بیانیه دفتر مشاوره وزارت علوم در رابطه با درگذشت کیومرث پوراحمد

بیانیه دفتر مشاوره وزارت علوم در رابطه با درگذشت کیومرث پوراحمد به گزارش این با من، دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان در مورد درگذشت هنرمند مرحوم کیومرث پوراحمد اطلاعیه ای صادر کرد.به گزارش این با من به نقل از مهر، دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان در مورد درگذشت هنرمند مرحوم کیومرث پوراحمد اطلاعیه ای صادر کرد که به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
«اناالله و اناالیه راجعون»
«بیانیه ی دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان
در خصوص درگذشت هنرمند مرحوم کیومرث پوراحمد»
خبر واقعه مرگ مرحوم کیومرث پوراحمد، هنرمند سینمای کشورمان بسیار متأثرکننده و تلخ بود. و تلخ تر از آن موضع گیری ها و بازتاب هایی بود که توسط برخی رسانه ها در مورد این مورد صورت گرفت. که میتوان گفت بسیار غیرحرفه ای وغیرمسئولانه بوده و می تواند اثرات جبران ناپذیری در سلامت روان افراد جامعه داشته باشد. به همین جهت، دفتر مشاوره، سلامت و سبک زندگی سازمان امور دانشجویان، در جهت مسئولیت اجتماعی و رسالت خود در مورد این حادثه، مواردی را به جامعه دانشگاهی کشور یادآوری می نماید:
۱. به نظر می آید فضای اغلب رسانه ها جهت انتشار این قبیل اخبار، به صورت غیرحرفه ای و غیرمسئولانه عمل می کنند و با عنایت به مسری بودن پدیده های این چنینی، ملاحظاتی که انتشار این گونه اخبار جهت حفظ سلامت روان افراد مد نظر است، رعایت نمی گردد.
۲. امروزه پژوهش های بسیاری در سرتاسر جهان نشان می دهند که برخی روش های خبری، می تواند احتمال بروز رفتارهای خود صدمه رسان و خودکشی را در افراد صدمه پذیر افزایش دهد.
۳. با کمال تأسف، برخی چهره های سرشناس، رسانه ها و روزنامه ها در انتشار خبر در ایام اخیر به استانداردهای انتشار این گونه اخبار بی توجهی کرده و این خبر را به صورت احساسی و گسترده، منتشر نموده اند که میتوان گفت، حتی برخی رسانه ها مبادرت به تلطیف نمودن مبادرت به خودکشی کردند.
۴. خودکشی پدیده ای پیچیده و چندعاملی است که معضل خیلی از کشورهای جهان می باشد، در این خصوص تاکید می گردد که این پدیده در همه اقشار اجتماعی امکان دارد رُخ دهد و شهرت، به معنای مصونیت از اشتباه نیست.
۵. برای درج اخبار خودکشی در رسانه های جهان استانداردهایی وجود دارد، که همچون مهم ترین آنها میتوان به این موارد اشاره کرد:
- پرهیز از عرضه جزئیات حادثه؛ به این علت که پرداختن به جزئیات، ضریب احتمال خطر را برای مبادرت به خودکشی بالا می برد.
- پرهیز از اسطوره سازی فرد متوفی.
- خودکشی افراد سرشناس را نباید باشکوه جلوه داد.
- شماره های ضروری و اطلاعات سازمان های مداخله گر در بحران باید در متن خبر منتشر شوند.
- اجتناب از جای دادن خبر خودکشی در صفحه اول سایت، روزنامه و یا سایر پایگاه های اطلاع رسانی.
۶. در چند روز اخیر موارد استانداردی که جهت انتشار خبرخودکشی به آن تاکید می شود در سطحی گسترده توسط برخی اصحاب رسانه، روزنامه ها، افراد مشهور و پایگاه های خبری نقض شده است و این رفتاری بسیار غیرمسئولانه، مبتنی برهیجان و غیرحرفه ای است که به علت مُسری بودن پدیده ی خودکشی و احتمال گرایش افراد صدمه پذیر به خودکشی تقلیدی، می تواند بسیار پُرخطر باشد و بعضی از اصحاب رسانه ها در مورد احتمال افزایش گرایش افراد به رفتارهای خودآسیب رسان ناخواسته بی برنامه عمل کرده و از مسئولیت اجتماعی خود غفلت نموده اند.
۷. آقای پوراحمد آفریننده خاطرات بسیار درخشانی در عرصه تلویزیون و سینما بوده است، با این وجود مطالعات نشان می دهد در بیشتر از ۹۰درصد از موارد خودکشی ها، فرد، گرفتار اختلالات روان شناختی بوده است که در صورت شناسایی بموقع، مداخله و درمان بهنگام، میتوان مانع از اقدام شد.
۸. بیانیه های چندروز اخیر بعضی از اهالی سینما یا سیاست و برخی رسانه ها؛ آگاهانه یا نا آگاهانه، غیرعلمی و بعضاٌ غیرمسئولانه و در جهت تشویق و تهییج ناخواسته و غافلانه به این امر بوده است.
۹. شایان ذکر است هرگونه ورود به مسائل خصوصی افراد، امری غیراخلاقی است اما جامعه مشاوره و روان شناسی کشور وظیفه و رسالت دارد در معرفی سبک زندگی سالم و معیارهای سلامت روان کوشا باشد.
۱۰. هر گونه بهره برداری سیاسی و جناحی از این دست موضوعات، امکان دارد سبب تشویق افراد در معرض خطر شود و در نهایت منجر به فجایع سریالی شود که در خور فرهنگ و آیین ایرانی-اسلامی ما نیست.
۱۱. چهره های سرشناس هم همچون سایر افراد جامعه، دارای تاب آوری های متفاوتی می باشند، ازاین رو در برخورد با مشکلات و مسائل شخصی و اجتماعی، لازم است برپایه معیارهای مبتنی بر سلامت، اقدام گردد نه بر اساس شهرت افراد.

1402/01/26
15:20:46
5.0 / 5
274
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما