در دانشگاه استنفورد صورت می گیرد

بررسی انسداد رگ ها با كمك یك سنسور بی سیم

بررسی انسداد رگ ها با كمك یك سنسور بی سیم به گزارش این با من پژوهشگران ˮدانشگاه استنفوردˮ، نوعی سنسور بیسیم و قابل تجزیه زیستی ابداع نموده اند كه می تواند به پزشكان در بررسی انسداد رگ ها كمك نماید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بعد از جراحی رگ خونی، پزشكان باید آنرا بررسی نمایند تا هنگام ترمیم، مسدود نشود. شاید یك سنسور جدید قابل تجزیه زیستی به پزشكان كمك نماید در آینده این انسداد را زودتر تشخیص دهند.
این ابزار كه در "دانشگاه استنفورد"(Stanford University) ابداع شده، یك نوار خازنی است كه از یك طرف به دور رگ خونی پیچیده میشود و از سوی دیگر به یك آنتن متصل است.
بررسی موفقیت جراحی رگ خونی، كار چالش برانگیزی به حساب می آید چونكه اولین نشانه بروز مشكل، معمولا بسیار دیر خویش را نشان داده است. در این گونه موارد، بیماران به جراحی بعدی نیاز پیدا می كنند كه خطراتی را هم به دنبال دارد. این سنسور جدید، امكان بررسی و مبادرت به موقع را برای پزشكان فراهم می آورد.
خون هنگام عبور از رگ خونی، به سطح داخلی آن فشار وارد می نماید و باعث تغییر شكل آن می گردد. این تغییر شكل، ظرفیت ابزار را برای ذخیره شارژ الكتریكی تغییر می دهد.
پزشكان با استفاده از یك ابزار خارجی كه به آنتن متصل می شود، می توانند این ظرفیت را بررسی نمایند و میزان جریان خون را تشخیص دهند تا در صورت آغاز كاهش جریان خون، اقدامات لازم را انجام دهند. همینطور در صورت وجود انسداد در رگ، پزشك به راحتی از وجود آن آگاه می گردد.
"پیج فاكس"(Paige Fox)، استادیار جراحی و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: سنجش جریان خون، كار مهمی در رشته پزشكی به حساب می آید. یك سنسور بی سیم قابل تجزیه زیستی می تواند تاثیر بسزایی در حوزه های گوناگون همچون جراحی، پیوند و ترمیم قلب و عروق داشته باشد. این فناوری به ما امكان می دهد مراقبت از بیماران را بدون ملاقات حضوری آنها گسترش دهیم.
این سنسور كه مبتنی بر فناوری مورد استفاده در ابداع پوست رباتیك است، به باتری نیازی ندارد و بعد از ترمیم رگ، به صورت زیستی و بدون هیچ ضرری تجزیه می گردد. بنابراین، نیازی نیست كه پزشك بعد از آخر كار، آنرا از بدن بیمار خارج كند.
باآنكه می توان جهت بررسی ظرفیت رگ از یك برچسب الكترونیكی روی پوست بهره برد اما شاید یك تلفن همراه هوشمند یا یك ابزار پوشیدنی هم بتوانند این كار را به درستی انجام دهند. همینطور ارسال بی سیم داده ها به اینترنت هم ممكن خواهد بود؛ ازاین رو پزشكان می توانند پیشرفت بیمار را بدون ملاقات آنها در مطب، بررسی نمایند.
مقاله این پژوهش، در مجله "Nature Biomedical Engineering" به چاپ رسید.1397/10/19
14:21:14
5.0 / 5
5295
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما