مقاوم ترین آلیاژ دنیا ساخته شد

مقاوم ترین آلیاژ دنیا ساخته شد این با من: محققان ˮآزمایشگاه ملی سندیاˮ، یك آلیاژ پلاتین-طلا ابداع نموده اند كه در مقابل مقدار زیاد گرما و اصطكاك مقاومت می كند.به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، شاید زمان آن رسیده است كه ابرقهرمان ها به جای "مرد فولادی"، "مردی از آلیاژ پلاتین-طلا" خطاب شوند.

محققان "آزمایشگاه ملی سندیا"(Sandia National Laboratories) در نیومكزیكو، یك آلیاژ از دو فلز ساخته اند كه مقاومت بیشتری نسبت به اصطكاك عرضه می دهد كه بیشترین میزان مقاومت در جهان است.

این آلیاژ همینطور دارای سطحی از قدرت و دوام با میزان 100 برابر قدرتمندتر از فولاد با مقاومت بالا است.

تیم سازنده توانست در هنگام تركیب فلزات با دستیابی به یك روش كه در آن انرژی ذرات تغییر داده می شود، به ثبات حرارتی دست یابد. نتیجه یك آلیاژ شد كه از لحاظ ساختار قابل مقایسه با كربن یاقوت كبود و الماس است.

"نیكولاس آرگیبای" كه یكی از نویسندگان این مقاله است، در توضیح تفكر پشت این پروژه اظهار داشت: ما نشان دادیم كه تولید تغییرات اساسی در بعضی از آلیاژها امكان دارد كه باعث این افزایش فوق العاده در عملكرد آنها در گستره وسیعی از كاربردهای عملی فلزات شود.

این روش منجر به پیدایش تركیبی كامل با ظاهر پلاتین اما وزن طلا شد.

اهمیت این آلیاژ فلزی دو چیز است؛ محققان با تمركز بر عنصر بهبود اصطكاك و مقاومت در برابر حرارت به جای تكیه صرف به قدرت، روشی را معرفی كردند كه بر روی ابزار محاسباتی بیشتر متكی بود.

همچنین این آلیاژ تحت فشار، كربن الماس مانند تولید می كند كه به صورت تصادفی توسط محققان كشف شد و بعنوان روانكار عمل می كند. این بدان مفهوم است كه این آلیاژ مزایای صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در هزینه ها را فراهم می آورد، چونكه نیازی به هیچ روش سنتی برای تولید روان كننده ندارد.

"كریس نوردكوئیست" مهندس سندیا كه در این مطالعه دخالت نداشت، راجع به تأثیر آینده این فلز بر صنایع اظهار داشت: این مواد مقاوم در برابر اصطكاك می توانند به صورت بالقوه مزایای قابل اطمینانی برای طیف وسیعی از دستگاه های مورد استفاده در صنایع فراهم نمایند.

وی اضافه كرد: امكان ادغام و بهبود این آلیاژ با دستگاه ها، خاصیت اصلی آن خواهد بود. ضمن اینكه از آن در قطعات میكروالكترونیك هم می توان بهره برد.

در صنعت الكترونیك با عنایت به اینكه یك لایه نازك از پوشش طلا برای همه چیز مورد نیاز است، این آلیاژ می تواند باعث صرفه جویی بسیاری در این صنعت شود.

این مطالعه در مجله Advanced Materials انتشار یافته است.
1397/05/29
14:29:05
5.0 / 5
5042
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما