در گفتگو با مهر عنوان شد:

كاهش تقاضای ایرانی ها برای تحصیل در دانشگاههای آمریكا

كاهش تقاضای ایرانی ها برای تحصیل در دانشگاههای آمریكا این با من: بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به اینكه سهم آمریكا از بازار دانشجویان خارجی كاهش دارد، اظهار داشت: تقاضای ورود ایرانی ها برای تحصیل در دانشگاه های این كشور ۱۸ درصد كاهش یافته است.جعفر مهراد در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه برای برخی از دانشجویان چینی علاقه مند به تحصیل در آمریكا محدویت صدور ویزا اعمال می شود، اظهار داشت: تا كنون روال بر این بود كه ویزا های دانشجویان چینی پنج ساله بود.
وی اضافه كرد: دولت ترامپ برای تحصیل دانشجویان چینی كه در مقطع تحصیلات تكمیلی دوست دارند در رشته هایی مانند ربات، هوا فضا و مصنوعات فناوری های پیشرفته تحصیل كنند ویزای یكساله می دهد.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح كرد: روشن نیست كه محدویت های صدور ویزا یك نوع سیاست است و دایره عمل آن چگونه خواهد بود؟ اما آنچه مشخص است این است كه اعمال محدودیت در صدور ویزا برای دانشجویان چینی تاثیرات منفی در كالج ها و دانشگاه های آمریكا ببار خواهد آورد.
مهراد عنوان كرد: چین بیشترین دانشجویان بین المللی را به ایالات متحده می فرستد. حدودا یك سوم دانشجویان بین المللی در دانشگاه های آمریكا مربوط به كشور چین است.
وی تصریح كرد: دانشگاه های آمریكا هم از نظر درآمد حاصل از شهریه و از حیث استعداد های آموزشی به شدت به دانشجویان چینی وابسته هستند.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: خیلی از استادان چینی فرصت های مطالعاتی خویش را در دانشگاه های آمریكا می گذرانند.
مهراد تصریح كرد: نگرانی های فعلی در مورد محدودیت های صدور ویزا برای دانشجویان چینی، دانشگاه های آمریكا را از كاهش تعداد ثبت نام ها سخت آزرده است، چراكه میزان آن از پائیز ۲۰۱۶ تا پائیز ۲۰۱۷ میلادی ۲.۲ درصد در سطح كارشناسی و ۵.۵ درصد در مقطع تحصیلات تكمیلی گزارش شده است.
وی اضافه كرد: اكنون سهم آمریكا از بازار دانشجویان بین المللی رو به كاهش است.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح كرد: كشورهایی مانند استرالیا و كانادا با تولید تسهیلات لازم، دانشجویان بین المللی بیشتری را جذب می كنند.
مهراد اظهار داشت: اعمال محدودیت های بیشتر برای دانشجویان چینی برای ادامه تحصیل در رشته های علوم و مهندسی در آمریكا در دراز مدت به ضرر نیروی كار علمی در این كشور و رقابت پذیری آمریكا خواهد شد.
وی عنوان كرد: هم اكنون طبق آمارهای موجود (پاییز ۲۰۱۷)، ۳۸ درصد دانشجویان جدید بین المللی در سطح كارشناسی ارشد و ۳۳ درصد در مقطع دكتری در دانشگاه های آمریكا را چینی ها تشكیل می دهند.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح كرد: آمار دریافت كنندگان مدرك دكتری نشان داده است كه شهروندان چینی ۱۰ درصد از كل مدارك دكتری دریافت شده از دانشگاه های آمریكا در سال ۲۰۱۶ را به خود اختصاص داده اند.
مهراد افزود: بیش از ۸۰ درصد شهروندان چینی كه با ویزای موقت در آمریكا درس می خوانند و می كوشند پس از فراغت از تحصیل در این كشور اقامت كنند.
وی اضافه كرد: پس از اجرای منع صدور ویزا، دانشگاه های آمریكا تغییرات حاصل در جریان دانشجویان تحصیلات تكمیلی را از خاورمیانه و شمال آفریقا به دقت تحت نظر دارند. از پائیز ۲۰۱۶ تا پائیز ۲۰۱۷ میلادی از این دو منطقه ۱۷درصد در تقاضای ورود به دانشگاه ها و ۵ درصد در ثبت نام جدید دانشجویان تحصیلات تكمیلی كاهش نشان داده است.
بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح كرد: این دومین سال متوالی است كه كاهش ورود و ثبت نام داوطلبان ادامه دارد. این كاهش در مورد داوطلبان ایرانی ورود به دانشگاه های آمریكا به ۱۸ درصد می رسد.
مهراد اظهار داشت: در مقابل، ثبت نام جدید دانشجویان تحصیلات تكمیلی از ایران با ۱۶ درصد مواجه می باشد.
وی اضافه كرد: این نكته قابل توجه است كه در سال قبل دانشجویان بین المللی ۳۶.۹ میلیارد دلار به اقتصاد آمریكا كمك كرده و از بیش از ۴۵۰ هزار شغل حمایت كرده اند.

1397/03/21
14:45:09
5.0 / 5
5176
تگهای خبر: ثبت نام , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما