از سوی پژوهشگران داخلی انجام شد

بررسی حضور ویروس كرونا در فاضلاب

بررسی حضور ویروس كرونا در فاضلاب به گزارش این با من پژوهشگران با انجام یک مطالعه حضور سه نوع ویروس، همچون کروناویروس جدید را در نمونه های فاضلاب دو تصفیه خانه بررسی کردند.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، در مطالعاتی که تابحال بر روی کروناویروس جدید یا SARS-CoV-2 انجام شده، مشخص شده است که این ویروس در مدفوع افراد مبتلا به کووید-۱۹ حضور دارد.

آدنوویروس ها و انتروویروس ها هم جزء ویروس های بدون غلاف روده ای هستند که در فاضلاب به صورت متداول یافت می شوند. آدنوویروس ها از پایداری محیطی بالایی برخوردار می باشند و سبب ایجاد اسهال می شوند و بیش تر در نوزادان و کودکان ایجاد بیماری می کنند. انتروویروس ها هم توسط سازمان جهانی بهداشت بعنوان عامل بیماری زای در رابطه با آب در نظر گرفته شده که سبب ایجاد عفونت و بیماری در تمامی گروه های سنی در جهان می شود.

با توجه به اینکه حضور این ویروس ها در فاضلاب هم به لحاظ سلامت عمومی و هم به لحاظ پیشبینی و جلوگیری از شیوع عفونت های ویروسی در جامعه اهمیت زیادی دارد، پژوهشگران با انجام یک مطالعه فراوانی آدنوویروس ها و انتروویروس ها و کروناویروس را در فاضلاب خام دو تصفیه خانه مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه در زمان پیک اولیه کروناویروس در ایران در فاصله زمانی ۱۴ اسفند تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ به صورت مرکب ۱۲ ساعته به فواصل یک ساعت، فاضلاب خام دو تصفیه خانه در اصفهان مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت ۲۴ نمونه فاضلاب خام جمع آوری شد و از نظر حضور کرونا ویروس، آدنوویروس و انتروویروس، بررسی شدند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که از ۲۴ نمونه فاضلاب، در ۹ نمونه کروناویروس وجود داشت. همینطور ۱۹ نمونه (۷۹ درصد) از نظر وجود آدنوویروس و شش نمونه (۲۵ درصد) از نظر وجود انتروویروس ها مثبت بودند.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ تابحال تاثیر مراحل تصفیه فاضلاب و گندزدایی در حذف کروناویروس ها بررسی نشده، اما کروناویروس ها جزو ویروس های غلاف دار و دارای RNA بوده، احیانا به گندزدایی و رایج فاضلاب مثلا کلر زنی حساس هستند. وجود این ویروس در فاضلاب بخصوص فاضلاب تصفیه نشده، امکان دارد سبب پراکنده شدن قطرات فاضلاب آلوده به ویروس و ورود به سیستم تنفسی افراد و بخصوص کارگران تصفیه خانه ها شود.

بررسی های این مطالعه و مشاهده کروناویروس جدید، آدنوویروس و انتروویروس در نمونه های فاضلاب، شیوع عفونت این ویروس ها در جامعه هدف تصفیه خانه فاضلاب مورد بررسی را نشان داده است.

پژوهشگران این تحقیق معتقدند که حضور ویروس ها در فاضلاب بیان گر این است که پایش فاضلاب می تواند بعنوان یک ابزار مهم جهت بررسی شیوع عفونت های ویروسی در جامعه به کار گرفته شود.

در انجام این تحقیق، سحر قلی پور و داورخواه ربانی؛ پژوهشگران مهندسی بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کاشان و مهناز نیک آئین از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، فعالیت داشته اند.

یافته های این مطالعه خرداد ماه سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «حضور کروناویروس، انتروویروس و آدنوویروس در فاضلاب شهری بعنوان نشانگرهای شیوع عفونت های ویروسی مرتبطه در جامعه» در مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/11
10:30:21
5.0 / 5
1039
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , علم , كودكان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما