تعبیه سنسوری بر روی ماسك برای تشخیص كووید-19

تعبیه سنسوری بر روی ماسك برای تشخیص كووید-19 این با من: پژوهشگران آمریکایی در حال توسعه سنسور پوشیدنی هستند که بتواند به ماسک ها متصل شود تا وجود پروتئازهای در رابطه با ویروس کووید-19 را تشخیص دهد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، در نفس انسان ها خیلی از نشانگرهای زیستی وجود دارد که توسط آن می توان به حضور نشانگرهای زیستی در رابطه با کروناویروس سندرم شدید حاد تنفسی (ویروس بیماری کووید-۱۹) نیز پی برد. در بازدم افرادی که آلوده به ویروس هستند پروتئاز وجود دارد و پروتئازها نیز آنزیم هایی هستند که سرعت تجزیه پروتئین های در رابطه با ویروس جدید را دارند. با در نظر گرفتن این مسائل پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو تصمیم گرفتند سنسوری توسعه دهند که بتواند وجود این پروتئازها را نشان دهد. آنها بتازگی در حال توسعه سنسور پوشیدنی هستند که می تواند به ماسک ها متصل شود تا وجود این پروتئازها و در نتیجه ویروس کووید-۱۹ را تشخیص دهد.
"جسی جوکرست"(Jesse Jokerst) استاد مهندسی نانو دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و محقق اصلی این پروژه در یک بیانیه مطبوعاتی اظهار داشت: از بسیاری جهات، ماسک ها بهترین سنسور پوشیدنی در دنیای ما هستند. ما در این مطالعه از آنچه(ماسک) که خیلی از افراد جهان هم اکنون از آن استفاده می نمایند، استفاده می نماییم و آنها را باردیگر مورد استفاده قرار می دهیم و در نهایت می توانیم به سرعت و به آسانی عفونت های جدید را شناسایی کرده و از جوامع لطمه پذیر محافظت نماییم.
این سنسور که در مرحله کامل شدن است از نواری شبیه تست حاملگی با محفظه بسته بندی حبابی کوچک تشکیل شده است. سطح نوار ذرات حاصل از نفس بازدم را جمع آوری می کند. بعد از انجام آزمایش، کاربر بسادگی بر روی بسته بندی حبابی فشار می دهد و طی آن نانوذرات خاصی با پروتئازهایی که ممکنست در سطح نوار وجود داشته باشند مخلوط می شوند. در صورت مبتلا بودن فرد به ویروس، رنگ نوار تغییر می کند که این مساله نشان دهنده وجود پروتئازها و در نتیجه ویروس می باشد.
البته قابل ذکر است چنین فناوری جایگزین آزمایش تشخیصی در آزمایشگاه نخواهد شد اما مطمئناً می تواند به افراد در نظارت موثر بر ویروس کمک نماید. پژوهشگران اظهار کرده اند که هزینه انجام این کار چندان زیاد نیست برای اینکه هزینه تولید هر نوار آزمایش فقط چند سنت خواهد بود.منبع:

1399/11/05
00:55:58
0.0 / 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما