عكس روز آژانس فضایی اروپا

تصویری باشكوه از یك كهكشان مارپیچی میله ای

تصویری باشكوه از یك كهكشان مارپیچی میله ای به گزارش این با من آژانس فضایی اروپا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از یک کهکشان مارپیچی میله ای منتشر نمود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، میله مرکزی باشکوه کهکشان"ان. جی. سی ۲۲۱۷"( NGC ۲۲۱۷) که با نام "AM ۰۶۱۹-۲۷۱ " هم شناخته می شود در صورت فلکی "سگ بزرگ" به زیبایی می درخشد. این تصویر جدید توسط تلسکوپ فضایی هابل ناسا / آژانس فضایی اروپا ثبت شده است.
این کهکشان مارپیچی میله ای تقریباً ۶۵ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد که وسعت آن مشابه اندازه کهکشان راه شیری ما با وسعت ۱۰۰ هزار سال نوری است.
خیلی از ستارگان ناحیه مرکزی آن که میله نورانی را می سازند توسط مجموعه ای از بازوهای مارپیچی محکم و پیچیده احاطه شده اند.
کهکشان مارپیچی میله ای نوعی از کهکشان مارپیچی است که در مرکز آن ساختار میله مانندی از ستاره وجود دارد. دو سوم تمام کهکشان مارپیچی از نوع مارپیچی میله ای و بقیه کهکشان مارپیچی بدون میله هستند.
میله مرکزی در این نوع کهکشان ها نقش مهمی در تکامل آنها دارد و به انتقال گاز از قرص کهکشان به مرکز کهکشان کمک می نماید. گاز و گرد و غبار منتقل شده یا به ستارگان جدید تبدیل می شوند و یا در دام سیاه چاله های کلان جرم در مرکز کهکشان افتاده و خوراک آنها شده و بلعیده می شوند.
وزن سیاهچاله های کلان جرم از چند صد تا بیشتر از یک میلیارد برابر جرم خورشید ما است و تقریباً در همه کهکشان های بزرگ وجود دارند. عملیات تغییر رنگ این تصویر با کمک داده های به دست آمده از تلسکوپ بررسی پانورامیک ناسا و سیستم واکنش سریع(Pan-STARRS) انجام شده است.

⠀⠀⠀⠀منبع:

1399/10/16
11:41:51
0.0 / 5
837
تگهای خبر: كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما