روش جدید ژن درمانی برای درمان یك بیماری چشمی

روش جدید ژن درمانی برای درمان یك بیماری چشمی به گزارش این با من پژوهشگران ایرلندی، یك روش جدید ژن درمانی ابداع نموده اند كه می تواند برای درمان بیماری های چشمی كارآمد باشد و از نابینا شدن بیماران پیشگیری كند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، دانشمندان "کالج ترینیتی دوبلین" (Trinity College Dublin)، یک روش جدید ژن درمانی ابداع نموده اند که می تواند برای درمان بیماری های چشمی امیدوارکننده باشد و بر زندگی هزاران انسان در سراسر جهان اثر بگذارد. همینطور این پژوهش می تواند نتایج خوبی برای اختلالات عصبی در رابطه با افزایش سن به همراه داشته باشد.
بیماری معروف به "DOA" که معمولا عصب های نوری را از بین می برد، معمولا نشانه هایی را در بیمارانی پدید می آورد که در سالهای نخست بزرگسالی هستند. این مشکل می تواند به بروز نقص در بینایی و برخی نقایص در دیدن رنگ ها منجر شود اما شدت آن متفاوت می باشد، نشانه های آن به مرور زمان بدتر می شوند و امکان دارد برخی افراد، بینایی خویش را از دست بدهند. هم اکنون، هیچ روشی برای پیشگیری یا درمان این مشکل وجود ندارد.
ژن معروف به "OPA1" به ساخت پروتئینی منجر می شود که در سلول ها و بافت های سرتاسر بدن وجود دارند و برای حفظ عملکرد کامل میتوکندری که تولیدکننده انرژی در سلول ها به شمار می روند، مهم هستند.
بدون پروتئینی که توسط OPA1 ایجاد می شود، عملکرد میتوکندری و شبکه ای که در آن، سلول های سالم به هم متصل هستند، مختل می شود.
جهش OPA1 و عملکرد ناقص میتوکندری در افرادی که به بیماری DOA مبتلا هستند، می تواند به پیشرفت بیماری منجر شود.این گروه پژوهشی به سرپرستی دکتر "دنیل مانولی" (Daniel Maloney) و پروفسور "جین فارار" (Jane Farrar)، یک روش جدید ژن درمانی ابداع نموده اند که در آزمایش ها توانست از عملکرد بینایی موش ها محافظت کند. این موش ها با یک ترکیب شیمیایی تحت درمان قرار گرفتند که میتوکندری را هدف قرار می دهد.
دانشمندان دریافتند که روش ژن درمانی آنها می تواند به بهبود عملکرد میتوکندری در سلول های انسانی که به جهش در ژن OPA1 گرفتار شده اند، کمک نماید و برای کمک به بیماران موثر باشد.
این پژوهش، در مجله "Frontiers in Neuroscience" به چاپ رسید.
منبع:

1399/09/07
23:46:38
5.0 / 5
482
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما