گزارش این با من؛

سایه اعتراضات شهریه ای بر ترم جدید كرونایی

سایه اعتراضات شهریه ای بر ترم جدید كرونایی این با من: دانشجویان شهریه پرداز از ترم گذشته تا حالا این مطالبه را دارند كه چرا وقتی آموزش بر بستر آموزش آنلاین به دانشجو ارائه می شود، همچنان باید شهریه برمبنای آموزش حضوری را بپردازند؟به گزارش این با من به نقل از مهر، ۸ ماه از زمانی که «آموزش مجازی» و «برخط» جای خودرا به آموزش حضوری و کلاس درس داد، می گذرد؛ در طول این مدت، پاندمی کرونا خیلی از دانشجویان را از امکانات فیزیکی دانشگاه محروم کرد و البته در این میان، برخی تلاش کردند تا امکان حضور دانشجویان پژوهش محور و یا آن هایی را که نیاز به آزمایشگاه دارند، در دانشگاه فراهم سازند.
در این بین موضوع شهریه از ترم گذشته تا حالا به یکی از دغدغه های اساسی دانشجویان شهریه پرداز شبانه، مهمان، پردیسی و … تبدیل گشته است؛ بطوریکه این دانشجویان با این استدلال که با مجازی شدن آموزش، خیلی از هزینه های دانشگاه کاهش یافته، انتظار تخفیف و یا کاهش شهریه را از مسئولان دانشگاهی خود داشته اند؛ هرچند که مسئولان دانشگاهی معتقدند هزینه های دانشگاه کاهش نیافته است.
مطالبه اصلی دانشجویان در ترم جدید تحصیلی این است که باتوجه به رکود اقتصادی در کشور و کاهش درآمد اقشار مختلف جامعه، با تخفیف و یا کاهش شهریه شان موافقت شود.
آنها معتقدند، با عدم حضور دانشجو در دانشگاه، خیلی از هزینه های خوابگاه، غذا، سرویس و سایر امور رفاهی، تعمیر و نگهداری تأسیسات و نیز هزینه های برق، گاز و اینترنت و… کاهش پیدا می کند و پرداخت شهریه مانند نرخ قبل از وقوع کرونا، موجه نیست.
یکی از دانشجویان ارشد شبانه دانشگاه تهران در این زمینه به خبرنگار مهر می گوید: دانشگاه این ترم نسبت به ترم گذشته، در میزان شهریه ها افزایشی اعمال نکرده است، اما مطالبه ما این است که با توجه به این که افزایش هزینه ها، بار سنگینی بر دوش ما و خانواده هایمان گذاشته است، تخفیفی در شهریه صورت گیرد.
گلایه از افزایش بیش از ۱۵ درصدی شهریه
یک دانشجوی شهریه پرداز علم و صنعت هم که بعنوان میهمان در این دانشگاه تحصیل می کند، می گوید که شهریه اش بیش از ۱۵ درصد افزایش داشته است. این دانشجوی رشته مهندسی مکانیک می گوید: در این ترم ۱۸ واحد و یک درس کارگاهی برداشتم که شهریه آن ۷ و نیم میلیون تومان شد؛ در صورتیکه ترم گذشته، بابت ۱۶ واحد ۶ میلیون تومان پرداخت کردم.
وی اضافه کرد: در این ترم که دروس عملی به صورت مجازی ارائه می شود، کلاس از کیفیت مناسبی برخوردار نیست؛ بطوریکه استاد یک فیلم از یوتیوب دانلود و برای ما پخش می کند؛ این روش را خودمان می توانیم انجام دهیم و نیازی به کلاس مجازی نیست!
یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی می گوید: یک ماه گذشته و در نامه ای به مسئولان مربوطه دانشگاه، درخواست کردیم در شهریه ثابت و متغیر دانشجویان دوره های پردیس و شبانه تخفیف اعمال شود و شهریه ها برمبنای شهریه دوره های مجازی، مطابق با بخشنامه و قوانین کلاس های مجازی و همین طور باتوجه به سال ورود دانشجو به دانشگاه، محاسبه شود.
شهریه حذف ترم گذشته عودت داده نشد
وی اعمال تخفیف در شهریه پایان نامه دانشجویان دوره های پردیس و شبانه را یکی دیگر از درخواست های دانشجویانی نظیر خود برشمرد و اضافه کرد: ترم گذشته، برخی دانشجویان شهریه پرداز، درخواست حذف ترم کردند و در صورتیکه دانشگاه وعده داده بود در صورت حذف ترم، شهریه عودت داده می شود اما تا همین هفته گذشته هیچ شهریه ای بازگشت داده نشده است.
در شهریه دانشجویان میهمان و اتباع خارجی تجدید نظر شود
این دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی معتقد می باشد شیوه آموزش مجازی اصلاً بازدهی کلاس های حضوری را ندارد و باید در شهریه دانشجویان میهمان و اتباع خارجی نیز باتوجه به مجازی شدن کلاس ها و عدم استفاده از امکانات دانشگاه، تجدید نظر و تخفیفی در آنها اعمال شود.
دانشگاه می گوید امکان کاهش شهریه وجود ندارد
یکی از دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه قم نیز به خبرنگار مهر می گوید: هیأت امنای دانشگاه برای ترم جدید تخفیف و یا کاهش شهریه ای برای شهریه پردازها در نظر نگرفته است و در پاسخ به مطالبه ما می گوید «دانشگاه بر بستر مجازی خدمات ارائه می دهد و امکان کاهش وجود ندارد.» دانشگاه البته مهلت پرداخت شهریه را تا سال آینده افزایش داده است.
وی افزود: هم اکنون دروس عملی و کارگاهی که شهریه بالاتری نیز بابت آن می پردازیم، به سبب بحران شیوع ویروس به صورت مجازی برگزار می گردد و ما از مجازی برگزار شدن دروس عملی مجازی رضایت نداریم. چونکه یادگیری از این طریق بسیار دشوار است؛ دانشگاه گفته است که شاید اواخر ترم؛ طی ۲ الی ۳ هفته کلاس های عملی را به صورت حضوری و فشرده برگزار کند.
یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کیفیت نازل و مشکلات فراوان کلاس های مجازی، می گوید: شهریه دانشگاه در ترم جدید حدود ۲۰ درصد افزایش داشته این در حالیست که با وجود افزایش هزینه ها در کشور، کاهش درآمد خانواده ها و عدم حضور دانشجو در دانشگاه انتظار نمی رفت شهریه تا این میزان افزایش یابد.
وی افزود: در حالی باید این میزان افزایش را متحمل شویم که خیلی از اساتید فقط به بارگذاری محتوای آفلاین بسنده می کنند و در واقع کیفیت یادگیری به نازل ترین حد خود رسیده است.
رئیس دانشگاه امیرکبیر: شهریه را باید ۵۰ درصد افزایش می دادیم نه ۲۰ درصد
با این وجود رئیس دانشگاه امیرکبیر معتقد می باشد باتوجه به تورم موجود باید افزایش ۵۰ درصدی شهریه را می داشتیم اما تنها ۲۰ درصد شهریه را افزایش داده ایم. او البته این را هم گفته است که برای پردیس کیش و پردیس های اقماری به سبب اینکه کلاس ها به صورت مجازی برگزار می گردد هزینه اسکان و رفت و آمد اساتید کاهش یافته و به دانشجویان این پردیس ها تخفیف هایی در شهریه داده شد.
معتمدی با رد این تصور که عدم حضور دانشجو هزینه ها را کاهش داده، می گوید: تصور اشتباهی در بین دانشجویان، استاد و مسئولان کشور و سازمان مدیریت برنامه ریزی به وجود آمده که هزینه دانشجویی به سبب شرایط فعلی کاهش یافته اما این مساله صحیح نیست چونکه تنها هزینه تغذیه دانشگاه ها با کاهش مواجه بوده است.
۲ دانشگاه دولتی شهریه های شبانه را افزایش نداد
حدود ۱۰ روز گذشته رئیس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه وزارت علوم میزان افزایش شهریه دانشگاه های دولتی در ترم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ درصد اعلام کرد؛ با این وجود اما برخی دانشگاه ها در ترم جدید، شهریه ها را افزایش نداده اند؛ بطور مثال دانشگاه های تهران و شریف اعلام نموده اند که شهریه ترم جدید برای نوبت دوم افزایش نمی یابد و همان شهریه سال ۹۸ از دانشجویان ستاندن خواهد شد.
دانشگاه الزهرا نیز اعلام نموده است برای رفاه حال دانشجویان شهریه پرداز شبانه ۲۰ درصد تخفیف شهریه در تمامی مقاطع در نظر گرفته است.
در سوی دیگر اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد در ترم گذشته نسبت به کاهش شهریه بی نتیجه ماند و رئیس این دانشگاه اصرار کرد که شهریه ها باید پرداخت گردد. وی در یک گفتگوی زنده تلویزیونی عنوان کرده بود که دانشگاه آزاد ۵۸ هزار کارمند و هیأت علمی دارد و باید حقوق آنها پرداخت شود؛ طهرانچی به خسارات های وارد شده به این دانشگاه در دوران کرونا اشاره نمود و اظهار داشت: برآوردهای ما نشان میدهد دانشگاه به سبب شرایط موجود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش درآمدهای غیرشهریه ای؛ شامل بوفه ها، پارکینگ و پیمانکاران و …متحمل خسارت هایی شده است.
وضعیت شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید / افزایش شهریه متغیر کمتر از ۱۵ درصد
دانشگاه آزاد اما برای ترم جدید کرونایی تدابیری درباب شهریه دانشجویان در نظر گرفته است، بطوریکه بگفته طهرانچی در کل دوره ها، سرجمع شهریه ثابت کاهش یافته و شهریه متغیر متناسب با نوع رشته و محل تحصیل دانشجو کاهش و یا افزایش می یابد. آنطور که اعلام شده شهریه متغیر در سر جمع کمتر از ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.
بر اساس تصمیم این دانشگاه میزان شهریه در رشته های پرطرفدار در امتداد رعایت توازن، قدری افزایش یافته است. همچون تسهیلاتی که برای دانشگاه آزادی ها در ابتدای ترم در نظر گرفته شده این است که آنها در زمان انتخاب واحد فقط شهریه ثابت را پرداخت کرده اند و پرداخت شهریه متغیر به زمان دیگری موکول شده است. همین طور دانشگاه این امکان را فراهم نموده که دانشجویان شهریه متغیر خودرا به صورت قسطی پرداخت کنند.
شهریه ثابت دانشگاه آزاد در رشته های کاردانی برای ورودی های سال ۹۹، بین ۴۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته به واحد محل تحصیل در نظر گرفته شده است. همین طور در مقطع کارشناسی شهریه ثابت بین ۶۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کارشناسی ناپیوسته ۶۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.
افزایش شهریه دانشگاه پیام نور از صفر تا ۱۲ درصد
دیگر دانشگاه ها؛ همچون پیام نور در بعضی رشته ها افزایش شهریه ۱۰ تا ۱۲ درصد بوده و در بعضی رشته ها در مناطق کمتر برخوردار، این افزایش صفر درصد بوده است. مسئولان دانشگاه پیام نور اعلام نموده اند؛ در سال تحصیلی جاری شهریه بیش از ۷۰ درصد رشته ها افزایش چندانی نداشته و حتی در بعضی از رشته ها خصوصاً در مناطق کم برخوردار، این افزایش صفر درصد بوده است.
اغلب مؤسسات غیرانتفاعی شهریه ها را ۱۵ درصد افزایش دادند
مؤسسات آموزش عالی غیردولتی نیز در ترم جدید تحصیلی از ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش شهریه دارند که البته بگفته مدیر کل دفتر آموزش های غیردولتی وزارت علوم، بیشتر این مؤسسات فقط ۱۵ درصد افزایش داشتند. فرزانه شمیرانی در همین رابطه گفته است مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی یک بخش خصوصی هستند همانطور که افزایش هزینه ها در تمام قسمت ها به افراد فشار آورده و این مؤسسات نیز هزینه های نگهداری و حقوق اعضای هیأت علمی دارند و مجبورند مؤسسه را بچرخانند.
دانشگاه علمی کاربردی نیز ضمن اعلام افزایش شهریه در ترم جدید، اعلام کرد؛ رایزنی با بعضی از بانک ها انجام شده است تا تمام شهریه به صورت تسهیلات در اختیار دانشجو قرار گیرد و پس از اتمام تحصیل، پرداخت گردد.
جدول میزان افزایش شهریه دانشگاه های مختلف کشور برای سال جدید تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به شرح زیر است؛ نام دانشگاه میزان افزایش شهریه در ترم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ ۱- دانشگاه های دولتی *حداقل افزایش شهریه ۱۰ درصد و حداکثر ۲۰ درصد ۲- دانشگاه آزاد *شهریه متغیر در سر جمع کمتر از ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت
*کاهش شهریه ثابت در سرجمع ۳- دانشگاه پیام نور *افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی شهریه
*در برخی رشته ها افزایش شهریه نداشته است ۴- مؤسسات آموزش غیرانتفاعی *افزایش ۱۵ تا ۲۵ درصدی شهریه
*در اغلب واحدها افزایش ۱۵ درصدی ۵- دانشگاه علمی کاربردی *حداکثر افزایش شهریه ۲۰ درصد


منبع:

1399/07/26
00:17:32
5.0 / 5
1169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما