یافته های یك پژوهش حاكیست

كدام خصوصیت های شخصیتی امكان دارد زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟

كدام خصوصیت های شخصیتی امكان دارد زمینه ساز خیانت زناشویی شوند؟ به گزارش این با من یافته های یك مطالعه نشان داد كه خصوصیت های شخصیتی روان نژندی، برون گرایی، باز بودن به تجربه در افراد دارای سابقه روابط فرازناشویی بیشتر از زوجین عادی است و خصوصیت هایی مثل توافق جویی و وجدان گرایی در این افراد كم تر است. همینطور رضایت جنسی هم در این زوجین كم تر است.


به گزارش ایسنا، خیانت زناشویی یکی از پیچیده ترین و صدمه زاترین مشکلات بین زوجین است که عوامل زیادی در بروز این رفتار تأثیر دارد و نگاه تک عاملی به آن ساده انگاری است.
با عنایت به شیوع قابل توجه این مشکل، «فرشته بخشایش» و «نسرین باقری» پژوهشگران روان شناسی عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن، خصوصیت های شخصیتی و رضایت جنسی را در زوجین با مشکلات خیانت زناشویی و زوجین مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این پژوهش، ۶۰ نفر از افرادی که به علت خیانت زناشویی یکی از زوجین در دوره زمانی اردیبهشت تا آبان سال ۱۳۹۷ به یک کلینیک مشاوره در منطقه ۳ تهران مراجعه نموده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. همینطور در این مطالعه ۶۰ نفر از زوجین عادی هم بررسی شدند.
میانگین سن مشارکت کنندگان حدود ۳۸ سال بود و در بازه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال قرار داشتند. در گروه دارای سابقه خیانت زناشویی چهار نفر کمتر از یک سال از ازدواجشان گذشته بود، ۱۰ نفر بین یک تا پنج سال، ۱۴ نفر بین ۶ تا ۱۰ سال و ۳۲ نفر بیشتر از ۱۰ سال از طول مدت ازدواجشان می گذشت. ۶ نفر از این افراد بدون فرزند، ۱۲ نفر یک فرزند، ۱۶ نفر دو فرزند و ۲۶ نفر سه فرزند داشتند.
برای این بررسی ها از پرسش نامه «سنجش صفات پنج گانه شخصیتی» و «پرسش نامه رضایت جنسی» استفاده شد.
نتایج این بررسی نشان داد که میانگین نمره رضایت زناشویی در گروه افراد دارای سابقه روابط فرازناشویی کم تر از گروه عادی است.
یافته های این مطالعه از آن حکایت می کند که خصوصیت های شخصیتی «روان نژندی»، «برون گرایی»، «باز بودن به تجربه» در گروه دارای سابقه روابط فرازناشویی بیشتر از زوجین عادی است. همینطور خصوصیت هایی مثل توافق جویی و وجدان گرایی در گروه دارای سابقه خیانت زناشویی کم تر است.
پژوهشگران در تبیین این یافته می گویند: «روان رنجوری با مولفه های زمینه های اجتماعی و هیجان خواهی خیانت همبستگی مثبت و معنادار دارد. افراد نوروتیک و کسانی که سبک دلبستگی اجتناب دارند(کسانی که از دیگران فاصله می گیرند)، دارای ثبات احساسی کم تری هستند، توافق پذیری کمتری دارند و در عامل تجربه پذیری هم نمره کمتری کسب می کنند، به احتمال بیشتری به روابط کوتاه مدت تر می پردازند و میزان رضایت و تعهد آنها عموما پایین تر است که در نهایت منجر به خیانت زناشویی می شود».
همینطور به اعتقاد این محققان، عوامل مختلفی در بروز خیانت زناشویی نقش دارد و عواملی مثل خصوصیت ها و خصوصیات فردی، نارضایتی عاطفی و جنسی در روابط زناشویی، مشکلات خانواده و عوامل اجتماعی، می توانند زمینه ساز و تسهیل کننده گرایش افراد متاهل به خیانت زناشویی باشند.
با عنایت به این که این مطالعه تنها بر روی زوجین رجوع کننده فقط به یک مرکز مشاوره انجام شده بود، در تعمیم نتایج آن باید احتیاط کرد.
یافته های این پژوهش تابستان سالجاری (۱۳۹۹) به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مقایسه خصوصیت های شخصیتی و رضایت جنسی در میان زوجین با مشکل خیانت زناشویی و زوجین عادی» در فصل نامه سلامت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.

منبع:

1399/06/14
11:32:31
5.0 / 5
1781
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما