توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد انجام شد

ابداع مدل جدیدی برای پیش بینی قدرت زمین لرزه ها

ابداع مدل جدیدی برای پیش بینی قدرت زمین لرزه ها این با من: پژوهشگران دانشگاه هاروارد، مدل هایی را ابداع نموده اند كه می توانند به پیش بینی دقیق و سریع قدرت زمین لرزه كمك كنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه هاروارد، اولین امواج لرزه ای، سرنخ پیش بینی قدرت زمین لرزه هستند. پژوهش جدیدی كه در بخش زمین و علوم سیاره ای "دانشگاه هاروارد" (Harvard University) انجام شده، نشان داده است كه شاید دانشمندان در آینده بتوانند قدرت زمین لرزه را بسیار زودتر پیش بینی كنند.
"مارین دنوله" (Marine Denolle)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: شاید این امكان وجود داشته باشد كه بتوانیم زمین لرزه های بزرگی مانند زمین لرزه ای كه در "گسل سان آندریاس" (San Andreas Fault) رخ داد، بین دو تا پنج ثانیه بعد از اولین موج لرزه ای پیش بینی نماییم.
پژوهشگران در این پروژه، با این نتیجه رسیدند كه زمین لرزه ها بسیار منظم رخ می دهند و آن گونه كه آنها پیش تر فكر می كردند، بی نظم نیستند. بااینكه هنوز هیچ راهی برای پیش بینی لرزه ها پیش از آغاز آنها وجود ندارد اما سیستم های كنونی تشخیص زمین لرزه، حسگرهایی دارند كه سیگنال هایی را برای شناسایی موقعیت و اندازه آن شامل می شوند. دنوله افزود: پژوهش ما، نه تنها پاسخ هایی را در ارتباط با پویایی زمین لرزه ارائه می دهد بلكه می تواند به پیش بینی حركت زمین لرزه قبل از اختتام آن نیز كمك نماید.
دنوله و گروهش، داده های به دست آمده در مورد زمین لرزه را مورد بررسی قرار دادند و مدل هایی را ابداع كردند كه قدرت زمین لرزه را بین ۱۰ تا ۱۵ ثانیه سریع تر از بهترین الگوریتم های كنونی پیش بینی می كنند. این ثانیه ها می توانند زمان كافی را برای خروج مردم از ساختمان ها فراهم آورند و ازدحام را كاهش دهند.
پژوهشگران هاروارد، كار خودرا با بررسی الگوهای سیگنال های لرزه ای آغاز كردند و سپس توانستند امواج لرزه ای را با استفاده از یك "لرزه سنج" (seismometer) بخوانند. لرزه سنج، دستگاهی است كه می تواند شتاب یا تغییر مكان ناشی از امواج لرزه ای درون زمین را ثبت كند و آنها را به نمودار خروجی خود موسوم به "لرزه نگاشت" (seismogram) انتقال دهد. دنوله اضافه كرد: لرزه نگاشت، اطلاعات كافی را درباره آنچه هنگام زمین لرزه در یك مكان اتفاق افتاده است، فراهم می آورد.
دنوله و گروهش، اطلاعات لرزه نگاشت های پیشین را كه به مرور زمان ثبت شده بودند، با هم ادغام كردند و مجموعه داده هایی به وجود آوردند كه به آنها در خواندن دقیق تر امواج كمك می نماید. آنها عملكرد زمین لرزه ها را بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار دادند و دریافتند كه زمین لرزه های بزرگ به جز رخدادهای بزرگ، مجموعه ای از رخدادهای كوچك را نیز به همراه دارند كه می توان با بررسی آنها، اندازه نهایی زمین لرزه را پیش بینی نمود.
پژوهشگران امیدوارند كه بررسی آنها ادامه پیدا كند تا به تكامل برسد و روزی بتوان از آن برای بهبود الگوریتم هایی بهره برد كه به آگهی بموقع در مورد وقوع زمین لرزه كمك می كنند.
این پژوهش، در مجله " Geophysical Research Letters" به چاپ رسید.
منبع:

1398/05/21
15:40:40
5.0 / 5
4257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما