كمك ماهواره ها برای بهبود واكنش در مقابل زلزله

كمك ماهواره ها برای بهبود واكنش در مقابل زلزله این با من: پژوهشگران ˮدانشگاه آیوواˮ(University of Iowa) ایالات متحده آمریكا گزارش دادند داده های جمع آوری شده توسط ماهواره های در حال گردش به دور زمین می توانند اطلاعات زیادی در مورد زمین لرزه های مخرب عرضه كنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه آیووا" با همكاری "سازمان زمین شناسی آمریكا"(USGS) طی این مطالعه داده های ماهواره ای از چندین زلزله اخیر را مورد بررسی قرار دادند.
پژوهشگران دانشگاه آیووا و سازمان زمین شناسی ایالات متحده دریافته اند كه داده های جمع آوری شده از ماهواره های در حال گردش به دور زمین می توانند اطلاعات دقیق تری را در مورد زلزله های بزرگ عرضه كنند.
تصاویر ماهواره ای اطلاعات دقیقی در مورد مكان وقوع زمین لرزه، میزان تغییر شكل سطح زمین و اینكه چه تعداد افراد در نزدیكی محل وقوع زلزله سكونت دارند در اختیار دانشمندان قرار می دهد. این اطلاعات سپس با مجموعه ای از راهنمایی های پاسخ عملیاتی تحت مدیریت مركز ملی اطلاعات زلزله(USNG) كه به تصمیم گیرندگان، عملیات جستجو و نجات و سایر گروه ها توزیع می شود، تركیب می شود.
طی این مطالعه پژوهشگران دریافتند كه تصاویر ماهواره ای جمع آوری شده از هر زلزله، اطلاعات جدیدی را ارائه می دهند كه می تواند به آنها در درك بهتر تأثیر مخرب زلزله كمك نماید.
"بیل بارنهارت"(Bill Barnhart)، استاد گروه علوم زمین و محیط زیست و رهبر این مطالعه اظهار داشت: این به نوبه خود منجر به برآورد دقیق تر تعداد تلفات و زیان های اقتصادی ناشی از زلزله می شود.
كار پژوهشگران به این صورت است كه تصاویر رادار یا تداخل سنجی از یك زلزله را پردازش می كنند. سپس با بررسی این تصاویر به تأثیرات مخرب ناشی از زلزله پی می برند. تداخل سنجی(interferometry) دانش تركیب دو یا چند موج است به نحوی كه با بررسی موج حاصل از این تركیب بتوان اطلاعاتی در مورد موج های ورودی به دست آورد.
ابزاری كه برای تداخل امواج بكار می رود تداخل سنج نامیده می شود. تداخل سنجی روشی مهم برای تحقیق در زمینه های اخترشناسی، اندازه گیری، فیزیك نور، فیزیك هسته ای، فیزیك ذرات، فیزیك پلاسما، فیبر نوری، زمین شناسی، زلزله شناسی، اقیانوس سنجی، مكانیك كوانتومی و سنجش از طریق دور است.
یافته های این مطالعه در مجله "Remote Sensing" منتشر گردید.1398/03/26
14:42:03
5.0 / 5
4836
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما