كشف باكتری و قارچ خطرناك در ایستگاه فضایی بین المللی

كشف باكتری و قارچ خطرناك در ایستگاه فضایی بین المللی به گزارش این با من پیدا شدن باكتری و قارچ در ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) موضوعی نگران كننده ای است كه می تواند سلامت فضانوردان و حتی خود ایستگاه را به خطر بی اندازد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، دانشمندان ناسا دریافته اند كه ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) كه حالا خانه شش فضانورد است حاوی باكتری های بیماری زا است.
خیلی از ریزموجودات كه روی سطوح وسایل موجود در ایستگاه فضایی پرورش می یابند از زیست لایه های باكتریایی و قارچی هستند كه در مقابل آنتی بیوتیك ها مقاوم هستند و در حال افزایش این مقاومت هستند.
تیم ناسا یافته های خویش را در یك مطالعه جدید موسوم به نخستین كاتالوگ جامع از میكروب ها در سیستم های فضایی بسته در مجله "میكروبیوم" منتشر نموده اند.
توانایی زیست لایه ها برای ایجاد خوردگی ناشی از میكروب بر روی زمین هم می تواند باعث تخریب زیرساخت های ایستگاه فضایی شود.
این میكروب ها از انسان ها می آیند و شبیه به میكروب های موجود در ادارات و بیمارستان های روی زمین هستند. آنها عبارتند از پاتوژن های فرصت طلب مانند "استافیلوكوس اوریوس"(Staphylococcus aureus) كه معمولاً بر روی پوست و در مجرای بینی موجود است و "اینتروباكتر"(Enterobacter) كه در دستگاه گوارش انسان یافت می شود. باآنكه آنها می توانند روی زمین بیماری زا باشند، اما معلوم نیست كه روی سكونت گاه های فضایی و افراد داخل آنها چه تأثیری می گذارند.
دكتر "كاستوری ونكاتسواران" یكی از محققان آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا و محقق این مطالعه اظهار داشت: میكروب های مشخصی در فضاهای داخلی در زمین بر روی سلامت انسان تأثیر می گذارند. این امر برای فضانوردان در فضای پروازی اهمیت ویژه ای دارد چونكه آنها به وسایل پزشكی پیشرفته موجود در زمین دسترسی ندارند.


محققان بعنوان بخشی از این تحقیق، هر دو تكنیك سنتی و روش های توالی ژنی را برای تجزیه و تحلیل نمونه های جمع آوری شده از سطح هشت مكان در ایستگاه فضایی همچون پنجره، توالت (كه اخیراً تركید)، دو گالن آب در بخش خدمه ایالات متحده، جایگاه تمرینات ورزشی، میز ناهار خوری و محل خواب طی سه پرواز در طول ۱۴ ماه به كار گرفتند.
دكتر ونكاتسواران می گوید: ایستگاه فضایی بین المللی یك سیستم بسته و كاملاً مهر و موم شده است كه در معرض میكروگرانش، تشعشع، كربن دی اكسید بالا و گردش هوا از راه فیلترهای HEPA است و بعنوان یك "محیط سخت" به حساب می آید و مكانی است كه باكتری ها تمایل به رشد در آن دارند.
محققان ادعا می كنند كه این مطالعه می تواند به بهبود اقدامات ایمنی برای فضانوردان ناسا، سفرهای فضایی طولانی مدت و یا زندگی در فضا كمك نماید.1398/01/20
14:29:46
5.0 / 5
4530
تگهای خبر: آزمایشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما