در دانشگاه نورث كارولینا انجام شد

تبدیل كربن به الماس با لیزر فوق سریع

تبدیل كربن به الماس با لیزر فوق سریع به گزارش این با من دانشمندان دانشگاه نورث كارولینا به روش جدیدی دست یافته اند كه طی آن نانو الیاف و نانولوله های كربن در دمای اتاق به الیاف الماس تبدیل می شوند.به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، الماس ها توده هایی از كربن هستند. در برنامه های علمی، الماس بعنوان پوشش محافظتی سخت شناخته می شود و برای دستگاه های اپتیكال مفید می باشد اما نادر بودن نسبی آن در زمین، استفاده از آنرا دشوار كرده است.

اكنون محققان دانشگاه ایالتی نورث كارولینا(North Carolina) روش جدیدی برای تبدیل نانوالیاف و نانولوله های كربن به الیاف الماس یافته اند كه می تواند در آزمایشگاه و خیلی راحت تر از تكنیك های موجود صورت گیرد.

الماس ها در طبیعت در اعماق زمین شكل می گیرند، جایی كه كربن تحت فشار و دمای بالا قرار می گیرد. ازاین رو منطقی است كه روش های مصنوعی تولید آن نیاز به شرایط مشابهی داشته باشد و تجهیزات درگیر در این فرآیند بسیار پیچیده هستند و نیاز به انرژی زیادی دارند.

در حالی كه تكنیك جدیدی كه توسط تیم دانشگاه نورث كارولینا بوجود آمده است میتواند در دمای اتاق و سطح فشار طبیعی صورت گیرد.

اول یك پالس لیزر فقط به اندازه ۱۰۰ نانوثانیه به نانوالیاف كربن تابانده می شود كه فورا كربن را به دمای ۳۷۲۷ درجه سانتیگراد می رساند و آنرا ذوب می كند.

این میزان گرما معمولا برای تبخیر كربن كافی است كه بطور قطع قصد محققان این نیست و برای پیشگیری از آن از یك لایه یاقوت كبود، شیشه یا پلاستیك پلیمر استفاده می نمایند كه جریان گرما را برای پیشگیری از تغییر حالت كربن به بخار محدود می كند.

سپس مواد به سرعت خنك می شوند و این كار باعث می شود كه مواد به كریستال های الماس تبدیل شوند.این فرآیند می تواند نانو الیاف الماس را جهت استفاده در صنایع الكترونیك و حتی كامپیوتر های كوانتومی یا حتی كاشتن نانو الیاف كربنی در الماس های كوچك تولید كند.

این تحقیق در مجله Nanoscale انتشار یافته است.
1397/11/05
19:26:24
5.0 / 5
4895
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما