مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا

مشاهده آخرین بارش شهابی پاییزی در شامگاه فردا این با من: بارش شهابی ˮجوزاییˮ آخرین و پربارش ترین شهاب باران فصل پاییز است كه از فردا به اوج بارش خود می رسد.خسرو جعفری زاده از فعالان حوزه نجوم آماتوری در گفت وگو با ایسنا، بارش شهابی "جوزایی" را یكی از بارش های فصل پاییز دانست و اظهار داشت: این بارش از ۱۳ آذر آغاز میگردد و تا روز ۲۵ آذر فعال است.

وی اوج این بارش شهابی را روزهای ۲۳ و ۲۴ آذر ذكر كرد و افزود: ZHR (تعداد شهاب هایی كه در یك ساعت قابل مشاهده است) این شهاب باران ۱۲۰ شهاب است كه با سرعت ۳۵ كیلومتر بر ثانیه به جو زمین برخورد می كنند.

جعفری زاده منشا بارش های شهابی را غبار بر جا مانده از یك دنباله دار دانست و اشاره كرد: منشا بارش شهابی جوزایی یك سیارك به نام "فایتون ۲۳۰۰" است كه در سال ۱۹۸۳ كشف شده است.

این منجم آماتور نزدیكترین فاصله این سیارك به زمین را ۱۰.۳ میلیون كیلومتر ذكر كرد و تصریح كرد: با وجود فاصله این سیارك تا زمین، مدار آن به گونه ای است كه زمین در حركت خود آنرا قطع می كند.

وی افزود: با قطع كردن مدار فایتون ۲۳۰۰ توسط زمین، بازمانده این سیارك به جو زمین برخورد می كند و بارش شهابی رخ می دهد.

جعفری زاده پر نور بودن شهاب های این بارش را از خاصیت های مهم این رخداد نجومی برشمرد و اظهار نمود: برخی از مردم از بارش شهابی با عنوان بارش شهابسنگ یاد می كنند كه اشتباه است. این رخداد بارش شهابی است.

وی با اشاره به اینكه در بارش شهابی جوزایی بهترین شرایط رصد را در ایران داریم، اظهار داشت: به سبب وزش بادهای غربی در كشور، هم اكنون هوای سالم و پاك داریم ضمن آنكه ماه در حالت هلال است از این رو فاز (درخشندگی) ماه كم است و به راحتی می توان شهاب های پرنور این بارش كه به آن "آذرگوی) می گویند را مشاهده كرد.

به گفته این محقق حوزه نجوم، زمانی كه درخشندگی شهاب ها زیاد باشد به آن آذرگوی می گویند.

جعفری زاده كانون این بارش را در صورت فلكی "دوپیكری" دانست و افزود: اگر رصدگران پس از غروب خورشید به سمت بالای افق شرقی نگاه كنند، می توانند این بارش شهابی را مشاهده كنند.
1397/09/22
13:33:31
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما