عضو هیئت علمی پژوهشكده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی:

مسئله زخم متولی خاصی در كشور ندارد، احتمال فوت 45 درصدی مبتلایان به زخم پای دیابتی

مسئله زخم متولی خاصی در كشور ندارد، احتمال فوت 45 درصدی مبتلایان به زخم پای دیابتی این با من: عضو هیئت علمی پژوهشكده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران با اشاره به عدم وجود متولی در كشور در حیطه زخم و عدم پوشش هزینه های درمان توسط شركت های بیمه در كشور، بر لزوم سرمایه گذاری خیرین در حیطه زخم و ترمیم بافت تاكید نمود.


دكترمهدی حسینیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درباره لزوم توجه به مسئله زخم و ترمیم بافت اظهار نمود: با وجود گسترده بودن بحث زخم و عمق كاملا جدی كه این مبحث در دنیای پزشكی دارد، مسئله زخم جایگاه و متولی خاصی در كشور ندارد.
وی اضافه كرد: در دید عوام شاید زخم مسئله جدی و مهمی نباشد و فكر كنند هر زخمی پس از چند روز خوب می شود، اما داستان این نیست، مثلا در خصوص زخم پای دیابتی، نزدیك دو میلیون نفر فرد مبتلا و در معرض مبتلا شدن داریم كه اگر فكر جدی برای درمان آن ها نشود، امكان دارد زخم باعث قطع اندام یا مرگ آن ها شود.

این زخم ها را جدی بگیرید
عضو هیئت علمی پژوهشكده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران خاطرنشان كرد: اگر فردی راببینید كه زخم پای دیابتی پیدا كرده، امكان دارد با وجود درمان با احتمال نزدیك به 45 درصد، ظرف پنج سال آینده فوت كند. زخم پای دیابتی را اصلا نباید ساده فرض نماییم.
مدیر دانشكده علوم پزشكی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه بحث زخم های دیابتی، زخم های مزمن، زخم های حاد، زخم های سوختگی و زخم های سرطانی را باید جدی گرفت، تصریح كرد: بحث زخم در كشور مبحث بسیار مهمی است.
حسینیان افزود: چون مركزی كه بعنوان قطب علمی در این زمینه فعالیت كند، در كشور وجود نداشته، جهاد دانشگاهی طبق رسالتش یعنی پرداختن به موضوعاتی كه مورد نیاز كشور است، به حوزه زخم ورود پیدا كرده و پژوهشكده زخم و ترمیم بافت را تاسیس كرده است.
وی خاطرنشان كرد: به جهت اینكه یك جهش بزرگ كاری را در این عرصه تجربه نماییم، فرایندهای پژوهشكده را از نظر علمی ساماندهی كردیم و هم اكنون از نظر علمی در این حوزه چیزی از دنیا كم نداریم و هیئت علمی و متخصصین مجموعه در بالاترین سطح علمی ممكن در این حوزه كار می كنند. اما نیاز به این داشتیم كه یك مركز مجهز را برای این منظور داشته باشیم تا بتوانیم در سطح كلان ملی و منطقه ای عرضه خدمت نماییم.
عضو هیئت علمی پژوهشكده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران اضافه كرد: از آنجایی كه توان مالی این مورد در ما و مجموعه جهاد بعنوان یك نهاد عمومی غیر دولتی كه از ردیف بودجه های غیر دولتی استفاده نمی كند وجود نداشت، ما روند تاسیس مجمع خیرین را در پیش گرفتیم تا بتوانیم از ظرفیت خیرین محترم برای ارتقا و اعتلای مبحث تحقیقاتی زخم برای كشور استفاده نماییم.
مدیر دانشكده علوم پزشكی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه رویكرد دیگر مجمع خیرین به غیر از كمك به مباحث پژوهشی، یاری رساندن به بیماران كم بضاعت یا بی بضاعت است، اظهار داشت: ما در ساختاری كه در مجمع خیرین تعریف كردیم، بحث مددكاری برای بیماران كم بضاعت و بی بضاعت را نیزتعریف كردیم.
حسینیان با اشاره به اینكه هیچ بیماری در پژوهشكده زخم جهاد دانشگاهی به خاطر مشكل مالی از درمان محروم نمی گردد، خاطرنشان كرد: البته مشكلاتی هم در این بین وجود دارد مثل اینكه بیمه ها هنوز بحث زخم را در مباحث بیمه ای خود تعریف نكرده اند و هزینه هایش را تقبل نمی كنند كه این مسئله سبب تحمیل هزینه های بسیار سنگینی به بیماران می گردد.

قول مساعد نماینده مجلس و معاون وزیر بهداشت
وی افزود: البته دكتر علیجانی، نماینده مجلس شورای اسلامی و دكتر فراهانی معاون وزیر بهداشت با حضور در مجمع خیرین قول مساعد داده اند تا با استفاده از وزارت بهداشت و كمیسیون بهداشت در مجلس پیگیر این مورد شوند تا بحث زخم در حیطه بیمه ها تعریف شود تا همه بیماران تحت پوشش بیمه بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.
عضو هیئت علمی پژوهشكده زخم و ترمیم بافت جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران نشست مجمع خیرین را كه در "سومین كنگره بین المللی و پنجمین كنگره ملی زخم و ترمیم بافت" برگزار شد، مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: امیدواریم كه روز به روز خیرین بیشتری را به این مجمع جذب نماییم.
مدیر دانشكده علوم پزشكی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران در انتها خاطرنشان كرد: اگر كسی قصد كمك مالی به مجمع خیرین زخم و تریم بافت را دارد می تواند به جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشكی تهران رجوع كند.1397/07/08
10:21:58
5.0 / 5
4284
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما