آمادگی موسسه رازی برای همكاری در تولید شبكه ملی زیست بانك ذخایر ژنتیكی

آمادگی موسسه رازی برای همكاری در تولید شبكه ملی زیست بانك ذخایر ژنتیكی این با من: معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی از آمادگی این موسسه برای همكاری در تشكیل شبكه زیست بانك ذخایر ژنتیكی كشور توسط ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری اطلاع داد و اظهار داشت: این دو مجموعه می توانند در بخش حفظ و نگهداری ذخایر ژنتیكی به یكدیگر كمك كنند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر مجتبی محرمی در حاشیه بازدید هیئتی از كارگروه ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از موسسه رازی اظهار داشت: این بازدید با هدف جمع آوری اطلاعات درباره ذخایر ژنتیكی موسسه رازی به منظور تشكیل شبكه بانك های ژن و تولید زیست بانك ذخیره ملی كشور انجام شد.
وی با اشاره به اینكه این شبكه مقرر است توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شكل بگیرد، اضافه كرد: هدف این كارگروه تشكیل شبكه بانك های ژن و تولید زیست بانك ذخیره ملی به منظور شناسایی و احیای ذخایر ژنتیكی كشور، ساماندهی شبكه های اطلاعاتی ذخیره های ژنتیكی و زیستی، بهره برداری شركت های دانش بنیان خصوصی یا دولتی از منابع موجود زیست بانك، جلوگیری از موازی كاری، برقراری تعامل بین زیست بانك های كشور و رسیدن به راهكارهایی برای حل مشكلات عنوان شده است.
معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی همینطور با اشاره به ماهیت این موسسه و وجود میكروارگانیسم های متنوع برای فعالیت های تحقیقاتی و تولیدی، وجود مركز زیست بانك را از اولویت های مهم از همان بدو تاسیس موسسه خواند و اظهار داشت: با عنایت به اهمیت موضوع، ارتباط هایی برای تشكیل این مركز با سازمان بهداشت جهانی انجام دادیم و مشاوران این سازمان از موسسه بازدید كردند كه در نهایت در سال های گذشته منجر به تصویب طرح احداث زیست بانك در این موسسه شد.
به قول دكتر محرمی، موسسه رازی برای احداث ساختمان زیست بانك، اعتباری از محل درآمدهای اختصاصی خود هزینه كرده و تا كنون هم ساخت این مركز پیشرفت خوبی داشته است؛ اما برای بهره برداری سریع تر این طرح به حمایت های مراكز مرتبط نیاز است.
وی تصریح كرد: موسسه رازی آمادگی دارد برای تشكیل شبكه زیست بانك ذخایر ژنتیكی كشور هر گونه مساعدتی با ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته باشد و متقابلا هم از حمایت های این ستاد برای پیشبرد برنامه هایش بهره مند شود.
بر مبنای اعلام روابط عمومی موسسه رازی، كارگروه زیست بانك و ذخایر ژنتیكی ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 1384 با پشتیبانی از چهار زیست بانك فعال كشور كار خویش را آغاز كرد و از سال های گذشته بازدیدهایی را برای گردآوری اطلاعات ذخایر ژنتیكی مراكز و موسسات مختلف در دستور كار قرار داده است.1397/05/08
22:01:21
5.0 / 5
4647
تگهای خبر: اطلاعات , علم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما