واكنش وزیر علوم به اعتراضات؛

سنوات دانشجویان كارشناسی به ۱۰ ترم افزایش می یابد

سنوات دانشجویان كارشناسی به ۱۰ ترم افزایش می یابد این با من: اعتراض دانشجویان به اجرای قانون سنوات دانشجویی بیش از یك سال است كه در دانشگاه های مختلف ادامه دارد و الان وزیر علوم از قانون جدیدی در این زمینه خبر می دهد.به گزارش این با من به نقل از مهر، كاهش سنوات دانشجویی از یك سال قبل باعث اعتراضات دانشجویان در دانشگاه های مختلف دولتی شده و این اعتراضات همچنان در دانشگاه های سراسر كشور ادامه دارد.
از سال قبل دانشجویان دانشگاه های مختلف همچون صنعتی امیركبیر، تهران، صنعتی شریف، اصفهان، شهید بهشتی و تربیت مدرس به اجرای قانون سنوات و به تبع آن پولی شدن آموزش عالی اعتراض داشتند كه همچنان هم این اعتراضات وجود دارد. به نحوی كه هفته گذشته دانشجویان دانشگاه شهیدبهشتی مجددا در اعتراض به اجرای قانون سنوات دانشجویی تجمع كردند.
براساس ماده ۱۵ آئین نامه آموزشی مصوب وزارت علوم، سنوات مجاز دانشجویان ورودی سال ۹۳ به بعد ۸ نیم سال یعنی ۴ سال است. دانشجویان در صورتی كه در مقطع كارشناسی نتوانند در ۸ نیم سال تحصیلی، روند تحصیل خویش را به آخر برسانند شامل این قانون شده و نمی توانند از تسهیلات صندوق رفاه، خدمات رفاهی، خوابگاه و تغذیه استفاده كنند كه این امر هزینه های زیادی برای دانشجویان به همراه خواهد داشت.ضمن اینكه باید شهریه هم بپردازند.
اعتراض ۵۰ شورای صنفی دانشجویی به قانون سنوات
باتوجه به اینكه همچنان مبحث سنوات از مشكلات و دغدغه های دانشجویان به حساب می آید به تازگی بیش از ۵۰ شورای صنفی دانشجویی هم به وزیر علوم نامه ای ارسال كردند كه در بخش هایی از این نامه آمده است:
در پی تصمیمات وزارت متبوع جناب عالی در سال های اخیر و نگرش ناصحیح آن وزارت به امور آموزشی و رفاهی دانشجویان، شاهد كاهش سنوات تحصیلی و رفاهی دانشجویان ورودی ۹۳ به بعد بوده ایم كه این امر باعث بروز مشكلات فراوان در روند تحصیل دانشجویان شده و منجر به ناعدالتی های بسیاری در سطوح گوناگون شده است.
این در حالیست كه تفكیك سنوات تحصیلی و رفاهی از یكدیگر و هم كاهش این سنوات هیچ توجیه عقلانی به جز هم سویی شما با سیاست های اقتصادی در راستاكالایی سازی آموزش عالی نداشته و دلایلی كه در توجیه چنین تصمیماتی ذكر می شود، به دور از انصاف و منطق است.
حال یكبار دیگر شوراهای صنفی كشور مراتب اعتراض شدید خویش را به قوانین سنوات تحصیلی دانشجویان اعلام نموده و به جد خواهان پیگیری و رفع هرچه سریعتر ایرادات آیین نامه مذكور هستند كه در واقع عدم رفع این ایرادات و نواقص، مهر تاییدی بر سیاست ظالمانه افزایش فشار بر روی دانشجویان در جهت پولی كردن دانشگاه ها است.
همچنین از دیگر مواردی كه دانشجویان خواهان آن هستند، افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان مقطع كارشناسی و دكتری به مدت ۱۰ نیمسال و كارشناسی ارشد به مدت ۶ نیمسال است.
این دانشجویان خواهان لغو قانون سنوات فعلی شدند چراكه اجرای این قانون تنها برای دانشجویان هزینه دارد و دانشجویان هم نمی توانند این نوع هزینه ها را تامین كنند.
تدوین آیین نامه جدید سنوات در وزارت علوم
حال كه اعتراضات دانشجویان برای اجرای قانون سنوات از مرز یك سال قبل است و هراز چندگاهی در دانشگاه ها دانشجویان دست به تجمعات اعتراضی در این زمینه می زنند، وزیر علوم خبر از تدوین آیین نامه جدید برای سنوات دانشجویان داده است.
منصور غلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یك آیین نامه پیشنهادی درمورد قانون سنوات برای مقطع كارشناسی به دانشگاه ها ارسال شد و دانشگاه ها هم نظرات خویش را درمورد این آیین نامه اعلام نمودند.
وی اضافه كرد: در این قانون برای مقطع كارشناسی عبارتی وجود داشت كه این عبارت مورد اعتراض دانشجویان بود.
وزیر علوم تصریح كرد: در آیین نامه اعلام شده دوره كارشناسی در ۸ ترم اجرا خواهد شد كه این مورد نگرانی هایی برای دانشجویان بوجود آورده بود.
غلامی تصریح كرد: ازاین رو در بررسی آیین نامه جدید این جمله حذف، اصلاح و اعلام گردید كه دوره كارشناسی با نظر دانشگاه ها تا ۱۰ ترم افزایش خواهد یافت.
وی تصریح كرد: بزودی این آیین نامه جدید پس از ابلاغ اجرایی خواهد شد.

1397/02/26
15:07:03
5.0 / 5
4588
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما