رونمایی از كتاب و تندیس حكیم خوارزمی در جشن صدسالگی دانشگاه خوارزمی

رونمایی از كتاب و تندیس حكیم خوارزمی در جشن صدسالگی دانشگاه خوارزمی این با من: سرپرست دانشگاه خوارزمی ضمن تشریح برنامه های گرامیداشت صدمین سال تاسیس این دانشگاه، از برگزاری كنفرانس خوارزمی با حضور شخصیت های علمی كشور اطلاع داد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر عبدالرحیم نوه ابراهیم در نشست خبری امروز (یكشنبه) اظهار نمود: هفته آینده كنفرانسی با عنوان كنفرانس خوارزمی با حضور شخصیت های علمی درباره تاریخچه، دستاوردها و مسئولیت های دانشگاه در قبال جامعه، برگزار می شود.
وی درباره برنامه های این دانشگاه به مناسبت صدسالگی دانشگاه خوارزمی به رونمایی ازكتاب های تاریخ توسعه علمی دانشگاه خوارزمی و كتابی تحت عنوان" حكیم خوارزمی" اشاره نمود و اضافه كرد: امسال از تندیس بزرگ خوارزمی و پنج شخصیت بزرگ دانشگاه هم رونمایی خواهد شد.
سرپرست دانشگاه خوارزمی از برقراری ارتباط با دانشگاه هایی در سطح جهان كه هم قدمت دانشگاه خوارزمی هستند، اطلاع داد و اظهار داشت: از این دانشگاه ها دعوت كردیم در مراسم شهریور ماه دانشگاه شركت نمایند و می خواهیم با این دانشگاه ها تبادلات علمی برقرار نماییم.
وی اضافه كرد: برنامه های متنوع فرهنگی و ورزشی برای گرامیداشت صدسالگی دانشگاه در نظر گرفته شده و یك روز را با عنوان روز بین الملل برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته ایم. همینطور روزی برای تجمع بزرگ فارغ التحصیلان دانشگاه اختصاص یافته است.
نوه ابراهیم ادامه داد: دانشگاه خوارزمی كه نام قبلی آن تربیت معلم و قبل تر دانشسرای عالی بوده، در سال 1296 بعنوان نخستین موسسه آموزش عالی كشور و پیش از دانشگاه تهران تاسیس شد و از فارغ التحصیلان این دانشگاه می توان شخصیت های برجسته ای همچون زنده یاد پروین اعتصامی و شهید رجایی اشاره نمود.
سرپرست دانشگاه خوارزمی یاداور شد: البته در كشاكش روزگار، دانشگاه هایی كه پس از خوارزمی تاسیس شدند، به خاطر ماموریت ها و رسالتهای شان تحولات بیشتری داشتند. دانشگاه خوارزمی تا حدود شش سال پیش همان رسالت تربیت معلمی را برعهده داشت و از حدود سال 90 در شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شد كه نام دانشگاه تغییر كرده و بعنوان یك دانشگاه جامع فعالیت كند.
نوه ابراهیم با اشاره به اینكه یكی از شاخص های سنجش دانشگاه ها، وضعیت تربیت شخصیت های برجسته در سطح ملی است، اظهاركرد: از گذشته های دور دانشگاه خوارزمی شخصیت های برجسته و مشاهیر به نامی را در سطح وزرا و سایر سطوح عالی تربیت كرده است، كه بعد از فارغ التحصیلی از این دانشگاه در حوزه ها و سازمان های مختلف مسئولیت گرفته و فعالیت نموده اند.
وی با اشاره به سابقه تاریخی این دانشگاه اظهار داشت: به مناسبت صدسالگی دانشگاه از حدود سه سال قبل برنامه هایی برای دانشگاه تدارك دیده شده و از آغاز سال 97، در سطح ملی و بین المللی در قالب برنامه هایی به معرفی دانشگاه خواهیم پرداخت.
سرپرست دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینكه همه دانشگاه ها همچون خوارزمی ماموریت های محلی، ملی و بین المللی دارند به لزوم پاسخگویی در چارچوب ماموریت های محلی جامعه تصریح كرد.
وی درباره فعالیت های بین المللی دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: ما در در سه چهار سال قبل در سطح بین الملل فعالیت های چشمگیری داشته ایم، پروژه وسیعی با كشور اتریش بعنوان یك كشور اروپایی طراحی و 17 طرح در آن تعریف شد كه اجرای آن در دانشگاه های سطح كشور مورد بررسی قرار گرفت و و نهایتا دانشگاه خوارزمی بعنوان مركز برای ارتباط با دانشگاه های اتریش انتخاب گردید. هم اكنون این 17 طرح توسط اساتید دانشگاه در حال اجرا می باشد كه اعتبارات قابل توجهی هم برای آن ها در نظر گرفته شده است.
نوه ابراهیم در ادامه با تاكید بر اهمیت این طرح بین المللی خاطرنشان كرد: این طرح ها دستاوردهای بزرگی خواهد داشت و به قول وزارت علوم اجرای این طرح ها حیثیتی است و اعتبار ملی برای كشور خواهد داشت و انجام دقیق و با كیفیت این طرح ها در تعیین روابط اقتصادی و فرهنگی با كشور اتریش اثرگذار خواهد بود.
وی اضافه كرد: دانشگاه خوارزمی با چند دانشگاه علوم پایه در كشورهای دیگر همچون فرانسه و چند كشور آسیایی در حال تعامل است و حدود 200 دانشجو از كشورهای خارجی در دانشكده های مختلف دانشگاه در مقاطع مختلف كارشناسی، ارشد و دكتری در حال تحصیل هستند.
نوه ابراهیم از اجرای طرح 2020 در دانشگاه خوارزمی اطلاع داد و اظهار نمود: بر این اساس مقرر است 20 مهارت برای دانشجویان در حوزه كارافرینی و خوداشتغالی عرضه شود كه در این زمینه طرح هایی به بخش های مختلف دانشگاه ابلاغ گردیده است.
سرپرست دانشگاه خوارزمی ادامه داد: برای پاسخگویی به نیازهای ملی و محلی فعالیت های گسترده ای انجام شده است. همچون اینكه در حوزه فیزیك، دوره پلاسمای پزشكی در مقطع دكتری برای نخستین بار در كشور تاسیس شده است.
نوه ابراهیم درباره این رشته اظهار داشت: این یك رشته میان رشته ای است و میان چندین رشته ارتباط برقرار میكند. این رشته به حوزه های فیزیك، شیمی، زیست شناسی مرتبط می باشد. نزدیك به دو سال طول كشید تا اساتید دانشگاه برنامه درسی این رشته را تدوین كردند.
وی خاطرنشان كرد: در این دانشگاه مراكز رشد و شركت های دانش بنیان تاسیس شده اند تا بتوانند نیازهای جامعه را شناسایی كنند و در آن راستا گام بردارند.
سرپرست دانشگاه خوارزمی از دیگر پروژه های دانشگاه خوارزمی به احداث شهر سلولی اشاره نمود و اظهار داشت: 60 هكتار زمین در واحد كرج را در اختیار این طرح قرار داده ایم.
نوه ابراهیم از دیگر پروژه های مهم دانشگاه به اكتشاف منابع نفتی اشاره نمود و اظهار نمود: دانشكده زمین شناسی دانشگاه خوارزمی مسئولیت این پروژه را بر عهده گرفته است.
وی اضافه كرد: در طول دو سال قبل با تاكید بر اقتصاد مقاومتی، پروژه ارتقای پنج دانشگاه و پژوهشگاه در سطح بین الملل عنوان شد و دانشگاه خوارزمی یكی از 16 دانشگاه منتخب كشور است كه وارد رقابت شده تا شاخص های علمی خویش را ارتقاء دهد تا بتواند بعنوان یكی از پنج دانشگاه برتر ایران در بین 200 دانشگاه برتر دنیا قرار گیرد.
سرپرست دانشگاه خوارزمی در انتها خاطرنشان كرد: سال قبل حوزه معاونت آموزشی طرح بالندگی اعضای هیئت علمی را عرضه كرده كه این طرح به بخش های مختلف ابلاغ گردیده تا اعضای هیئت علمی همواره در جریان برنامه های توسعه علمی كشور قرار داشته باشند و به این منظور برای آن ها كارگاه های علمی برگزار می شود.1397/01/26
14:34:37
5.0 / 5
4941
تگهای خبر: آموزش , دانشجو , دانشگاه , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما