گرمای قابل حمل در یک مچ بند حرارتی!

گرمای قابل حمل در یک مچ بند حرارتی! این با من: پژوهشگران آمریکایی، نوعی نخ مبتنی بر یک پلیمر ویژه ابداع نموده اند و مچ بندی را با بهره گیری از آن ساخته اند که می تواند گرمای پایداری را برای کاربر خود فراهم آورد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، با شروع سرماخوردگی های پاییزی، مردم لباس ها و پتوهای گرم خودرا بیرون می آورند اما لباس ها و پتوها حجم زیادی دارند. گروهی از پژوهشگران آمریکایی کوشیده اند تا یک ابزار پوشیدنی سبک ابداع کنند که قابل استفاده مجدد است و گرمای پایداری را فراهم می آورد.
ابزارهای پوشیدنی سبک وزن که به عناصر گرمایشی مجهز هستند، می توانند به گرم نگه داشتن کاربر خود کمک کنند اما کوشش های پیشین، به ابداع سیم ها یا نخ های سفتی منجر شده اند که داغ می شوند و نمی توان شست و شوی آنها را بصورت ایمن انجام داد. پژوهشگران به تازگی، نوعی نخ را با استفاده از پلیمرهای ویژه ای ابداع نموده اند که چنین مشکلاتی را به همراه ندارد.
پوشش انعطاف پذیر ساخته شده با این نخ، مواد را گرم نگه می دارد و حالت خودرا بعد از شست و شو حفظ می نماید. با این حال، پلیمرها به اندازه کافی رسانای حرارت نیستند و تعدادی از ترکیبات اضافه شده برای رسانایی بیشتر می توانند به تحریک پوست منجر شوند. به همین دلیل، این گروه پژوهشی تلاش کردند که پوشش پلیمری روی نخ مورد استفاده را بهبود ببخشند تا بتواند گرما را به میزان مطمئن پخش کند.
پژوهشگران در اولین گام، نخ پوشیده از پلیمر را با "اتیلن گلیکول" (Ethylene Glycol) آغشته کردند که برای پوست انسان، تحریک کننده نیست. سپس پژوهشگران، نخ را بطور مکرر با آب و یک دفعه نیز با مواد شوینده شست و شو دادند. آنها دریافتند که بااینکه رسانایی نخ در هر دو مورد، کمی از بین می رود اما این میزان بطور قابل توجهی کمتر از نمونه بدون اتیلن گلیکول است.
پژوهشگران نهایتاً چند تکه نخ را روی پارچه ای دوختند تا یک مچ بند حرارتی ابداع کنند. هنگامی که این مچ بند با منبع تغذیه در ارتباط قرار گرفت و به مچ دست کاربر متصل شد، توزیع گرما در آن ثابت ماند.
بگفته پژوهشگران، این مچ بند را می توان بواسطه باتری و یک مدار خارجی تغذیه کرد تا امکان حمل گرما در آن افزایش یابد.
این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials & Interfaces" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/29
22:24:42
5.0 / 5
274
تگهای خبر: پاییز , پژوهش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما