حكیم پارسا در بازار كتاب

حكیم پارسا در بازار كتاب چاپ جدید «یادمان حجه الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی (طالب ثراه)» با عنوان «حکیم پارسا» انتشار یافته است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، این کتاب در ۷۲۲ صفحه با شمارگان ۳۰۰ نسخه و قیمت ۸۷ هزار تومان در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) عرضه شده است.
در پیشگفتار این کتاب به قلم محمد ذبیحی و غلامرضا زکیانی می خوانیم: شاید کسانی که از نزدیک با مرحوم احمدی آشنایی نداشته اند، به هنگام خواندن این سطور، آنها را تعارف های رایج و سوگ نامه ای متداول بدانند که ایرانی ها به آن خو گرفته اند و در رثای رفتگان خود می سرایند، لیکن کسانی که اندک شناختی از احمد احمدی دارند به نیکی می دانند که او انسانی خودساخته بود که همواره می کوشید از برق نگاه عکاسان و لنز دوربین فیلمبرداران بگریزد و القاب و عناوین پرطمطراق را بی درنگ به کسانی هدیه دهد که دلباخته آن بودند.
همکسوتان و هم قطاران حوزوی و دانشگاهی به نیکی می دانند که به جهت توانایی های علمی، سیر و سلوک عملی و صلاحیت های ذاتی اگر در حوزه می ماند، برای برافراشتن بیرق مرجعیت و تبدیل شدن به محل رجوع عام و خاص هیچ چیزی کم نداشت، لیکن چنان که خود به کرات می گفت، برای ادای این مسئولیت ها در حوزه به قدر کافی کسانی حضور دارند. او دانشگاهیان را فرزندان علمی خاندان رسالت می دانست و بر آن بود که هرکس دل در گرو تعهد و تدین دارد می بایست برای خدمت به آنان تلاش کند.
باری؛ از استاد فقید، روان شاد دکتر احمد احمدی سخن ها توان گفت، و با هر بار نگریستن به ابعاد وجودی شخصیت علمی، اخلاقی و معنوی ایشان به نکته هایی برخورد که پیشتر از نظر دور مانده بود.
دکتر احمد احمدی روحانی دانشگاه دیده ای بود که هم زی طلبگی را پاس داشت و هم کرسی استادی را... از ایشان در هر دو ساحت به نیکی سخن می رود؛ چونکه آداب هر مقام را چنان که سزاست ادا نمود و پیوسته بر آن بود تا از نقاط قوت هر یک برای رفع کاستی ها و رفوی رخنه های دیگری بهره جوید. قدر و قیمت این مقصود در نگاه ایشان چندان بود که یکی از وظایف اساسی سازمان سمت را گسترش دامنه همکاریهای علمی با نهادهای پژوهشی حوزوی می دانست و برای دست یازیدن بدان دفتری را هم در قم پی افکنده بود تا افزون بر تأمین این مطلوب، رشته های پیوند خود را با خاستگاه حوزوی اش محکم گرداند.
استاد فقید بر این باور بود که می توان با دور ماندن از غوغاسالاری و سیاست زدگی، برخورداری از دانش روزآمد و بهره مندی از خرد جمعی کاری را سامان داد که حوزه و دانشگاه از ثمرات آن سود جوید و دین و دانش نه در سیاقی وهم آلود و آغشته به جزم و جمود بلکه در روشنای عقلانیت و با کاربست انصاف و اعتدال، به هم سازند و طرحی نو دراندازند.
همینطور در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: به منظور گرامیداشت یاد و خاطره استاد فقید دکتر احمد احمدی، و یادکرد کوشش های آن استاد در عرصه های گوناگون آموزشی، پژوهشی و اجرایی، تعدادی از شاگردان و دوستداران و همکاران ایشان مجموعه مقالاتی فراهم آورده اند که بخشی به موضوعات فلسفی و قسمتی دیگر به جنبه های اخلاقی و تربیتی زندگی آن استاد اختصاص یافته است. این مجموعه می تواند برای تمامی فرهنگ دوستان و دانش پژوهان، بخصوص علاقه مندان به موضوعات فلسفی و کلامی، مفید واقع شود.
منبع:

1399/10/27
18:35:41
0.0 / 5
1171
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما