درمان اختلالات عصبی با حركت یك سیم در رگ های مغز

درمان اختلالات عصبی با حركت یك سیم در رگ های مغز محققان سوئیسی به تازگی سیمی نازک تر از موی انسان طراحی نموده اند که می تواند در رگ های خونی کوچک در مغز قرار بگیرد و به پزشکان در درمان بیماری های عصبی کمک نماید.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این ابزار به پزشکان امکان می دهد به قسمت هایی از بدن دسترسی پیدا کنند که روش های موجود از آنجائیکه مویرگ ها خیلی باریک هستند نمی توانند به آن مناطق برسند.
محققان سوئیسی ابزاری را ایجاد کردند که با بهره گیری از جریان خون بیمار مسیر صافی را از راه رگ های پر پیچ و خم به وجود می آورد و فشار بر دیواره های رگ های خونی و خطر سوراخ شدن را می کاهد.
امید است که این روش بتواند راه جدیدی در زمینه درمان های عصبی ایجاد نماید چونکه توسط آن پزشکان می توانند بیشتر از هر زمان دیگری به مغز و سیستم عصبی دسترسی داشته باشند.
ابزارهای تشخیصی فعلی شامل استفاده از کاتتر برای ورود به شریان، اغلب شریان ریوی یا سرخرگ رانی است که سیم بعد از ورود فشرده شده و در اطراف بدن حرکت می کند. این امر می تواند منجر به گیر کردن سیم، سوراخ شدن و پاره شدن رگ شود و در نهایت این امر به خونریزی داخلی منجر می شود و دسترسی به اطراف دستگاه گردش خون را غیر ممکن می سازد.
محققان این مطالعه که یافته های آن در مجله Nature Communications انتشار یافته است، گفتند: دسترسی به اغلب مناطق مغز همچنان غیر ممکن است چونکه ابزارهای موجود بزرگ هستند و حرکت در رگ های عروقی کوچک و پر پیچ و خم مغز بدون ایجاد صدمه به دیگر بافت ها بسیار چالش برانگیز است.
بنابراین محققان تصور کردند که با بررسی خونی که از داخل رگ ها عبور می کند، می توان این فرایند را آسان تر کرد و در نهایت نمونه اولیه ای ساختند که به اندازه کافی سفت و قادر به حفظ شکل خود است اما در صورت نیاز هم می تواند انعطاف پذیر باشد و در پیخ و خم رگ های خونی خم شود.
این روش کاملاً به جریان خون متکی است و هنگامی که پمپاژ خون در آزمایشگاه خاموش شد، سیم مذکور نرم شد. در ویدئویی که همراه با این خبر انتشار یافته، محققان نشان می دهند که چگونه دستگاه جدید در آزمایشگاه از راه لوله های ریزی که شبکه رگ های خونی بدن را کنترل می کند، جریان می یابد.
محققان افزودند: همینطور می توان با بهره گیری از آهن ربا دستگاه را هدایت کرد تا به مقصد مورد نظر برسد.
آنها می توانند به جای اینکه سیم را به صورت دستی بچرخانند، یک میدان مغناطیسی کوچک از خارج بدن را اعمال کنند و نیروی مغناطیسی را به سر سیم ۰.۰۴ میلی متری وارد کنند تا سیم در جهت درست و به سمت محل مورد نظر حرکت نماید.
محققان این روش را آزمایش کردند تا دریابند آیا می تواند در رگ های خونی کوچک گوش خرگوش حرکت نماید یا خیر. گوش ۹ خرگوش مورد بررسی قرار گرفت و رگ هایی که از گوش عبور می کردند حاوی جوهر بودند تا محققان بتوانند حرکت محل سیم را ردیابی کنند.
نویسندگان گفتند: نیروهای هیدرودینامیکی کاتتر انعطاف پذیر را به داخل عروق خونی گوش خرگوش منتقل می کنند و هدایت مغناطیسی به دستگاه اجازه می دهد تا از راه رگ ها حرکت نماید.
منبع:

1399/10/03
22:03:54
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما