پاسخ محققان؛

ماریجوانا در درمان كرونا موثر است؟

ماریجوانا در درمان كرونا موثر است؟ پژوهشگران دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی تهران با بررسی پژوهش های انجام شده می گویند: بااینكه استفاده پزشكی از مشتقات خاص گیاه كانابیس برای درمان بعضی از بیماریها مطرح گردیده است، اما  شواهد موجود حاكی از آنست كه تصمیم گیری در مورد تاثیر ماده خاصی در گیاه كانابیس در درمان ویروس كووید-19 نیاز به مطالعات بسیار گسترده ای دارد. پس شایعاتی كه در مورد اثر درمانی این مواد مطرح گردیده است مورد تایید نیست و مصرف آن سفارش نمی گردد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، به سبب عدم وجود درمان مناسب برای بیماری کووید-۱۹، بسیاری امیدوارند دارویی تهیه شود که بیماری را درمان یا از مبتلاشدن به آن پیشگیری کند. در رسانه ها شایعاتی در خصوص این که گیاه کانابیس می تواند بیماری کووید-۱۹ را درمان کند مطرح گردیده است. پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا این گیاه در درمان کووید-۱۹ موثر است؟
در صورتیکه پژوهشگران در حال کشف فرصت های مختلف برای مبارزه با ویروس کووید-۱۹ هستند، برخی نیز به بررسی خواص درمانی کانابیس برای کسانی که از نوع شدید این عفونت رنج می برند پرداخته اند. برمبنای تحقیقات اولیه، کانابیس ممکنست سبب کاهش التهاب ریه شود اما تحقیقات بیشتری دراین زمینه نیاز است. پژوهشگران کانادایی احتمال می دهند برخی مواد موجود در مشتقات کانابیس، سبب افزایش مقاومت سلول ها در مقابل کرونا شود. بر این اساس وقتی پژوهشگران از موثر بودن احتمالی ماده ای در گیاه کانابیس برای مقابله با ویروس کرونا سخن می گویند؛ این حرف به مفهوم مفید بودن مصرف مشتقات آن مانند ماری جوانا یا حشیش نیست. بلکه در علم پزشکی بحث بر سر تاثیر ماده خاصی است که با پرورش هدفمند گیاه و در فرآیندهای آزمایشگاهی می توان میزان و تاثیر آن برای مصرف پزشکی را بالا برد.
افزون بر این؛ یافته های پژوهشگران کانادایی تا زمانی که توسط دیگر پژوهشگران ارزیابی و تائید نشود، مانند خیلی از تحقیقات دیگر در زمینه مقابله و درمان ویروس کووید- ۱۹ یک گمانه زنی بیش نیست. نتایج تحقیقات پژوهشگران کانادایی هنوز توسط دیگر متخصصان و کارشناسان این حوزه بررسی و ارزیابی نشده است.
برمبنای اعلام کمیته اطلاع رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ های علمی در مورد ویروس کرونا می پردازد؛ بااینکه استفاده پزشکی از مشتقات خاص گیاه کانابیس برای درمان بعضی از بیماریها مطرح گردیده است، اما شواهد موجود حاکی از آنست که تصمیم گیری در مورد تاثیر ماده خاصی در گیاه کانابیس در درمان ویروس کووید-۱۹ نیاز به مطالعات بسیار گسترده ای دارد. پس شایعاتی که در مورد اثر درمانی این مواد مطرح گردیده است مورد تایید نیست و مصرف آن سفارش نمی گردد.1399/08/24
14:18:52
5.0 / 5
1009
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما