در نامه به رئیس دانشگاه تهران مطرح شد؛

اشكالات نرم افزاری در سامانه آموزش مجازی

اشكالات نرم افزاری در سامانه آموزش مجازی این با من: بسیج دانشجویی حوزه خوابگاه های دانشگاه تهران در نامه ای به رئیس دانشگاه ضمن اشاره به مشكلات نرم افزاری آموزش مجازی، هزینه اینترنت و مشخص نبودن آموزش نودانشجویان خواهان رفع آنها شد.به گزارش این با من به نقل از مهر، بسیج دانشجویی حوزه خوابگاه های دانشگاه تهران در نامه ای به محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران خواهان اصلاح و رسیدگی به امور آموزشی در ترم جدید تحصیلی شد.
در این نامه آمده است؛
جناب دکتر نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران؛ همانطور که مستحضرید، در شرایط شیوع و همه گیری ویروس کرونا و با عنایت به اهمیت امر آموزش از نیمسال تحصیلی گذشته تابحال تصمیم گرفته شده که کلاس های دانشگاه تهران به صورت مجازی و در بستر سامانه آموزش مجازی دانشگاه تهران برگزار گردد. در این حوزه چند نکته مورد تاکید و توجه دانشجویان محترم بوده است که نظر به اهمیت آنها، از شما خواهشمندیم سریعاً رسیدگی کرده و اقدامات لازم را جهت اصلاح امور آموزشی دانشجویان انجام دهید.
نخستین مسئله، اشکالات نرم افزاری در سامانه آموزش مجازی است. با عنایت به این که بیش از یک ترم است که بستر مجازی مورد استفاده اساتید و دانشجویان قرار گرفته و مسئولین امر طبیعتاً با اشکالات و مشکلات آن آشنا شده اند، انتظار می رفت در نیم سال تحصیلی کنونی، مشکلاتی که سابقاً مشاهده می شد، مشاهده نگردد یا لااقل میزان آنها کمتر شود.
اما آنچه تابحال شاهد آن هستیم افزایش مشکلات نسبت به گذشته است که سبب عدم برگزاری خیلی از کلاس ها در هفته های گذشته شده است. عدم نمایش بعضی دروس در کار پوشه دانشجویان، قطعی صوت و تصویر و عدم امکان اتصال به بستر ادوبی کانکت، مشکل صوت و تصویر در بستر تعاملی زنده (وبینار) و عدم امکان ورود به سامانه در بعضی موارد، همچون مسائل گزارش شده تابحال هستند. طبیعتاً حل چنین مشکلاتی از اولین خواسته های استادان و دانشجویان محترم است تا با سهولت بیشتری بتوانند به یادگیری و آموزش بپردازند.
دومین مسئله، بحث هزینه اینترنت مورد استفاده دانشجویان و اساتید در سامانه است. با عنایت به گفتهم مسئولین محترم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، کلیه هزینه های اینترنتی سامانه های آموزش مجازی دانشگاه ها باید رایگان شود و دانشجو هیچ هزینه ای برای آن پرداخت نکند. با این حال، آنچه مشاهده می شود، برخلاف سخن مسئولین وزارت ارتباطات است و هزینه های اینترنتی جهت حضور در سامانه، عملاً از دانشجویان کسر می شود و با عنایت به طولانی بودن کلاس ها و طول ترم و نیز تعداد دانشجویان، درطول سال تحصیلی هزینه های سرسام آوری به اقشار مختلف مردم (آن هم در این شرایط اقتصادی نابسامان) بار می شود.
سومین مسئله هم این است که به علت ضعف سامانه آموزش مجازی در برگزاری کلاس ها، خیلی از اساتید کلاس درس خودرا در محیط سایر پیام رسان ها برگزار می کنند. این اقدام بااینکه از مشکلات به وجود آمده توسط سامانه جلوگیری می کند اما خود دارای اشکالات فراوانی است. هزینه های اینترنت دانشجویان الزام به نصب پیام رسان های مختلف و نیز حذف و از بین رفتن یا عدم امکان مشاهده محتواهای ارسال شده در بعضی بستر ها (مانند پیام رسان واتساپ)، از اشکالات مهم این شیوه است. بدیهی است اگر سامانه آموزش مجازی به نحوی تقویت شده باشد که امکان ورود و برگزاری کلاس در آن فراهم شده باشد، استادان و دانشجویان نیازی به برگزاری کلاس در سایر فضاها نخواهند داشت.
چهارمین مسئله مربوط به دانشجویان ورودی سال ۱۳۹۹ است. از آنجائیکه تابحال تمهید ویژه ای جهت آموزش دهی به نودانشجویان اندیشیده نشده (یا لااقل گزارشی از آن مشاهده نشده) بیم آن می رود که اگر در اواسط سال تحصیلی آینده، کلاس های مجازی این دانشجویان شروع شود، با مشکلات مختلفی مواجه شوند. ما به مسئولین آموزشی دانشگاه اعلام می نماییم که بسیج دانشجویی و سایر تشکل های دانشجویی آماده همکاری با شما هستند تا در امر آموزش نودانشجویان، مشکلی به وجود نیاید.
این مشکلات و مسائلی که عنوان شد، قسمتی از نکاتی بود که دانشجویان با ما در میان گذاشته و خواهان پیگیری جهت حل آنها بودند. پس ما بنا بر وظیفه ذاتی خود در احقاق حقوق دانشجویان از مسئولین محترم دانشگاه تهران بالخصوص مرکز الکترونیکی دانشگاه، اصلاح این مشکلات را مطالبه می نماییم و تاکید می نماییم که مسئولین دانشگاه باید هر چه سریعتر به این موضوعات رسیدگی کنند تا بخش مهمی از مشکلات دانشجویان حل و فصل شود.


منبع:

1399/07/09
09:23:13
5.0 / 5
1218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما