آخرین وضعیت حاشیه نشینی در البرز بررسی می شود

آخرین وضعیت حاشیه نشینی در البرز بررسی می شود به گزارش این با من البرز معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همكاریهای منطقه ای معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: توجه به موضوع لطمه های اجتماعی بطور عام و حاشیه نشینی بطور خاص از شروع فعالیت دولت یازدهم بر طبق نگاه دولت و همچینین حساسیت های مقام معظم رهبری دوچندان شده و تابحال جلسات مختلفی درباب آن برگزار شده است.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، روز سه شنبه ۱۱ شهریور ماه، دکتر مهدی علیجانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاریهای منطقه ای معاون اول رئیس جمهور بعد از حضور در دفتر تسهیلگری کلاک و خلج آباد که توسط جهاد دانشگاهی به راه افتاده است از محله کلاک بازدید کرد.

در ابتدای این دیدار، احمدرضا فیروزی درباب دفاتر تسهیلگری جهاد دانشگاهی در محلات کمتر برخوردار کرج اظهار داشت: امسال پنج دفتر تسهیلگری توسط جهاد دانشگاهی با همکاری استانداری البرز در محلات کلاک و خلج آباد، اسلام آباد، خط۴ حصار، اخترآباد، ملک آباد و سهرابیه به راه افتاده است.

فیروزی اظهار داشت: نگاه حاکم بر این دفاتر فراهم آوردن شرایطی برای بهبود وضعیت زندگی جمعیت ساکن در این محلات و مناطق حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی است.

رئیس جهاد دانشگاهی البرز در ادامه بیان کرد: طبق آمار حدود نیم میلیون نفر در مرکز استان البرز در سکونتگاه های غیررسمی و محلات حاشیه نشین زندگی می کنند که این به نسبت جمعیت استان البرز رقم بالایی شمرده می شود.وی اضافه کرد: دفاتر تسهیلگری قبل از هر چیز و در ابتدا به دنبال شناسایی وضعیت مردم ساکن در این محلات است تا بعد از شناسایی نیازهای اولیه و برنامه ریزی کلان بتوان بهترین نتیجه را کسب نمود.

فیروزی یکی از عمده ترین مشکلات محلات حاشیه ای و سکونتگاه های غیررسمی را بدون سند بودن منازل ساخته شده دانست و اظهار داشت: باید با انجام برخی اقدامات و راه اندازی برخی پروژه ها کمک نماییم تا سطح معیشتی این بافت ها بهبود یابد.

هر سال دو شهرستان به البرز اضافه می شود

در ادامه سیدمحسن میرحبیبی مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری البرز با اعلان اینکه سالانه بین ۸۰ تا ۱۰۰ هزار نفر به جمعیت استان البرز اضافه می شود، اظهار داشت: این افزایش جمعیت که بیشتر به خاطر مهاجرت رخ می دهد مانند این است که انگار هر سال دو شهرستان به استان البرز اضافه می شود.

میرحبیبی اشاره کرد: در چنین شرایطی و با توجه به این که زیرساخت های مناسب برای چنین جمعیتی وجود ندارد، مساله حاشیه نشینی هم توسعه می یابد. در کنار آن مشکلاتی درباب آب آشامیدنی، حمل و نقل و... نیز ایجاد می شود.وی وجود دو زندان ملی در استان البرز با حضور زندانیانی از سراسر کشور را یکی از اشکالات استان عنوان نمود و اظهار داشت: مدیریت این زندان ها با وجود همه مشکلاتی که برای البرز دارند در اختیار استان نیست.

آخرین وضعیت حاشیه نشینی در البرز بررسی می شود

در ادامه مهدی علیجانی معاون هماهنگی و نظارت فرهنگی، اجتماعی و همکاریهای منطقه ای معاون اول رئیس جمهور بعد از بازدید از محله کلاک و آشنایی با این محله، درباب برنامه دولت برای موضوع حاشیه نشینی اظهار داشت: توجه به موضوع لطمه های اجتماعی بطور عام و حاشیه نشینی بطور خاص از شروع فعالیت دولت یازدهم بر طبق نگاه دولت و همچینین حساسیت های مقام معظم رهبری دوچندان شده و تابحال جلسات مختلفی درباب آن برگزار شده است.

علیجانی با اعلان اینکه البرز یکی از استان هایی است که درگیر حاشیه نشینی است اضافه کرد: مواجهه با مقولاتی که در یک دوره زمانی طولانی مدت شکل گرفته اند نیازمند برنامه ریزی و تدبیر در طولانی مدت است، بنا بر این این موضوعات را نباید به صورت یک پروژه کوتاه مدت نگاه کرد بلکه هم به لحاظ زیرساختی و هم به لحاظ موضوعات اجتماعی و فرهنگی باید با یک برنامه مشخصی که در دستور کار شورای عالی اجتماعی کشور قرار دارد این مواجهه صورت بگیرد.وی اضافه کرد: درباب البرز بطور مشخص فردا یک جلسه جهت بررسی آخرین وضعیت حاشیه نشینی در البرز و اقدامات و تدابیری که دستگاه ها انجام می دهند برگزار و پس از این جلسه هم در صورتیکه دستگاه هایی نتوانسته اند تکالیف خودرا انجام دهند علت ریشه یابی می شود.

علیجانی درباب آمار حاشیه‎ نشینی در کشور هم اظهار داشت: در این خصوص آمار و ارقام متفاوت می باشد و از ۱۲ میلیون تا ۱۴ میلیون اعلام شده است اما اتفاقی که در این بخش می افتد این است معمولاً بافت های فرسوده که در مناطق رسمی وجود دارد هم جزو مناطق حاشیه ای شمرده می شود که این باید تفکیک شود.

منبع:

1399/06/12
08:41:26
5.0 / 5
1709
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما