در جلسه عاملی با وزیر جهاد كشاورزی مقرر شد

سند ملی تحول كشاورزی دانش بنیان تهیه و تصویب می شود

سند ملی تحول كشاورزی دانش بنیان تهیه و تصویب می شود دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: این شورا آمادگی دارد با همكاری وزارت جهاد كشاورزی، سند ملی كشاورزی دانش بنیان را تدوین و تصویب كند تا ظرفیت مالی ماندگاری در این عرصه شكل بگیرد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در دیدار با دکتر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی که در محل دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی انجام شد، با اشاره به اینکه شورایعالی انقلاب فرهنگی طی ۳۶ سال که از ستاد به شورا تغییر ماهیت داد، خدمات بزرگی در حوزه علم و فناوری و فرهنگ داشته است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به جایگاه کلیدی شورایعالی انقلاب فرهنگی با وجود دستگاه های مجری، مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و... بعنوان یک نهاد آگاه به مسائل آینده، یکپارچه ساز و هماهنگ کننده حوزه علم و فرهنگ تاکید دارند.

وی به سند نقشه جامع علمی کشور اشاره نمود و اضافه کرد: ۱۶ جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی متمرکز بر سند نقشه جامع علمی کشور بوده که خوشبختانه این سند زمینه رشد علم و فناوری کشور را فراهم نموده است.

دکتر عاملی تصریح کرد: در اولویت الف سند نقشه جامع علمی به فناوری زیستی، فناوری های زیست محیطی، گیاهان دارویی و... و همینطور در راهبردهای ۳ و ۷ این سند به اقتصاد دانش بنیان و... تاکید شده است.

وی افزود: همینطور راهبرد ۱۱ سند نقشه جامع علمی کشور به توسعه آموزش ها و پژوهش های حوزه تغذیه و پیشگیری، به منظور بهره مندی ازمواد غذایی سالم و حفظ سلامت جامعه تاکید دارد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه بازبینی سند نقشه جامع با عنایت به مطرح شدن مسائل هوش مصنوعی، اقتصاد دیجیتال، صنعت چهار و... ضروری می باشد، اظهار داشت: هم اکنون بازبینی اولویت های سند نقشه جامع علمی کشور در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در دست اجراست.
دکتر عاملی بر لزوم استقلال غذایی تاکید کرد و اضافه کرد: استقلال غذایی باعث امنیت و آرامش مردم می‎شود و غذای سالم و پاک اهمیت راهبردی و محوری دارد. در دوران انتشار کرونا استقلال غذایی در کشور به خوبی مشاهده شد. این در حالیست که در آمریکا و اروپا شاهد کمبود و در بعضی موارد قحطی مواد غذایی بودیم.

وی با اشاره به اینکه مصوبات شورایعالی انقلاب فرهنگی، ثبات و ادامه دار بودن سیاست ها را تأمین می کند، خاطرنشان کرد: شورایعالی انقلاب فرهنگی آمادگی دارد برای ایجاد یک ظرفیت نظام مند در جهت تحقق امور حوزه کشاورزی با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سند ملی کشاورزی دانش بنیان را تدوین و تصویب کند تا ظرفیت مالی ماندگاری در این عرصه شکل بگیرد.
دکتر عاملی بر نظام کشاورزی سایبری فیزیکی (ACPS) و همینطور کشاورزی چهار که کشاورزی فیزیکی-سایبری است که باعث تحول عظیم و رسیدن به تولید دقیق و اراده شده است، تاکید کرد و اضافه کرد: اینترنت همه چیزها (IoE) که باعث اتصال دیوایس های هوشمند به همه پدیده ها شده است، منشاء تحولات مهمی در عرصه های متنوع کشاورزی می شود که لازم است در سند ملی کشاورزی دانش بنیان به تحولات حوزه فناوری توجه کرد.
دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: همینطور برای حل مشکلات در حوزه زیست فناوری باید سازوکار اطمینان بخشی برای آن طراحی شود.


امنیت غذایی به امنیت ملی کمک می کند
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی هم در این نشست با اشاره به اهمیت مبحث امنیت غذایی اظهار داشت: غذا و امنیت غذایی برای امنیت ملی کمک می نماید، چونکه غذا و امنیت ملی به هم متصل است.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی در خط مقدم تأمین غذای سالم برای کشور قرار دارد.

دکتر مخبر دزفولی بر لزوم تدوین سند جامع کشاورزی دانش بنیان تاکید کرد که به منظور مصلحت اقتدار ملی و تأمین منافع ملی در حوزه کشاورزی، سند جامع کشاورزی دانش بنیان در شورایعالی انقلاب فرهنگی تهیه و قابلیت به روزرسانی و ثبات در تدوین این سند لحاظ شود.


بازنگری سند زیست فناوری در حال انجام است
در ادامه جلسه دکتر ابراهیم سوزنچی کاشانی، معاون خط مشی گذاری ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اردیبهشت ماه سال ۹۷ سند زیست فناوری در ستاد نقشه جامع علمی کشور با رعایت این نکته که مبحث تراریخته مراعا باشد، نهایی شد.
وی اضافه کرد: پس از نهایی شدن سند زیست فناوری در ستاد نقشه جامع، سازمان محیط زیست طی نامه ای به رئیس جمهور اعلام نمود این سند پیش از ابلاغ احتیاج به اصلاحاتی دارد که بازبینی سند زیست فناوری در دستور کار ستاد علم دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت.

دکتر سوزنچی با اشاره به اینکه دیدگاه ها در حوزه زیست فناوری متنوع و متکثر است، افزود: نظرات انجمن ها، پژوهشکده ها و... برای تدوین نهایی سند زیست فناوری دریافت شده است.


تأکید بر ضرورت تهیه سند جامع کشاورزی
دکتر حسن قدسی پور، معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی درمورد بازبینی سند زیست فناوری اظهار داشت: طی جلسات گوناگونی اولویت های زیست فناوری استخراج شده است.

وی بر لزوم تهیه سند جامع کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: باید در وزارت جهاد کشاورزی بر روی حوزه های آب، آبیاری، افزایش بهره وری کاشت و... تحقیقاتی صورت گیرد و اولویت ها و راهبردهای حوزه کشاورزی برای تدوین سند جامع کشاورزی به شورایعالی انقلاب فرهنگی عرضه شود.


۵۰۰ فارغ التحصیل دکتری حوزه کشاورزی در سال
در ادامه دکتر کامبیز بازرگان، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عرضه گزارشی از وضعیت مباحث کلان حوزه کشاورزی پرداخت و اظهار داشت: با عنایت به تغییرات اقلیمی زمین در سال های آینده سیاست مداران دنیا به مبحث تأمین غذا، امنیت غذایی و کشاورزی توجه ویژه ای دارند.

وی در مورد جایگاه بخش کشاورزی در اقتصاد کلان اظهار نمود: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی ۹ درصد تولید ناخالص داخلی است و ۱۷.۸ اشتغال کشور در حوزه کشاورزی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در ۲۰ محصول کشاورزی جزء ۵ کشور برتر دنیا قرار داریم، اضافه کرد: در تولید زعفران، زرشک و گلِ محمدی در رتبه اول، در تولید پسته، خرما، زردآلو در رتبه دوم و در تولید سیب، گردو، گیلاس، زیره، بادام، کشمش و انار در رتبه سوم جهانی قرار داریم.

دکتر تاجر با اشاره به اینکه کشاورزی در دنیا بر ۴ پایه اساسی منابع پایه، سرمایه، منابع انسانی و دانش استوار است، اظهار داشت: در بخش منابع پایه حدود ۱۱ درصد وسعت کشور، مساحت اراضی در چرخه کشت است که از این مساحت تنها ۱.۲ میلیون هکتار اراضی کلاس یک هستند و همینطور کشور به علل شرایط جغرافیایی به صورت ذاتی با محدودیت آبی و نزولات آسمانی مواجه می باشد.

وی افزود: در بخش سرمایه متأسفانه هیچ وقت بیشتر از ۵ درصد از سرمایه گذاری دولت به بخش کشاورزی اختصاص نیافته است.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی تصریح کرد: در منابع انسانی چهارمیلیون و ۳۰۰هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی کشور داریم که از لحاظ سنی۱۶ درصد بین ۳۰ تا ۴۰ سال و ۴۷درصد بین ۴۰ تا ۶۰ سال سن دارند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در مورد توزیع سطح سواد شاغلین در حوزه کشاورزی اظهار داشت: ۳۴ درصد بی سواد، ۳۵ درصد تحصیلات ابتدایی، ۲۵ درصد تحصیلات دوره راهنمایی و پیش دانشگاهی، ۴.۴درصد مدرک بالای فوق دیپلم در حوزه غیر کشاورزی و ۰.۸ مدرک بالای فوق دیپلم در حوزه کشاورزی هستند.

دکتر تاجر با اشاره به اینکه سطح علمی خوبی در حوزه کشاورزی کشور وجود دارد، اضافه کرد: ۶۵۰۰ عضو هیئت علمی صاحب نظر در حوزه دانش کشاورزی داریم که ۲۰۰۰ نفر در مؤسسات وابسته به وزارت جهاد کشاورزی و مابقی در دانشگاه های کشور مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: دانشکده ها، پژوهشکده ها، مؤسسات، آزمایشگاه های مجهز، ایستگاه ها، مزارع، گلخانه و... در حوزه کشاورزی فعال می باشند و سالانه ۵۰۰ فارغ التحصیل دکتری و ۱۵۰۰ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد در حوزه کشاورزی تربیت می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای اثربخشی، توسعه و نفوذ دانش در بخش کشاورزی احتیاج به بازاندیشی و توجه بیشتر به بخش کشاورزی داریم، اظهار داشت: بعنوان مثال افزایش اعتبارات و امکانات پژوهشی، اصلاح دستورالعمل ها و... حائز اهمیت می باشد.

رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: متأسفانه با بررسی اسناد بالادستی مشاهده می شود که به بخش کشاورزی توجه کمتری شده است.

وی تصریح کرد: هم اکنون به منظور تأمین نیازهای فناورانه حوزه کشاورزی، پشتیبانی از ایجاد مراکز رشد شتاب دهنده، ایجاد و توسعه پارک تخصصی بخش کشاورزی و... در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

دکتر تاجر اظهار نمود: از آغاز سال ۹۹ با عنایت به شرایط انتشار کرونا در کشور طی برنامه های فشرده ای وزارت جهاد کشاورزی موظف شد در نگاهی همه نیازهای فناورانه بخش کشاورزی را احصا کند که به این منظور اولویت ها طی فراخوان هایی به وزارت علوم، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشگاه ها و مراکز علمی ارسال شده و همینطور کمیته های فناوری با محوریت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در انتها اظهار داشت: همینطور برنامه ریزی لازم جهت راه اندازی نخستین پارک علم و فناوری تخصصی کشاورزی در کرج به منظور فراهم کردن شرایط تولید محصولات فناورانه انجام شده است.


تهیه و تصویب سند جامع تحول بخش کشاورزی خدمت بزرگی به کشور است

دکتر کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی به گستردگی بخش کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: غذا و تأمین امنیت غذایی بعنوان یکی از بخش های مهم کشاورزی در شرایط فعلی کشور با عنایت به شرایط تحریم و شیوع کرونا اهمیت بالایی دارد.
وی اضافه کرد: هرگاه رشد اقتصادی کشور با عنایت به اعمال تحریم ها منفی شده است، بخش کشاورزی نقش بسزایی در حل این مشکل داشته است.
دکتر خاوازی با اشاره به اینکه اگر در گذشته به بخش کشاوزی توجه بیشتری شده بود، به وضعیت اقتصادی کشور کمک می شد، اظهار نمود: بعنوان مثال با عنایت به پتانسیل استان سیستان و بلوچستان می توانستیم میوه های گرمسیری تولید و به کشورهای منطقه صادر نماییم و همینطور پتانسیل های عظیمی در بخش آبزیان و بیابان در کشور وجود دارد.

وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: بخش کشاورزی به سندی جامع که همه اجزا و فعالان بخش حوزه کشاورزی در آن نقش آفرین باشند و به تحول در این عرصه کمک کنند، نیاز دارد.

وی اظهار داشت: از شورایعالی انقلاب فرهنگی تقاضا داریم تهیه و تصویب سند جامع تحول بخش کشاورزی را در دستور کار قرار دهد و اساسا تدوین این سند خدمت بزرگی به کشور خواهد نمود.
دکتر خاوازی خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی از نفوذ دانش و اطلاعات و فناوری رنج می برد؛ چونکه شبکه ای برای انتقال این دانش وجود ندارد و افراد تحصیل کرده و بخش کشاورزی هر کدام مسیرهای متفاوت را طی می کنند.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: متأسفانه در بخش فناوری کشاورزی از مرحله تولید تا آخرین بخش با مشکلاتی مواجه هستیم که برای رفع این مشکلات تدوین یک سند جامع در بخش کشاورزی ضروریست.
همچنین در انتهای این جلسه دکتر عاملی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگ با اشاره به اینکه زمینه های تدوین سند ملی تحول کشاورزی از قبل وجود دارد، اظهار نمود: اسناد تصویب شده باید جنبه ملی و ناظر بر ظرفیت های کشور و یکپارچگی داشته باشد چون گاهی اوقات مشاهده می شود اسناد در حوزه های خاص متمرکز می شود و به مولفه های مهم و موثر توجه نمی کند.

وی تاکید کرد: باد محور اصلی سند ملی تحول کشاورزی دانش بنیان، وزارت جهاد کشاورزی باشد چون که ذی نفع در اجرا و نقش آفرینی سند نقش بسزایی دارد.

دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد داد: زمان بندی ۶ ماهه برای تهیه سند ملی تحول کشاورزی دانش‎بنیان، با عنایت به زمینه قبلی برای تهیه این سند در نظر گرفته شود و ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی هم با وزارت جهاد کشاورزی برای تهیه این سند همکاری داشته باشد.

دکتر عاملی با اشاره به اینکه مطلوب گرا بودن سبب رشد می شود، اظهار داشت: مقام معظم رهبری «مدظله العالی» در گام دوم انقلاب اسلامی هم نگاه مطلوب گرا دارند و بر تمدن نوین اسلامی تاکید دارند و باید در تهیه سند ملی تحول کشاورزی دانش‎بنیان به هفت راهبرد گام دوم توجه گردد.
وی اضافه کرد: با عنایت به اهمیت امنیت غذایی و موضوعیت خاص آن تصویب یک سند مستقل در این بخش هم ضروریست.
بر اساس اعلام شورایعالی انقلاب فرهنگی، دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: جدایی بین دانشگاه و بخش عملیاتی کشاورزی در سایر موارد مانند جدایی بین دانشگاه و صنعت، بازار، خدمات و... هم وجود دارد که لزوم دارد دانشگاه در راه پاسخگویی به نیازهای جامعه و حل مسائل کشور حرکت نماید.1399/05/21
14:56:59
5.0 / 5
1543
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما