در نامه به رئیس دانشگاه تهران مطرح شد؛

درخواست دانشجویان برای نیم بها شدن شهریه ترمهای مجازی

درخواست دانشجویان برای نیم بها شدن شهریه ترمهای مجازی دانشجویان نوبت دوم و پردیسی دانشگاه تهران در مقطع تحصیلات تكمیلی در نامه ای به رئیس دانشگاه تهران درخواست نمودند شهریه ترم های مجازی نیم بها شود.به گزارش این با من به نقل از مهر، برخی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران (دانشجویان پردیسی و نوبت دوم) در نامه ای به رئیس دانشگاه تهران خواهان نیم بها شدن شهریه ترم های مجازی شدند.
متن نامه به شرح زیر است؛
«جناب آقای دکتر نیلی ریاست محترم دانشگاه تهران
با سلام و احترام همان گونه که مستحضر هستید، انتشار ویروس کووید ۱۹ در کشور تبعات اقتصادی و اجتماعی فراوانی داشته و دارد که بدون شک زندگی دانشجویان هم تحت تاثیر این تبعات قرار گرفته است.
این تبعات علاوه بر دانشجویانی که خود یا اعضای خانواده شان گرفتار بیماری می شوند، دیگر دانشجویان را ـ چه خود کسب درآمد کرده و چه از درآمد سرپرست خانواده برای تحصیل استفاده می نمایند ـ به انحاء مختلف با فشارهای اقتصادی و اجتماعی فراوانی مواجه می کند.
حتماً جنابعالی در جریان رشد صعودی بیکاری و کاهش درآمد اقشار مختلف جامعه در ماه های اخیر بوده اید و می دانید که این امر، خصوصاً برای دانشجویانی که در پردیس خودگردان یا نوبت دوم در مقطع ارشد و دکتری تحصیل می کنند چقدر صدمه زننده است و چه بسا، ناتوانی از پرداخت شهریه منجر به انصراف از تحصیل در بین بعضی از آنان شود و یا مجبور به تحمل فشار زیادی برای کار و پرداخت شهریه و بازماندن از صرف وقت و انرژی برای مطالعه و تحقیق شوند.
همچنین شاهد بودید در ترم گذشته عمده کلاس های نظریه به صورت مجازی برگزار گردید و برخی هم اصلاً برگزار نشد و از این نظر هم ضربه ای که به دانشجویان تحصیلات تکمیلی وارد شد بیشتر بود. با عنایت به این که دانشگاه زیرساخت لازم و با کیفیت مناسب برای برگزاری کلاس ها به صورت مجازی را نداشت، عواملی مثل کند بودن سرعت اینترنت و قطعی های مکرر حین برگزاری کلاس، عدم دسترسی به اینترنت در نقاط دوردست و یا عدم دسترسی به تلفن همراه هوشمندی که دانشجو را قادر به شرکت در کلاس ها کند، عدم امکان استفاده از کتابخانه، عدم امکان استفاده از ویدئو پروژکشن برای عرضه های کلاسی و نمایش اسلاید و بسیاری موارد دیگر، همچون عواملی هستند که کیفیت کلاس ها را به شدت پایین آورده و دانشجویان از این لحاظ نتوانستند بهره لازم را از کلاس ها ببرند.
طبعاً برگزاری کلاس ها به صورت حضوری هم با عنایت به خطری که می توانست برای سلامتی دانشجویان (خصوصاً دانشجویانی که برای هر کلاس مجبور به سفر از استان های دیگر به تهران بودند) امکان پذیر نبوده است. با عنایت به تصمیم اخیر دانشگاه تهران در خصوص برگزاری کلاس های ترم آینده به صورت مجازی، قابل پیشبینی است که همین مشکلات در ترم آینده هم وجود داشته باشد و در عمل، بهره وری کلاس ها به نصف برسد.
لذا با توجه به شرایط اقتصادی و فشارهای مالی فزاینده و سایر مسائل و مشکلات ذکرشده، از شما تقاضا می نماییم با ثبت نام ترم آینده دانشجویان نوبت دوم و پردیس خودگردان به صورت نیم بها موافقت فرمایید.
ذکر این نکته هم لازم است که با وجود برگزاری کلاس ها به صورت مجازی و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، خیلی از هزینه ها (خوابگاه، غذا، سرویس و سایر امور رفاهی، تعمیر و نگهداری تأسیسات، هزینه برق و گاز و اینترنت و... ) هم کاهش یافته است و نیم بها شدن شهریه دانشجویان نوبت دوم، فشار مالی ای به دانشگاه وارد نخواهد کرد.
در حالی که همین مجازی شدن، فشار بیشتری به دانشجویان وارد خواهد آورد. بار مالی استفاده از اینترنت به مدت طولانی و با حجم بالا، اجبار به خرید کتاب های مورد احتیاج به جای امانت گرفتن از کتابخانه و... همچون این هزینه ها هستند.
به بیان دیگر، هزینه های تحصیل برای دانشجویان پردیس یا نوبت دوم، مضاعف خواهد شد و از لحاظ منطقی هم نیم بها شدن شهریه ها قابل پذیرش است.
امید است با مساعت جنابعالی و مجموعه دانشگاه تهران، شاهد انصراف از تحصیل در بین نخبگان کشور به علت مشکلات مالی و دیگر مسائل پیش آمده نباشیم.
با تشکر ـ تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه تهران»


منبع:

1399/05/07
22:16:00
5.0 / 5
1867
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما