پیشنهاد سازمان سنجش برای حذف سهمیه بومی گزینی

پیشنهاد سازمان سنجش برای حذف سهمیه بومی گزینی به گزارش این با من معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش كشور با اعلان اینكه پذیرش در دانشگاه های برتر كشور نباید به صورت بومی گزینی اجرا شود، اظهار داشت: حذف مصوبه بومی گزینی موجب می شود كه داوطلب غیر بومی با نمره علمی بالاتر پذیرفته شود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا؛ دکتر احسان جمالی در جلسه ۳۴۴ شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی به ارائه گزارش بررسی سهمیه های موجود آزمون سراسری پرداخت و اظهار داشت: مصوبه سهمیه بومی گزینی در سال ۱۳۶۹ بمنظور کاهش مشکلات احتمالی نظیر کمبود خوابگاه و امکانات رفاهی، کاستن از مهاجرت‎های درون کشوری و... در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است.
وی درمورد دسته بندی رشته های تحصیلی در گزینش بومی اشاره کرد: رشته های مختلف تحصیلی در تمامی گروه های آزمایشی باتوجه به ماهیت و میزان ارائه آنها در کل کشور به چهار دسته رشته های استانی، ناحیه‎ای، قطبی و کشوری تقسیم بندی می شوند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر جمالی در مورد رشته های استانی اظهار داشت: رشته های استانی به رشته هایی گفته می شود که از لحاظ بازار کار به متخصصان بومی این رشته نیاز است.
وی ادامه داد: رشته های ناحیه ای نیز جزء رشته هایی هستند که در بعضی از استانها ارائه نمی شوند اما در استان های مجاور بعنوان ناحیه بومی ارائه می شود، که به همین دلیل ناحیه بندی به صورت ۹ناحیه انجام شده است.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اشاره کرد: همین طور رشته های قطبی به رشته هایی اطلاق می شود که در بیشتر نواحی وجود ندارند اما در چند ناحیه بومی مجاور که بعنوان قطب بومی محسوب می شوند، دایر می باشند، که ۵ قطب شمال، جنوب، شرق، غرب و مرکز به این منظور در نظر گرفته شده است.
دکتر جمالی درمورد رشته های کشوری اظهار داشت: رشته هایی که در بیشتر قطب ها وجود نداشته و تنها در معدودی از دانشگاه های کشور ارائه می شوند بعنوان رشته های کشوری مطرح هستند و گزینش آنها به صورت کشوری انجام می شود. وی به نقاط ضعف مصوبه بومی گزینی اشاره نمود و اظهار داشت: کاهش مشکلات خوابگاه و امکانات رفاهی بعنوان یکی از اهداف مصوبه بومی گزینی به صورت صددرصد مشکل را رفع نکرده است چونکه در قبولی رشته های استانی ـ ناحیه ای دانشجو نیاز به خوابگاه دارد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش عدم تلفیق فرهنگ ها در استان های مختلف را نیز بعنوان یکی دیگر از نقاط ضعف سهمیه بومی گزینی عنوان نمود و اضافه کرد: این مساله موجب افزایش قوم گرایی شده است و افراد با عقاید یکسان در یکجا جمع می شوند.
دکتر جمالی با اعلان اینکه پذیرش در دانشگاه های برتر کشور نباید به صورت بومی گزینی باشد، اظهار داشت: لزوم دارد این ظرفیت برای کل کشور فراهم باشد، در واقع حذف مصوبه بومی گزینی موجب می شود که داوطلب غیر بومی با نمره علمی بالاتر پذیرفته شود.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که سهمیه بومی گزینی بطور کامل حذف شود و بجای آن سهمیه بندی مناطق یک، دو و سه در امتداد دسترسی بیشتر مناطق کم برخوردار به ظرفیت های آموزشی و اجرا شدن عدالت آموزشی در نظر گرفته شود.
منبع:

1399/05/01
21:28:37
5.0 / 5
1905
تگهای خبر: آزمون , آموزش , تخصص , دانشجو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما