معاون وزارت بهداشت اعلام كرد؛

راه اندازی پویش دانشجویی مبارزه با كرونا با مشاركت ۲ وزارتخانه

راه اندازی پویش دانشجویی مبارزه با كرونا با مشاركت ۲ وزارتخانه به گزارش این با من معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: با راه اندازی فراخوان پویش دانشجویی مقابله با كرونا، بنا داریم دانشجویان در چهار محور پیشگیری، مبارزه، سلامت روان و مستندسازی دسته بندی شوند.به گزارش این با من به نقل از وبدا، سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حاشیه جلسه هماهنگی «پویش دانشجویی مبارزه با كرونا» با اشاره به شرایطی كه ویروس كرونا در كشور به وجود آورده است، اظهار داشت: باتوجه به انتشار ویروس كویید ۱۹ در بین مردم و شرایط به وجود آمده در جامعه، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری در نظر گرفتند كه پویش دانشجویی مقابله با این بیماری را ایجاد كنند.

وی افزود: از آن جایی كه دانشجویان ما جوان و پر انرژی هستند و نشان داده اند مانند همیشه برای حضور خود جوش و فعالانه در راه رفع مشكلات كشور علاقمند هستند، تصمیم بر این شد كه در چارچوب فراخوانی «پویش دانشجویی مقابله با كرونا» را با مشاركت دو وزارتخانه راه اندازی نماییم تا انشاءالله دانشجویان بتوانند در چهار محور «پیشگیری»، «مبارزه»، «سلامت روان» و «مستند سازی» در این فراخوان شركت نمایند و دسته بندی شوند. بدین سان می توانیم بانك اطلاعاتی از این دانشجویان فعال و همیشه در صحنه داشته باشیم و از این طریق به مردم كمك نماییم تا این بیماری همه گیر را به زودی از كشور عزیزمان ریشه كن نماییم.
تولید مواد ضدعفونی توسط دانشجویان علوم پزشكی
معاون وزیر بهداشت با اشاره به استقبال بالای دانشجویان برای كمك به تیم بهداشت و درمان وزارت بهداشت، اشاره كرد: دانشجویان ما در وزارت بهداشت مرتب تماس دارند و برای حضور خود در كنار كادر درمانی و دیگر تلاش گران مبارزه با كرونا اعلام آمادگی می كنند و بسته های علمی درباب بیماری طراحی نموده اند. خیلی از دانشجویان دانشگاه های علوم پزشكی كشور مبادرت به تولید مواد ضدعفونی كرده اند و در تولید ماسك و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم كشور مشاركت می كنند؛ این اقدامات نشان میدهد هر كدام از این دانشجویان علاقمند و فعال به نحوی تلاش دارند تا سهم خودرا در این شرایط سخت ادا كنند.
لاری افزود: بر همین مبنا روز قبل ۱۱۶ تن از این عزیزان برای حضور و خدمت در اورژانس ۱۱۵ فراخوانده شدند تا بتوانند در پایگاه های اطلاع رسانی حضور داشته باشند و پاسخگوی سؤالات مردم عزیزمان باشند؛ مردمی كه در این روزهای انتهای سال در نگرانی و استرس این بیماری به سر می برند و نیاز است آرامش خودرا حفظ كنند تا با همراهی یكدیگر بتوانیم از این شرایط خارج شویم.

دانشجویان انترن و دستیاران هنوز در خوابگاه ها حضور دارند
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تعطیلی دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی دانشگاه های علوم پزشكی اشاره نمود و اظهار داشت: در همان ابتدای اعلام ورود بیماری به كشور برمبنای تصمیم «ستاد ملی مبارزه با بیماری كرونا» به سرعت تصمیم بر تعطیلی دانشگاه ها و خوابگاه های دانشجویی گرفته شد برای اینكه بودن دانشجویان در كنار هم در فضای درس و یا خوابگاهی امكان انتشار و انتقال ویروس را تشدید می كرد. البته در دانشگاه های علوم پزشكی وزارت بهداشت دانشجویان انترن و دستیاران هنوز در خوابگاه ها حضور دارند، چونكه در شرایط فعلی نیاز به حضور آنها در فضاهای درمانی وجود دارد؛ بر همین مبنا برای محافظت از این عزیزان دستورالعمل ضد عفونی كردن خوابگاه ها و مراقبت از سلامت این دسته از دانشجویان ارائه شده و به اجرا درآمده است. مراقبت های لازم در حال انجام می باشد و با جدیتی كه همكاران ما در اداره خوابگاه ها داشته اند تا كنون خبری در خصوص ابتلای دانشجویان عزیز انترنی یا دستیاران نداشته ایم.

وی از همه تلاش گرانی كه در راه كنترل شیوع ویروس كویید ۱۹ در كشور تلاش می كنند، تشكر كرد و بیان داشت: تشكر می كنم از همه مردم كه به سفارش های ستاد مبارزه با بیماری كرونا توجه كرده و با وزارت بهداشت همكاری می كنند و از برگزاری مهمانی ها و حضور در تجمعات پرهیز كرده اند؛ همین طور خسته نباشید و خداقوت می گویم به كادر درمانی و بهداشتی كه در خط مقدم جبهه مبارزه با كرونا در تلاش هستند، در صورتیكه بیماری این عزیزان را نیز تهدید می كند.

استفاده از پتانسیل دانشجویان سال آخر پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری
لاری درانتها بیان داشت: حالا میدان مبارزه ای داریم كه مبارزین واقعی آن خودرا نشان داده اند؛ كادر سلامت و درمان امروز در صف اول این مبارزه قرار دارند البته باید این نكته را دانست كه باتوجه به حجم بالای كار، تعداد مراجعات بسیار و نگرانی و استرسی كه در جامعه وجود دارد، «پویش دانشجویی مبارزه با كرونا» به وجود آمد تا از پتانسیل بزرگ دانشجویانی كه داریم خصوصا دانشجویانی كه در حوزه درمانی سال آخر رشته های پزشكی، پیراپزشكی و پرستاری هستند، بهره مند شویم. این حضور می تواند طول شیفت های عزیزانی را كه در این روزها شبانه روز در حال خدمت دهی هستند، كمتر كند تا این عزیزان كمتر گرفتار خستگی شوند و همه در كنار هم از بحران ویروس كرونا عبور نماییم.


منبع:

1398/12/14
13:57:18
5.0 / 5
3263
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما