سولار اوربیتر یار پاركر روانه خورشید می شود

سولار اوربیتر یار پاركر روانه خورشید می شود به گزارش این با من آژانس فضایی اروپا با كمك ناسا موفق به ساخت یك كاوشگر خورشیدی شده است و می خواهد آنرا تا فردا یكشنبه ۹ فوریه به فضا پرتاب كند تا دانشمندان با استفاده از آن به شناخت بیشتری از خورشید و پدیده های آن برسند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، آژانس فضایی اروپا(ESA) یكی از جاه طلب ترین پروژه های خویش را فردا(یكشنبه ۹ فوریه) با پرتاب یك كاوشگر مدارگرد خورشیدی معروف به "سولار اوربیتر"(Solar Orbiter) از پایگاه كیپ كاناورال واقع در فلوریدا آغاز خواهد نمود.
پیش بینی می شود این فضاپیما كه به صورت مشترك با ناسا توسعه داده شده است، بینش بی سابقه ای درباره جو خورشید، بادهای خورشیدی و میدان های مغناطیسی خورشید در اختیار دانشمندان قرار دهد.
همچنین این كاوشگر، نخستین تصاویر از مناطق قطبی ناشناخته خورشید را ثبت خواهد نمود.
این كاوشگر خورشیدی مقرر است بعد از گذر از كنار زهره و عطارد به حداكثر سرعت ۲۴۵ هزار كیلومتر در ساعت برسد و در مدار ۴۲ میلیون مایلی از سطح خورشید(۶۷.۵ میلیون كیلومتر) قرار بگیرد.
"سولار اوربیتر" به ۱۰ ابزار مدرن برای ثبت مشاهدات بی شمار از خورشید و جو آن مجهز است كه دانشمندان امیدوارند بعضی از سرنخ های مربوط به آنچه را كه سبب ایجاد باد و شراره خورشیدی می شود، فاش كند.
"آنه پاكروس" مدیر این مأموریت اظهار داشت كه این آزمایش به منظور "درك چگونگی ایجاد و كنترل هلیوسفر توسط خورشید" طراحی شده است. هلیوسفر(heliosphere) یا هورسپهر، حباب غول پیكر پلاسمایی است كه منظومه شمسی را احاطه كرده است.
هلیوسفر پهنه ای است حباب مانند كه بادهای خورشیدی را دربرگرفته است. هورسپهر دربرگیرنده همه منظومه شمسی و میدان مغناطیسی خورشیدی است كه كیلومترها دورتر از مدار پلوتو را در بر می گیرد. پلاسمایی كه از خورشید به بیرون دمیده می شود(طوفان های خورشیدی) این حباب را در مقابل فشار گازهای فضای میان ستاره ای، هیدروژن و هلیوم مولكولی كه در كهكشان راه شیری پخش هستند، ایجاد و حفظ می نماید. جریان باد خورشیدی از خورشید شروع می شود و تا منطقه "ضربه خروجی"(Termination Shock) با سرعت پیش می رود تا اینكه با رسیدن به این منطقه به صورت ناگهانی از سرعت آن كاسته شود.
منطقه ای كه پس از ضربه خروجی واقع شده است به نام "پوش خورشیدی"(Heliosheath) شناخته می شود. پوش خورشیدی منطقه ای میانی است كه مرز بیرونی آن، مرز هلیوسفر به حساب می آید. به مرز هلیوسفر منطقه "توقف خورشیدی"(Heliopause) هم گفته می شود. شكل كلی حباب هلیوسفر با عنایت به فشار و چگالی گازهایی كه منظومه شمسی از داخل آن عبور می كند و همینطور به خورشید تغییر می كند و به شكل یك كره دقیق و كامل نیست. كمبود داده و بكر و كاوش نشده بودن این مناطق سبب به وجود آمدن نظریه های زیادی برای مدل سازی این نواحی شده است كه امید است داده های "سولار اوربیتر" به یك مدل سازی مشخص كمك نماید.
بادها یا طوفان های خورشیدی و شراره های خورشیدی میلیاردها ذره با بار زیاد ساطع می كنند كه سیاره ها همچون زمین را تحت تاثیر قرار می دهند. اما این پدیده ها با وجود گذشت چندین دهه از تحقیقات علمی بشر، همچنان حدودا ناشناخته هستند.
"میهو جانویر" از انستیتوی نجوم فضایی فرانسه اظهار داشت: باد خورشیدی امكان دارد كند یا سریع باشد و ما نمی دانیم چه عواملی سبب ایجاد این تنوع است. آیا این یك باد خورشیدی متغیر است یا چندین باد خورشیدی؟
وی اضافه كرد: این یكی از رمز و رازهایی است كه امیدواریم آنرا حل نماییم.
این نتایج می تواند تأثیرات بسیار زیادی برای زمین داشته باشد.
ذرات حاملگی كه با باد خورشیدی حمل می شوند، اغلب با سیاره ما و لایه مگنتوسفر زمین برخورد می كنند و باعث نمایی دیدنی معروف به شفق قطبی می شوند.
اما "متیو برتومیر" محقق آزمایشگاه فیزیك پلاسما مستقر در پاریس می گوید تأثیرات باد خورشیدی فراتر از شفق قطبی است.
وی اظهار داشت: بادهای خورشیدی محیط الكترومغناطیسی ما را مختل می كنند. این چیزی است كه ما آنرا بعنوان هوای فضایی یاد می نماییم و می تواند بر زندگی روزمره ما تاثیر بگذارد.


بزرگترین طوفان خورشیدی ثبت شده در تاریخ، در سپتامبر ۱۸۵۹ در آمریكای شمالی رخ داد كه طی آن خیلی از شبكه های تلگراف این قاره مختل و خاموش شدند و آسمان از شفق قطبی پوشیده شد.
طوفان های خورشیدی همینطور می توانند سیستم های راداری، شبكه های رادیویی و ماهواره ها و فضاپیماها را مختل كنند و حتی می توانند جان فضانوردان را تهدید كنند، باآنكه طوفان های خورشیدی با چنین شدتی نادر هستند.
"برتومیر" اضافه كرد: تصور كنید كه فقط نیمی از ماهواره های ما نابود شوند، این یك فاجعه برای بشر امروزی خواهد بود.
"اتین پاریات" محقق رصدخانه CNRS در پاریس اظهار داشت: افزایش اتكای جامعه بشریت به آنچه در فضا اتفاق می افتد، ما را بیشتر به آنچه خورشید انجام می دهد وابسته می كند.
مدارگرد خورشیدی "سولار اوربیتر" با چرخیدن در مداری نسبتاً نزدیك به خورشید، ۱۳ برابر بیشتر در معرض نوری قرار می گیرد كه به زمین می رسد. ازاین رو طوری طراحی شده است تا در مقابل دمای ۵۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت كند و ساختار مقاوم آن هم از ابزار آن در مقابل برخورد ذرات آبستن ساطع شده از انفجارهای موجود در جو خورشید محافظت می كند.
كارشناسان گفتند كه این مأموریت با نظارت مستقیم بر منبع بادهای خورشیدی می تواند به مدل سازی بهتری از آنها كمك نماید.
"برتومیر" اظهار داشت: طوفان خورشیدی می تواند ظرف یك یا دو روز بعد از وقوع به ما صدمه برساند. ازاین رو ما می توانیم با خاموش كردن بموقع سیستم های الكتریكی ماهواره ها، از خود محافظت نماییم.
این مأموریت مقرر است فردا ساعت ۲۳: ۰۰ به وقت محلی پرتاب شود و مقرر است تا ۹ سال با هزینه حدود ۱.۵ میلیارد یورو ادامه یابد.1398/11/19
20:22:35
5.0 / 5
4305
تگهای خبر: آزمایشگاه , علم , محقق , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما