در سالروز حادثه دانشگاه آزاد اعلام شد؛

آخرین وضعیت پرونده اتوبوس مرگ

آخرین وضعیت پرونده اتوبوس مرگ این با من: بعد از گذشت یكسال از حادثه واحد علوم و تحقیقات، همچنان پرونده حقوقی این حادثه در دادگاه در جریان است و دانشگاه آزاد حكم صادره برای سرپرست این واحد را منطقی نمی داند.به گزارش این با من به نقل از مهر، درست سال قبل در چنین روزی (۴ دی ماه) ساعت ۱۲: ۲۲ دقیقه، خبر واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد در رسانه ها خبرساز شد. در این حادثه كه ۱۰ سرنشین اتوبوس جانشان را از دست داده و ۲۶ نفر مصدوم شدند، ابتدا عنوان شد كه سكته راننده علت حادثه بود اما بررسی های بیشتر نشان داد، فرسوده بودن سرویس حمل و نقل دانشجویان و عدم نصب گاردریل این حادثه را رقم زده است.
پس از این واقعه كمیته ای ویژه برای پیگیری این سانحه تشكیل شد و به دنبال آن دانشگاه اعلام نمود ۵ نفر از مدیران در رابطه با این حادثه را بركنار كرده است.
در گزارش كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان شد راننده اتوبوس كه البته خود او نیز در این حادثه فوت شد، قصور داشته كه در واقع این قصور به حركت در آوردن وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی و همین طور بكارگیری وسیله نقلیه دارای نقص فنی مستمر به سبب عدم سرویس بموقع سامانه ترمز اعلام گردید. همین طور قصور پیمانكار در این حادثه بكارگیری وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی، بكارگیری وسیله نقلیه خارج از قرارداد و عدم نظارت پیمانكار بر شرایط قرارداد و قوانین و مقررات عنوان شد.
همچنین كارفرما (دانشگاه آزاد) به سبب عدم نظارت بر فعالیت پیمانكار و عدم رعایت استانداردهای ایمنی راه (شامل عدم نصب حفاظ ایمنی در قوس افقی یا پیچ و عدم تعبیه راه فرار) مقصر شناخته شد.
۲۵مرداد امسال بالاخره دادگاه كیفری استان تهران برای ۲۲ متهمان پرونده رای صادر كرد و بر طبق آن تمام متهمان همچون پیمانكار به حبس محكوم شدند. بر این اساس سرپرست واحد علوم و تحقیقات به ۳ سال حبس محكوم شد كه ۲ سال از آن تعلیقی است؛ پیمانكار نیز به ۳ سال حبس محكوم شد كه البته این احكام قطعی نبوده و جزئیات آن پس از تائید نهایی در دادگاه اعلام می شود.
آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده متهمان
حالا در سالروز این حادثه تلخ، آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده مقصران این حادثه و همین طور ایمن سازی معابر را از مسولان دانشگاه جویا شدیم.
دادگاه تجدید نظر بزودی برگزار می شود
حسین طباطبایی، سرپرست مركز امور حقوقی و صیانت از دارایی های دانشگاه آزاد قبل از این از اعتراض دانشگاه آزاد نسبت به این حكم آگاهی داد و اظهار داشت: در زمان حادثه فقط ۲ ماه از آمدن دكتر مسعودی به واحد علوم و تحقیقات می گذشت. وی هیچ نقشی در انعقاد قرارداد با پیمانكار نداشته و حتی برای لغو قرارداد همه تلاش خودرا كرده بود. حتی قرار بود دو سه روز پس از حادثه پیمانكار دیگری به دانشگاه بیاید.
وی با اشاره به تازه ترین خبر از این پرونده اظهار داشت: دادگاه تجدید نظر برای برگزاری جلسه جدید درباره این پرونده تعیین وقت كرده و مقرر است بزودی اجرا شود.
همچنین رضا مسعودی، سرپرست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد درباره ایمن سازی معابر اصلی واحد علوم و تحقیقات به خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از حادثه با یك پیمانكار جدید طراحی را شروع و بعد از حدود ۶ ماه، از تابستان اقدامات اجرایی لازم را آغاز كردیم.
سرپرست واحد علوم و تحقیقات از نصب حدود حدود ۳ كیلومتر گاردریل ۲ موج و ۳ موج در راه اصلی دانشگاه و حدود ۲ كیلومتر در راه فرعی آگاهی داد و اظهار داشت: گاردریل های ۳ موج از این خاصیت برخوردار می باشند كه تعداد موج ها بیشتر و ارتفاع آنها بلند تر است و در واقع ضریب امنیت بالاتری دارند. هم اكنون نصب این گاردریل ها تمام شده است.
۲۵ هزار متر زمین، آسفالت كشی شد/ نصب دوربین سرعت سنج در مرحله نهایی
مسعودی همین طور با اشاره به اینكه حدود ۲۵ هزار متر در دانشگاه آسفالت كشی شده است، اشاره كرد: درباب نصب دوربینهای سرعت سنج استعلامات لازم را گرفتیم و در حال نهایی كردن پروسه خرید آن هستیم.
وی همین طور از استقرار اتوبوس های جدید در این واحد آگاهی داد و اظهار داشت: دو سه روز بعد از حادثه، پیمانكار بركنار شد و ما در قرارداد با پیمانكار سرویس حمل و نقل دانشجویان، الزامات سختی را در ارتباط با كیفیت اتوبوس، مدل و زمان ساخت آن اعمال كرده ایم و نظارت جدی بر اجرای مفاد قرارداد وجود دارد.
پرداخت دیه متوفیان حادثه/هزینه بیمارستان مصدومان پرداخت شد
وی با اشاره به اینكه دیه متوفیان این حادثه پرداخت شده است، درباره رسیدگی به وضعیت درمان مصدومان نیز اظهار داشت: كمیته ای متشكل از معاونت دانشجویی و مالی-اداری دانشگاه موظف به رسیدگی به مصدومان شدند و تابحال نیز تمامی هزینه های بیمارستان مصدومان بطور كامل پرداخت شده است.
سرپرست واحد علوم و تحقیقات افزود: همین طور درباب طول درمان هر زمان كه پزشكی قانونی این مساله را مطرح كند، حتما هزینه های لازم را پرداخت خواهیم كرد.


منبع:

1398/10/08
11:13:17
5.0 / 5
4307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما