عاملی در بازدید از دانشگاه روابط بین الملل مسكو تاكید كرد

روابط بین الملل از دو فضایی شدن جهان تأثیر گرفته

روابط بین الملل از دو فضایی شدن جهان تأثیر گرفته این با من: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بازدید با رئیس دانشگاه روابط بین الملل میگیموچ از آمادگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای زمینه سازی و پشتیبانی از گسترش همكاری ها بین دانشگاه روابط بین الملل مسكو و دانشگاه های ایران و همچون فعال تر شدن تفاهم نامه این دانشگاه با دانشگاه تهران آگاهی داد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر سعیدرضا عاملی در این بازدید بر گسترش همكاریهای دانشگاهی میان دو كشور ایران و روسیه خصوصاً در رشته هایی مانند ایران شناسی، روابط بین الملل و اقتصاد دیجیتال اصرار كرد.

دكتر عاملی همین طور از آمادگی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای زمینه سازی و پشتیبانی از گسترش همكاری ها بین دانشگاه روابط بین الملل مسكو و دانشگاه های ایران و همچون فعال تر شدن تفاهم نامه این دانشگاه با دانشگاه تهران آگاهی داد.

دكتر تركانف، رئیس دانشگاه روابط بین الملل میگیمو هم ضمن استقبال از این پیشنهاد، برای اعطای بورسیه تحصیلی دانشجویان میان دانشگاه های ایران و روسیه نیز ابراز آمادگی كرد.

در ادامه بازدید دكتر عاملی از دانشگاه روابط بین الملل میگیمو، وی در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه تحت عنوان "شناخت جهان با نگاه كلان و دو فضایی شدن جهان" به ایراد سخنرانی پرداخت.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در این سخنرانی اظهار داشت: قبلا ما با جهان تك فضایی كه در آن جغرافیا موضوعیت داشت، مواجه بودیم؛ اما حالا با جهانی مواجه هستیم كه در آن فضای مجازی با قابلیت ها و ماهیت رقومی موضوعیت پیدا كرده است.

وی ادامه داد: جهان مجازی قابلیت های جدید و الگوریتم های مخصوص به خودرا دارد و می توان گفت جهان مجازی، جهان عددی و جهان الگوریتمی است."

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همین طور در ارتباط با مسائل حوزه بین ‍ الملل اظهار داشت: در این عرصه قبلا ژئوپلتیك موضوعیت داشت، ولی امروز شكل جدیدی از روابط و قواعد به وجود آمده كه در آن تمام موضوعات مربوط به روابط بین الملل از دو فضایی شدن جهان تاثیر گرفته است.

وی ادامه داد: این مساله یك نظم و دیسیپلین جدید را به وجود آورده و نظم ‎ها و دیسیپلین های قدیم در حال تغییر و منسوخ شدن است.

دكتر عاملی افزود: علوم سیاسی، علوم اجتماعی، علوم پزشكی و علوم مهندسی در این فضا قاعده و قانون جدید خودرا دارند. بعنوان مثال در علوم پزشكی ما با ۲۴ خدمت دیجیتال و ازراه دور برخوردار هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در دنیای فضای مجازی دیگر آن الگوریتم آنالوگ استفاده نمی گردد، بلكه الگوریتم دیجیتال قواعد زیادی را عوض كرده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران درانتها اشاره كرد: با ایجاد این تغییرات قواعد قدرت و خیلی از قواعد دیگر در حوزه های مختلف علوم عوض می شود و ما با تبدیل ها و تغییرات راهبردی مواجه هستیم.
منبع:

1398/09/17
21:36:46
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما