سوء مدیریت منابع عامل بی نتیجه ماندن طرح های پشتیبانی از تولید داخل

سوء مدیریت منابع عامل بی نتیجه ماندن طرح های پشتیبانی از تولید داخل به گزارش این با من رئیس اتحادیه خدمات فنی مهندسی و حفاظت الكترونیك و شبكه های ایمنی با بیان این كه در شرایط اقتصادی فعلی، سنگرهای دفاعی ما صنایع، دانشمندان و نخبگان هستند كه باید آنرا تقویت نماییم، اظهار داشت: در كنار كارشكنی های بین المللی، بخش بزرگی از بی نتیجه بودن حمایت ها از تولید داخلی ناشی از سوء مدیریت منابع است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، مسعود شنتیایی با بیان این مطلب از شعارزدگی كه در حوزه پشتیبانی از تولید داخل رخ داده است، گلایه نمود و اظهار داشت: اگرچه شاهد می باشیم مقام معظم رهبری هرسال با عنایت به وضعیت كشور یك عنوان اقتصادی را اعلام می كنند، ولی ازنظر اجرایی و عملیاتی وضعیت بنگاه های تولیدی بهتر نشده است. درواقع بلافاصله پس از اعلام نام هرسال توسط مقام معظم رهبری و ابلاغ به قوای سه گانه كمیسیون ها، كمیته ها و كارگروه هایی شكل می گیرند، در بعضی مواقع قوانینی نیز در مجلس شورای اسلامی تصویب می شود ولی به اقدام اجرایی و عملیاتی منجر نمی گردد.
بگفته شنتیایی، با وجودی كه نمی توان نقش دشمنان خارجی و كارشكنی ها در عرصه بین المللی را نادیده گرفت، ولی بخش بزرگی از بی نتیجه بودن حمایت ها از تولید داخلی ناشی از سوء مدیریت منابع است.
وی با بیان این مطلب اضافه كرد: یك مشكل اساسی در كشور داریم كه هر سیاست و هر مدل كاری كه برای توسعه اقتصاد اتخاذ می شود و منابعی تخصیص می یابد؛ به دنبال آن افراد سوءاستفاده گر كه دست بر قضا از بخش خصوصی یا خصولتی هستند، بوسیله ارتباطات خاص خود نفوذ كرده و منابع را در اختیار می گیرند و مانع رسیدن آن به دست تولیدكننده اصلی كه تجربه، تخصص و پتانسیل چرخاندن چرخ اقتصاد را دارد، می شوند.
رئیس اتحادیه سراسری خدمات فنی مهندسی و حفاظت الكترونیك و شبكه های ایمنی اشاره كرد: نكته مهم اینجاست كه هیچ كدام از این سوءاستفاده گران در زمره قدما و پیشكسوتان صنعت نبوده و نیستند، اغلب گروهی جدیدالورود و سودجو هستند كه از ارتباطات و موقعیت خود به ضرر اقتصاد كشور سوءاستفاده می كنند.
راهكارهایی برای رونق تولید
ایشان سپس بهترین راهكار را نزدیك كردن این دو گروه از فعالان پیشكسوت و باسابقه در كنار كسب وكارهای نوپا و دانش بنیان دانست و اظهار داشت: اینجا به مبحث ارتباط دانشگاه و صنعت برمی خوریم كه همیشه مطرح بوده و هیچ وقت هم به نتیجه نرسیده است. در این میان تصمیمات اشتباهی مانند تزریق منابع مالی به دانشگاهیان هم رخ داده است كه از دلیلهای عدم موفقیت حمایت ها و تسهیلات ارائه شده برای رونق تولید شمرده می شود.
شنتیایی اضافه كرد: روحیات و تفكر یك محقق با یك تاجر متفاوت می باشد. تاجر می داند چطور مشتری پیدا كند، به مراودات تجاری، اصول ارتباطات اعتباری و روش های وصول مطالبات آگاه است. درحالی كه یك دانشگاهی چنین روحیاتی ندارد و وقتی پول و منابع مالی در اختیار یك فرد دانشگاهی كه دارای علم و دانش است، قرار می گیرد دیگر امكان همكاری میان دانشگاهی و دارنده كسب وكار مهیا نمی گردد و در این میان فاكتوری به اسم آشنایی با اصول تجارت گم می شود. از طرف دیگر تاجر پیشكسوت نیز بدون دانش فنی نمی تواند به روز باشد و سهم بازار خودرا حفظ كند.
رئیس اتحادیه سراسری خدمات فنی مهندسی و حفاظت الكترونیك و شبكه های ایمنی، با پیشنهاد اینكه منابع را به صورت مشروط به دو گروه نوآورها و پیشكسوتان تخصیص دهیم، افزود: این دو گروه اگر حاضر به همكاری با یكدیگر شوند، امكان دریافت تسهیلات و حمایت ها را خواهند داشت. یعنی شركت های قدیمی، باتجربه و دارای سرمایه كه اینجا بعنوان شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران می شناسیم، در مقابل ارائه حمایت های مالی و مشاوره های مدیریتی، می توانند از دانش تخصصی، خلاقیت و نوآوری شركت های نوپا و دانش بنیان بهره مند شوند. از دولت هم انتظار داریم بستر و زیرساخت های لازم برای این تعامل و همین طور نظارت را مهیا كند.
وی ادامه داد: در سال رونق تولید علاوه بر دانش بنیان ها باید به سرمایه گذاران قدیمی و صاحب تجربه كه سال هاست فعالیت می نمایند، توجه ویژه ای معطوف داشت.
تكیه بر آمارهای كمی و تاكید برای رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه
برمبنای اعلام روابط عمومی مجمع تشكل های دانش بنیان، وی با تقدیر از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان متولی شركت های دانش بنیان، اظهار داشت: باید توجه داشت در شرایط اقتصادی ویژه ای به سر می بریم كه مشابه آن در هیچ كجای دنیا وجود ندارد. در كشور ما هنوز ارائه آمارهای كمی اهمیت دارد، اینكه چند هزار شركت دانش بنیان ایجادشده مهم تر است تا اینكه اعلام گردد چند تا از این شركت ها به موفقیت رسیده اند. در این جنگ اقتصادی سنگرهای دفاعی ما صنایع، دانشمندان و نخبگان هستند؛ باید آنرا تقویت نماییم. بااین وجود شاهد می باشیم، بانك ها برای ارائه تسهیلات، وثیقه های سنگین با بهره بالا درخواست می كنند یا نوسانات نرخ ارز نیز امكان فعالیت اعتباری را دشوار كرده است تا شرایط بیش ازپیش برای فعالیت دشوار شود.1398/06/25
19:45:01
5.0 / 5
4242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما