در مقطع ارشد مطرح شد؛

شرط دانشگاه آزاد برای فارغ التحصیلی بدون پایان نامه

شرط دانشگاه آزاد برای فارغ التحصیلی بدون پایان نامه این با من: برخی از دانشجویان ارشد علوم و تحقیقات به سبب آنچه كه كمبود استاد راهنما عنوان می كنند، خواهان فارغ التحصیلی بدون پایان نامه هستند در صورتیكه دانشگاه آزاد اجرای این طرح را مشروط می داند.جواد علمایی، معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره درخواست بعضی از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در خصوص فارغ التحصیلی بدون پایان نامه اظهار داشت: درخواست دانشجویان واحد علوم و تحقیقات امكان پذیر نیست. چونكه با استناد بر ماده ۲۵ بخشنامه آموزشی كارشناسی ارشد وزارت علوم مصوب سال ۹۴، دانشجویان باید پایان نامه خودرا بنویسند و در صورتیكه در زمان دفاع، مشكلی برای آنها به وجود آمد (به طور مثال مشكل پزشكی و یا جسمی)، شیوه آموزش محور برایشان اجرایی می شود و در این صورت می توانند بجای دفاع از پایان نامه، ۶ واحد درسی بگیرند.
معاون علوم، مهندسی و كشاورزی دانشگاه آزاد با اشاره به اینكه ادعای دانشجویان درباب مشكل پزشكی در كمیسیون پزشكی بررسی می شود، اظهار داشت: در صورت تایید این كمیسیون، شیوه آموزش محور اجرایی می شود؛ چونكه به لحاظ سوادی نمی توانیم بگوییم دانشجویی نمی تواند از پایان نامه خود دفاع نكند.
وی در پاسخ به ادعای دانشجویان علوم تحقیقات در خصوص محدودیت اساتید و اینكه نمی توانند استاد راهنما بگیرند، اظهار داشت: خیر اینطور نیست. در دانشگاه آزاد طرحی تحت عنوان طرح تعاون داریم و دانشجویان می توانند از واحدهای دیگر استاد بگیرند.
علمایی در ادامه اصرار كرد كه شیوه آموزش محور در موارد بسیار خاص در دانشگاه آزاد اجرا می شود.
به گزارش این با من به نقل از مهر، برخی دانشجویان ارشد دانشگاه آزاد (رشته مهندسی عمران-واحد علوم و تحقیقات) در تماس با این خبرگزاری، این مساله را مطرح كرده اند كه بعد از اتمام دروس مقطع كارشناسی ارشد به سبب محدودیت تعداد اساتید گروه (۴ عضو هیات علمی) و تعداد زیاد دانشجو، امكان انتخاب استاد راهنما برای دانشجویان میسر نشده است و خواهان استفاده از شیوه آموزش محور (گذراندن ۶ واحد درسی بجای اختتام نامه) هستند.
در قسمتی از نامه درخواست این دانشجویان آمده است؛ پذیرش دانشجو در واحد علوم و تحقیقات در سال های ۹۴ و ۹۵ زیاد بوده و تبعات آن به سنوات بعدی سرایت كرده است. هم اكنون ۵ نیمسال از تحصیل مان در مقطع ارشد گذشته و همچنان فاقد استاد راهنما هستیم.
این دانشجویان به این مساله اشاره كرده اند كه با عنایت به تعیین ظرفیت ۵ دانشجو همزمان برای راهنمایی توسط هر عضو هیات علمی، تنها ۲۰ ظرفیت برای راهنمایی پایان نامه ارشد وجود خواهد داشت كه پاسخگوی دانشجویان (بیش از ۳۰ دانشجو) نیست.
به گفته دانشجویان علوم و تحقیقات، با عنایت به ضابطه وجود فاصله زمانی حداقل ۶ ماه بین تاریخ تصویب پروپوزال و تاریخ جلسه دفاع، حتی اگر امروز پروپوزال ها تصویب شود و ظرفیت به میزان كافی وجود داشته باشد، جلسه دفاع در اسفند ماه برگزار می شود؛ به عبارتی دیگر یعنی پایان نامه باید به مدت دو نیمسال دیگر تمدید شود كه از نظر هزینه (تمدید چندباره) و زمانی (۷ ترمه شدن دانشجویان) به صرفه نیست.

1398/06/11
14:27:22
5.0 / 5
4238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما