با رای دیوان عدالت اداری؛

دریافت شهریه دروس جبرانی از دانشجویان روزانه ارشد لغو شد

دریافت شهریه دروس جبرانی از دانشجویان روزانه ارشد لغو شد به گزارش این با من با شكایت سازمان بازرسی كل كشور و رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری، دریافت شهریه دروس جبرانی از دانشجویان دوره روزانه مقطع كارشناسی ارشد لغو شد.به گزارش این با من به نقل از مهر، با شكایت سازمان بازرسی كل كشور و رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، دریافت شهریه دروس جبرانی از دانشجویان دوره روزانه مقطع كارشناسی ارشد لغو شد.
هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام نمود: با عنایت به بندهای (ح)، (ط) و (ی) ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مقررشده تحصیل دانشجویان روزانه در دانشگاه های دولتی مجانی است.
این حكم مطلق بیان شده و دلیلی به انصراف آن از دروس جبرانی ملاحظه نمی گردد، از طرفی طبق ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۸۴ و هم ماده ۶۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت موسوم به الحاق ۲ دریافت دریافت هرگونه وجهی توسط دستگاه های اجرایی احتیاج به حكم یا اذن قانگذار دارد.
بنابراین تبصره ۱ ماده ۹ آیین نامه مورد شكایت كه متضمن جواز دریافت شهریه از دروس جبرانی در مرحله كارشناسی ارشد ناپیوسته است مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزارت علوم است.
مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشكیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۹۲ ابطال می شود.
برای مشاهده حكم دیوان عدالت اداری به اینجا رجوع كنید.
به گزارش این با من به نقل از مهر، مبحث «دریافت شهریه از دروس جبرانی» سال قبل به یكی از محوری ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه های مختلف همچون دانشگاه تهران تبدیل گشته بود.
دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل مجانی و عدالت آموزشی دانسته و معتقد بودند دانشگاه ها از این طریق دنبال درآمدزایی از جیب دانشجو هستند. برهمین اساس دانشجویان دانشگاه های مختلف سال قبل به علت دریافت شهریه از دروس جبرانی بارها تجمع های اعتراضی برگزار كردند.

1398/03/29
14:45:27
5.0 / 5
4202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما