دكتر ستاری در اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاه آزاد:

دانشگاه آزاد می تواند پایه تحول اقتصاد به سمت اقتصاد دانش بنیان باشد

دانشگاه آزاد می تواند پایه تحول اقتصاد به سمت اقتصاد دانش بنیان باشد این با من: معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: با دیدگاه دكتر طهرانچی در حوزه پژوهش، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند پایه تحول اقتصاد به سمت اقتصاد دانش بنیان باشد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در اجلاس رؤسای واحدهای دانشگاهی كه امروز در سالن همایش كتابخانه دكتر حبیبی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی ثمره تلاش همه افرادی است كه در طول سالیان گذشته زحمات فراوانی را متحمل شدند و هم اكنون این دانشگاه در اختیار شماست.
وی اشاره كرد: از حضور مؤثر دكتر طهرانچی در دانشگاه آزاد اسلامی تشكر می كنم كه باوجود همه مشكلات، حركت جدیدی را شروع كرد و درصدد تغییر جهت گیری این دانشگاه است.
دكتر ستاری با اشاره به اینكه حوزه علم و فناوری بیشتر از هر چیزی احتیاج به نگاه های غیرسیاسی دارد، اظهار داشت: این حوزه اقتدار كشور است و جریانات سیاسی نباید به آن ورود كنند. حركت كشور نیز باید بر همین اصول باشد.
پژوهش مؤثر به تولید محصول و حل مشكلات جامعه منجر خواهد شد
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه پژوهش دارای دو بخش تجاری سازی و مغز دانش است، اشاره كرد: در هیچ جای دنیا خروجی دانشگاه، تولید محصول نیست، بلكه محصول حاصل پژوهشی است كه بخش خصوصی در آن سرمایه گذاری می نماید. بدین جهت این مسئله دارای اهمیت است و باید در دانشگاه ها به آن توجه ویژه شود. پژوهش مؤثر پژوهشی است كه محصول تولید كرده و مشكل مردم را حل كند. پژوهشی كه به تولید محصول منجر نشود فایده چندانی نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه های كشور نباید به پول دولت و شهریه دانشجو متكی باشند، اظهار داشت: در صورت وابستگی دانشگاه ها به منابع مالی، سقف پرش آنها محدود خواهد شد. دانشگاه های برتر دنیا درآمد خودرا از فعالیت های دانش بنیان كسب می كنند و تنها درصد كمی از درآمد، به شهریه اختصاص دارد.
دكتر ستاری با اشاره به اینكه در اقتصاد دانش بنیان پول مهم نیست، بلكه اكوسیستم دارای اهمیت است، گفت: ما به یك محیط و اكوسیستم نیاز داریم كه پایه آن، دانشگاه است و اگر دانشگاه می خواهد در این زمینه تأثیرگذار باشد، باید در تربیت نیروی كارآمد تلاش كند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینكه فعالیت های دانش بنیان مؤثری در كشور انجام شده، اظهار داشت: هم اكنون بیشتر از ۴ هزار و ۳۰۰ شركت دانش بنیان در كشور مشغول فعالیت هستند. همین طور نسل جدیدی از كارآفرینان به جامعه تزریق می شود و یك محیط كسب و كار و فرهنگ نوین ایجاد خواهد شد.
لزوم تقویت و حمایت معنوی از مراكز رشد در دانشگاه ها
وی با تاكید بر ضرورت تقویت و حمایت معنوی از مراكز رشد در دانشگاه ها، گفت: باید در زمینه اقتصاد دانش بنیان، شتاب دهنده ها، مراكز نوآوری، پارك های علم و فناوری، استارت آپ ها و… را تقویت كرده و به جوانان در این راه میدان داده شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آمادگی دارد تا در كنار دانشگاه آزاد اسلامی به پشتیبانی از شركت های دانش بنیان دانشگاه بپردازد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر ستاری اشاره كرد: با دیدگاه دكتر طهرانچی در حوزه پژوهش، دانشگاه آزاد اسلامی می تواند پایه تحول اقتصاد به سمت اقتصاد دانش بنیان باشد. دانشگاه ها می توانند این تغییرات را پیاده سازی كنند، چونكه به یك نیروی جوان فوق العاده دسترسی دارند. دانشگاه می تواند با جهت گیری درست، به خاستگاه شركت های دانش بنیان تبدیل گردد.
امیدوارم دانشگاه آزاد اسلامی به یك قدرت اقتصادی دانش محور در كشور تبدیل شود
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ابراز امیدواری كرد كه دانشگاه آزاد اسلامی همانگونه كه در سال های گذشته یك قدرت در حوزه آموزش عالی بوده، حالا بتواند به یك قدرت اقتصادی دانش محور در كشور تبدیل گردد. این اتفاق با آموزش و پژوهش درست می تواند در دانشگاه رخ دهد.
منبع:

1398/03/23
18:29:46
5.0 / 5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما