در پژوهشگاه رویان بررسی شد

اثر پیام رسان سونیك هیچ هاگ بر سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری

اثر پیام رسان سونیك هیچ هاگ بر سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری این با من: پژوهشگران رویان به بررسی اثر پیام رسان سونیك هیچ هاگ (SHH) بر سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری انسان پرداختند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، در دوران جنینی، یك فرد كامل از یك سلول به تنهایی ایجاد می شود. تفاوت در سرنوشت سلول ها بوسیله تنظیم بیان ژن برنامه ریزی می شود. تفاوت در بیان ژن ها به وسیله عوامل پیام رسان متفاوتی تنظیم می شود كه سلول های فرد در حال تكوین را تحت تأثیر قرار می دهند.
یكی از این پیام رسان ها سونیك هیچ هاگ (SHH) است كه یكی از تنظیم كننده های كلیدی تكوین با تأثیر در القا تمایز، تكثیر و بقا برای سلول های هدف محسوب می شود. قبل از این نشان داده شده بود كه استفاده از SHH موجب افزایش تكثیر و بقای سلول های بنیادی برداشته شده از مغز استخوان می شود.
به منظور بررسی اثر این عامل بر سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری انسان، بعنوان نماینده ای از جمعیت سلول های بنیادی برای كاربردهای درمانی، فاطمه اژئیان، دكتر نصر اصفهانی، دكتر بهاروند و همكارانشان در پژوهشگاه رویان تحقیقی را طراحی كردند كه طی آن اثر غلظت های گوناگون SHH بر میزان تكثیر و چرخه سلولی سلول های مذكور مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Cell Biology international به چاپ رسیده است، نشان داد: غلظت های مختلف SHH هیچ اثری بر میزان تكثیر و چرخه سلولی سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری انسان ندارد.
همین طور طبق این نتایج، سلول های بنیادی برداشته شده از پالپ دندان های شیری انسان در تیمار با عوامل رشدی مانند SHH، پتانسیل متفاوتی نسبت به سلول های مزانشیمی مغز استخوان و سلول های پیش ساز عصبی پشتی دارند.1397/12/16
13:10:10
5.0 / 5
4429
تگهای خبر: پژوهش , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما