رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها:

سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلوم است

سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلوم است به گزارش این با من رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به اینكه سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلومی است كه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است، اظهار داشت: امروز بطور قطع در التفات و توجه مدیران و سایر بخش ها نسبت به جایگاه این سند فاصله بسیاری داریم؛ در این سند آمده دانشگاهی كه بینش توحیدی بر همه شئون آن حاكم باشد، اسلامی است؛ یعنی دانشگاهی كه از مكارم اخلاقی سرشار است و شخصیت معنوی افراد در آن ارتقاء می یابد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی امروز در همایش سلامت معنوی در قم اظهار نمود: ارتباط وثیق میان معنویت و دین سبب شده تا حتی در تعاریف جریانات غیردینی، امر متعالی و مقدس جزو باورهای سلامت معنوی قرار گیرد.
وی با اشاره به نگاه قرآن به سلامت بیان كرد: حیات در مفاهیم قرآنی شامل علائم حیاتی برای موجود زنده است، بنابراین مفاهیمی مانند امت و جامعه دارای حیات هستند و از آن بالاتر موجوداتی كه به ظاهر حیات مادی از آنان سلب شده، ولی در قرآن دارای حیات هستند و برعكس كسانی هستند كه به ظاهر دارای حیات جسمی هستند، ولی قرآن آنان را مرده می پندارد.
رستمی با اشاره به اینكه شهدا از منظر قرآن با اینكه از علائم حیاتی موجود زنده برخوردار نیستند و مرده اند، ولی زنده شمرده می شوند و برعكس كفار با اینكه علائم حیاتی موجود زنده را دارند، ولی مرده شمرده شده اند، افزود: آنچه قرآن در مورد جامعه زنده فرموده، جامعه دارای حیات طیبه است، بنابراین در آیه شریفه بر این مورد تاكید دارد كه "من عمل صالحا من ذكر او انثی" كه هم افراد و هم جامعه را در بر می گیرد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها بیان كرد: ازاین رو آنچه جزو عوامل عمده و تأمین كننده سلامت از دید قرآن است، دعوت به خوبی و دوری از بدی ها است، بنابراین فرموده "شما بهترین امت هستید" چونكه توجه به امر به معروف و نهی از منكر دارید؛ بنابراین در روایات، این فریضه از همه عبادات دیگر بالاتر دانسته شده و عبادات را در مقابل آن مانند قطره ای در مقابل دریا دانسته اند؛ چونكه این دو فریضه عامل تحقق حیات طیبه هستند.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی با اشاره به اهمیت محیط های دانشگاهی و ضرورت جاری شدن حیات طیبه در آن، خاطرنشان كرد: دانشگاه در فضاهای اجتماعی جریان ساز است، بنابراین مراقبت از این محیط و تحقق حیات طیبه در این محیط اهمیت زیادی دارد. نمی توان تصور كرد صرفاً با وجود نهادی دینی مانند نهاد رهبری بدون ساختارهای دیگر به هدف سلامت معنوی می توانیم دست یابیم.
وی با اشاره به اینكه سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلومی است كه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است، خاطرنشان كرد: امروز اساساً در التفات و توجه مدیران و سایر بخش ها نسبت به جایگاه این سند فاصله بسیاری داریم؛ در این سند آمده دانشگاهی كه بینش توحیدی بر همه شئون آن حاكم باشد، اسلامی است؛ دانشگاهی كه از مكارم اخلاقی سرشار است و شخصیت معنوی افراد در آن ارتقا می یابد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب، اظهار نمود: در جای جای بیانیه مطالبه از جوانان وجود دارد؛ در سفارش های هفت گانه مقام معظم رهبری یكی از سفارش های مهم توجه به اخلاق و معنویت است؛ چونكه جهت دهنده همه فعالیت های اجتماعی است و با نبودن آن با وجود رفاه مادی، احساس بودن در جهنم به انسان دست می دهد و با بودن آن كمبودها هم سبب عدم رضایت و خوشبختی نمی گردد.
حجت الاسلام والمسلمین رستمی افزود: رفتار اخلاقی و معنوی از جانب مدیران و استادان و دانشجویان نخستین اقدام برای نهادینه كردن سلامت معنوی در دانشگاه هاست؛ همینطور فراهم كردن زمینه برای همه كنشگران و میدان دادن به فعالان این عرصه و پیشگیری از عوامل مخل از مقدمات لازم برای ایجاد سلامت معنوی در دانشگاه هاست؛ بنابراین مقابله با جریان تهاجم فرهنگی كه عموم جامعه را هدف قرار داده است، بسیار مهم می باشد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار نمود: اجرای برنامه های كوتاه و میان مدت برای سلامت معنوی لازم است و حتماً باید برای آن برنامه داشته باشیم؛ باید باور عمومی نسبت به سلامت معنوی در جامعه ایجاد شود؛ همان گونه كه در سایر بخش ها وقتی حساسیتی به وجود آمد، افكار جامعه به آن سمت معطوف می شود و واكنش مردم را به دنبال دارد.1397/12/02
19:08:44
5.0 / 5
4593
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما