پژوهشگران دانشگاهی تأكید كردند

اهمیت توجه به زیست بوم كارآفرینی نوآورانه

اهمیت توجه به زیست بوم كارآفرینی نوآورانه به گزارش این با من كارآفرینی نوآورانه عامل اساسی و كلیدی تكامل و توسعه اقتصادی در بین كشورهای جهان بوده است. در این رابطه، پژوهشگران كشور به اهمیت این مورد پرداخته و زیست بوم ملی كارآفرینی نوآورانه را مورد تحلیل قرار داده اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، تحلیل های تجربی نشان داده است كه هرچقدر سطح فعالیت های كارآفرینی نوآورانه در كشوری بالاتر باشد، سطح رشد و توسعه اقتصادی در آن بالاتر خواهد بود. این در شرایطی است كه آمارهای كشور ما و همینطور گزارش های جهانی نشان می دهند كه ایران وضعیت چندان مناسبی در نوآوری و كارآفرینی نوآورانه ندارد. بعنوان مثال، رتبه ایران در گزارش نمایه نوآوری جهانی ۲۰۱۷ در بین ۱۲۷ كشور جهان ۷۴ ام و در گزارش نمایه كارآفرینی جهانی ۲۰۱۷ در بین ۱۳۷ كشور جهان ۸۵ ام بوده است.
حال به عقیده متخصصان، این سؤال مطرح است كه چرا در برخی از كشورهای جهان سطح و میزان كارآفرینی نوآورانه بالا و در برخی از كشورهای دیگر مانند ایران پایین است؟ اما پاسخ به این سؤال نیازمند شناخت شرایط و عواملی است كه به شكل گیری و توسعه این فعالیت ها در سطح ملی كمك می كنند یا مانع شكل گیری و توسعه آنها می شوند. تولید تحرك در كارآفرینی نوآورانه در كشورهای درحال توسعه (مانند ایران) هم مستلزم شناخت شرایط و عوامل مورد اشاره است. این مسئله را می توان با رویكردهای مختلف مانند اقتصاد كارآفرینی، اقتصاد نوآوری، نظام ملی نوآوری، زیست بوم ملی كارآفرینی، زیست بوم ملی نوآوری تحلیل كرد.
در این خصوص، یكی از محققان كشور، دست به انجام مطالعه ای زده است كه در آن، شرایط و عوامل كمك كننده به شكل گیری و توسعه كارآفرینی نوآورانه با رویكرد جدیدی به نام زیست بوم ملی كارآفرینی نوآورانه تحلیل شده اند.
در این پژوهش توصیفی – كاربردی، داده های موردنیاز برای اندازه گیری سازه های زیست بوم مورد اشاره از گزارش های ۲۰۱۷ «نمایه جهانی نوآوری»، «نمایه جهانی كارآفرینی» و «نمایه آزادی اقتصادی» برای ۱۳۷ كشور جهان استخراج شده است.
طبق نتایج به دست آمده از این پژوهش، كارآفرینی نوآورانه در یك كشور، در چارچوب زیست بومی تحت همین عنوان شكل می گیرد و توسعه می یابد.
به قول یعقوب انتظاری، دانشیار موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی كه مجری این پژوهش بوده: «تحلیل های تجربی در این تحقیق نشان داده است كه ذی نفعان متنوع این زیست بوم (دانشگاه ها، كارآفرینان نوآور، بنگاه های دانش بنیان، سازمان های دولتی، سرمایه داران خطرپذیر، جامعه مدنی، رسانه ها و غیره) در یك اقتصاد آزاد و باز، محیط سیاسی باثبات و كارآمد، محیط نظارتی باكیفیت و حاكمیت قانون، كسب وكار ساده و منعطف و فضای فرهنگی دانش بنیان، بهتر و راحت تر با یكدیگر تعامل كرده و مبادرت به كارآفرینی نوآورانه می كنند».
این محقق می افزاید: «در این بسترها، ذی نفعان ضمن انباشت سرمایه انسانی، سرمایه دانش، سرمایه خطرپذیر و دیگر قابلیت های ملی (مانند فناوری اطلاعات، تعاملات نوآورانه و بازار رقابتی) با استفاده از آنها، مبادرت به تولید، توزیع، جذب و تجاری سازی دانش جدید می كنند و كارآفرینی نوآورانه را به ارمغان می آورند. در چنین زیست بومی، اقتصاد آزاد و باز و محیط سیاسی باثبات و كارآمد، نقش بنیادی و كلیدی دارند، به صورتی كه شكل گیری و توسعه دیگر مؤلفه های زیست بوم وابسته به آن هاست».
به اعتقاد انتظاری: «بررسی وضعیت مؤلفه های زیست بوم كارآفرینی نوآورانه در اقتصادهای پیشرفته حكایت از آن دارد كه این اقتصادها در سایه همین زیست بوم به اقتصادهای مبتنی بر نوآوری تبدیل گشته اند. اما بررسی وضعیت مؤلفه های این زیست بوم در اقتصادهای درحال توسعه (ازجمله ایران) نشان داده است كه این كشورها به علت غفلت از آن، همچنان بعنوان اقتصاد مبتنی بر منابع باقی مانده اند. ازاین رو شرط لازم برای پیمودن مراحل توسعه و تبدیل شدن به اقتصادهای مبتنی بر نوآوری، وجود زیست بوم های كارآفرینی نوآورانه است».
برپایه یافته های این تحقیق، مقایسه كمیت و كیفیت مؤلفه های زیست بوم كارآفرینی نوآورانه در اقتصاد ایران با اقتصادهای مبتنی بر نوآوری و حتی اقتصادهای مبتنی بر كارایی نشان داده است كه شكاف بین اقتصاد ایران و اقتصادهای مورد اشاره وسیع و عمیق است.
طبق نظر مجری پژوهش فوق: «كاهش این شكاف نیازمند ساخت و توسعه زیست بوم كارآفرینی نوآورانه در ایران است. بنابراین طبق نتایج این تحقیق، ساخت و توسعه زیست بوم كارآفرینی نوآورانه در اقتصاد ایران نیازمند تولید بسترهای مناسب، انباشت سرمایه ها و قابلیت های لازم و توسعه فرآیندهای تولید، توزیع، جذب و تجاری سازی دانش جدید است».
یافته های این پژوهش كه در نشریه «توسعه كارآفرینی» انتشار یافته اند، این پیام را به سیاست گذاران ایران می دهند كه اگر خواستار توسعه كارآفرینی نوآورانه در اقتصاد ایران هستند، هم زمان باید برای «بهبود كارایی و اثربخشی حكومت و دولت» و «باز و آزادسازی نظام اقتصادی» تلاش كنند.
نشریه فوق، از انتشارات معتبر دانشگاه تهران است كه در قالب فصل نامه و به منظور ارتقای سطح دانش علمی و فنی پژوهشگران، سهولت مبادله علمی بین آنها، معرفی پیشرفت های عمده در زمینه های مختلف كارآفرینی و تولید ارتباط میان پژوهشگران و كارشناسان داخلی و خارجی منتشر می گردد.1397/09/23
12:24:35
5.0 / 5
4702
تگهای خبر: آموزش , اطلاعات , پژوهش , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما