رییس پژوهشكده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی:

جنگل فندقلو احیا میگردد

جنگل فندقلو احیا میگردد این با من: در نشست مشترك جهاددانشگاهی اردبیل و پژوهشكده گیاهان دارویی، دكترشمسعلی رضازاده، رییس پژوهشكده اظهار داشت: با همكاری جهاددانشگاهی اردبیل پروژه طولانی مدت ۱۰ ساله عملیاتی و كاربردی احیای جنگل فندقلو تدوین و اجرا میگردد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، در این نشست رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینكه احیاء و توسعه جنگل های فندق كشور با استفاده از ژنوتیپ های پر محصول و مقاوم به تنش های زیستی امكان پذیر است، اظهار داشت: تحقق این امر مهم نیاز به برنامه ریزی دقیق و عزم همگانی دارد.
مهران اوچی اردبیلی اضافه كرد: با عنایت به وجود ذخایر ژنتیكی فندق در جنگل فندقلو و حتم مشه سی استان اردبیل و وجود منابع پرارزش ژنتیكی بخصوص مقاومت به سرما در این Gen Pool، اصلاح نژاد فندق از نقش های مهم جهاددانشگاهی واحد اردبیل در اجرای نقشه جامع علمی كشور تعیین شده است.
وی بر لزوم حفاظت از منابع ژنتیكی پرارزش فندق در استان اردبیل تاكید و بیان كرد: واحد اردبیل با تشكیل ستاد فندق و تدوین طرح پایلوت «احیاء و بهره برداری، توسعه و تحقیقات فندق استان اردبیل» گام های اساسی را برای صیانت از جنگل های بومی فندق استان برداشت و كه زیرساخت های لازم را برای ساماندهی تحقیقات و اجرای طرح های توسعه ای جنگل های فندق استان تولید كرد.
رییس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینكه اصلاح نژاد فندق در مقابل سرمازدگی و سایر تنش های زیستی، رسالت اصلی جهاددانشگاهی اردبیل است خاطرنشان كرد: با حمایت دفتر مركزی جهاددانشگاهی و همكاری پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی، این مورد وارد فاز عملیاتی شده است كه اجرای طرح های «شناسایی توده های مقاوم به سرما، خصوصیت های كمی و كیفی فندق بومی ایران»، «بررسی مورفولوژی و مولكولی فندق های استان» و «بررسی پتانسیل های طبیعی، كشت و تولید فندق در ایران و جهان» از این جمله است.
اوچی اردبیلی افزود: سند استراتژیك تحقیقات فندق استان اردبیل در چهار فاز شناسایی، جمع آوری و بررسی تنوع ژنتیكی، بررسی سازگاری اكولوژیكی ژنوتیپ ها و ارقام تجاری، هبیریداسیون و دورگ گیری بین گونه ای و درون گونه ای، ریز ازدیادی و كشت بافت ژنوتیپ های برتر از لحاظ عملكرد دانه، مقدار تاكسول و سازگار با مناطق مختلف تدوین شده است.
وی ضمن قدردانی از همكاری پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با واحد اردبیل در ساماندهی تحقیقات فندق، حمایت و تخصیص اعتبارات ملی را برای به سرانجام رسیدن این طرح خواهان شد.
در این نشست رییس پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی با اشاره به ضرورت احیاء جنگل های فندق كشور اظهار داشت: برای احیای این جنگل ها آمادگی داریم با همكاری جهاددانشگاهی استان اردبیل پروژه دراز مدت ۱۰ ساله عملیاتی و كاربردی را تدوین و اجرا نماییم.
دكترشمسعلی رضازاده افزود: در این طرح شناسایی و به دست آوردن ژنوتیپ های برتر اقتصادی و تجاری با تعداد نمونه و نشانگر گسترده انجام می گیرد تا گام های خوبی در توسعه جنگل های فندق با استفاده از ارقام برتر انجام گیرد.
وی به تكثیر فندق با استفاده از كشت بافت و روش سنتی رایج با استفاده از قلمه زدن اشاره و تصریح كرد: تكثیر پایه های تجاری فندق هم می تواند به روش سنتی و كشت بافت انجام گیرد.
رضازاده همینطور بر انعقاد تفاهم نامه همكاری مشترك بین واحد اردبیل و پژوهشكده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی تاكید و خاطرنشان كرد: پس از تدوین طرح جامع فندق، اقدامات لازم برای جلب حمایت های استانی و كشوری انجام خواهد گرفت.1397/09/07
20:17:33
5.0 / 5
4552
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , علم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما