باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی

باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی این با من: وقتی وارد دانشگاه و خوابگاه می شویم باید بیاموزیم چگونه با دوستان و هم اتاقی ها، مسئولان خوابگاه و دانشگاه و همین طور استادان ارتباط موثر برقرار نماییم.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، زندگی دانشجویی و خوابگاهی برای بیشتر دانشجویان آغازین فرصت تجربه زندگی مستقل است كه از خانه و خانواده دور هستند و باید بیاموزند زندگی خودرا سازماندهی كرده و وظایف را بدون كمك مستقیم والدین به انجام برسانند، دانشجو باید بتواند هزینه ها و البته زمان را به خوبی مدیریت كرده تا دچار دردسر نشود، این فرصت شاید برای خیلی از دانشجویان آغازین فرصت باشد تا دست به تجربه های مستقلی بزنند. بعضی از این تجربه ها امكان دارد درس هایی به دانشجو بیاموزند كه سبب پیشرفت وی شوند، البته بعضی از این تجربه ها باز امكان دارد جبران ناپذیر باشند.
محیط خوابگاه به دانشجو می آموزد چگونه با دیگران تعامل برقرار كند، چراكه خیلی از امكانات و فضاها به صورت اشتراكی در اختیار همه هم اتاقی ها یا حتی ساكنان خوابگاه است، پس دانشجو باید بیاموزد چگونه با دیگران تعامل برقرار كرده و برمبنای رضایت طرفین از فضاها و امكانات مشترك استفاده نماید. كسب و ارتقای مهارت های لازم امكان دارد دانشجو را با چالش هایی روبرو كند، اما در نهایت دستاوردهای بی نظیری به ارمغان خواهد آورد.
آزاد عزیزی مشاور و روانشناس دانشگاه، با اشاره به اینكه زندگی در یك اتاق كوچك خوابگاه دانشجویی همراه بایك یا چند نفر كاملا غریبه كار آسانی نیست و مهارت های خاصی لازم دارد، اظهار نمود: مهارت هایی كه می تواند برای هر فردی خصوصاً دانشجوی ساكن خوابگاه مفید باشد، شامل مهارت خود آگاهی، همدلی، كنترل هیجان های منفی، كنترل استرس، حل مسئله، تصمیم گیری، برقراری ارتباط موثر و... میگردد.
وی ادامه داد: در كنار این مهارت ها آموختن برخی اصول اولیه آداب معاشرت با هم اتاقی یكی از ضروری ترین آموزش های یك دانشجوی ساكن خوابگاه است.
این مشاور، در ادامه پیشنهادهایی برای بهبود این مهارت ها مطرح و تشریح كرد: در قدم اول باید مراقب پیام های غیركلامی خود باشیم، تحقیقات نشان می دهد كه در یك تعامل، بخش عمده پیامی كه طرف مقابل درك می كند از راه رفتارهای غیر كلامی گوینده است. درواقع شنونده بیشتر از آنكه كلام ما را دریافت كند، پیام را از راه رفتارهای غیركلامی درك می كند.
وی افزود: برای برقراری یك ارتباط موثر باید حالت جسمانی داشته باشیم. خمیده بودن و برقرار نكردن ارتباط چشمی امكان دارد نامناسب تلقی شود. پیشنهاد میگردد برای ارتباط بهتر از فضایی كه در اختیار داریم استفاده نمائیم.
این استاد دانشگاه با تاكید بر اینكه در ارتباط موثر و مفید باید مرزها را بشناسیم عنوان كرد: شاید بیشتر ما ترغیب شویم صحبت را بیش از اندازه به شوخی و خنده بكشانیم، اما شناخت مرزهای شوخی و خارج نشدن از حریم در یك تعامل جدی، می تواند كمك نماید تا به جای خنده زیاد، احترام بیشتری دریافت نماییم.
عزیزی با اشاره به اینكه باید در آداب معاشرت با هم اتاقی همواره رفتار مودبانه داشت، عنوان كرد: رعایت كردن نظافت، احترام گذاشتن به آرامش یكدیگر، عدم احداث مزاحمت برای هم اتاقی های خود، بلا نرساندن به وسایل آنها، ناخشنود نكردن یكدیگر و فاش نكردن اسراس هم اتاقی ها، همچون مواردی است كه می تواند در كنار هم بودن را برای شما آسان تر كند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه تماشای جهان و دیگران از یك زاویه محدود سبب میگردد كه فرد اطلاعات ناكافی و تحریف شده ای از دیگران دریافت كند و به نتایج نادرستی در باره خود و دیگران برسد، اشاره كرد: یكی از اشكالات ارتباط بین فردی، تماشای دیگران از زاویه مقیاسی است، وقتی درباره كسی قضاوت می نماییم و او را زیر سوال می بریم و به دنبال ارزیابی دیگران هستیم، مطمئنا نگاه ما مقطعی و گذرا خواهد بود و به راستی خیلی از جنبه های مثبت مانند انگیزه ها یا حتی دلیل رفتار فرد را حذف می نماییم و قاضی وار عمل می نماییم.
وی اشاره كرد: نگاه تاریخچه ای نسبت به دیگران ما را از قضاوت نسبت به آنها باز می دارد و به ما كمك می نماید، آنها را در مقیاسی بزرگتر و با در نظر گرفتن شرایط و جایگاه خاص شان در زندگی مورد ارزیابی قرار دهیم.
1397/08/25
17:37:47
5.0 / 5
4728
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما