بهبود وضعیت میلیون ها بیمار هیدروسفالی با یك سنسور پوستی!

بهبود وضعیت میلیون ها بیمار هیدروسفالی با یك سنسور پوستی! این با من: پژوهشگران آمریكایی یك سنسور پوستی چسب مانند توسعه داده اند كه می تواند سبب بهبود وضعیت بیماران ˮهیدروسفالیˮ شود.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، اكثر مردم هنگام سردرد، به سرعت یك قرص مصرف می كنند اما برای افراد مبتلا به هیدروسفالی كه یك بیماری بالقوه خطرناك می باشد، یك سردرد می تواند نشانه یك مشكل جدی باشد.
اكنون پژوهشگران "دانشگاه نورث وسترن"(Northwestern University) ایالات متحده آمریكا در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك سنسور پوستی چسب زخم مانند شده اند كه می تواند سبب بهبود وضعیت بیماران "هیدروسفالی" (hydrocephalus) شود.
در پزشكی هیدروسفالی به وضعیتی گفته می گردد كه مایع مغزی-نخاعی تولید شده در شبكه كوروئید٬ بیش از حد در بطن های مغزی و دیگر حفره های مغز انباشته گردد و منجر به افزایش حجم آن ها شود. این افزایش حجم اشغال شده توسط مایع در سیستم عصبی مركزی و بخصوص مغز می تواند ناشی از اختلال در توزیع٬ تشكیل٬ جریان یا جذب مایع مغزی-نخاعی باشد و پی آمد آن افزایش فشار درون جمجمه و صدمه های مغزی و حتی مرگ است.
هیدروسفالی در كودكان زیر دو سال به خاطر بازبودن سوتورهای كرانیكال(درزهای استخوان جمجمه) به بزرگ شدن غیرطبیعی جمجمه منجر شده ولی در بزرگسالان با اختلال در راه رفتن و حافظه نمود می یابد. هیدروسفالی در كودكان بیشتر به دلیل ناهنجاری مادرزادی، تنگی در مجرای مغزی(سیلویوس) مادرزادی یا خونریزی و عفونت نوزادی داخل بطنی پدید می آید. بزرگ شدن بالای سر همراه با نازك شدن استخوان های جمجمه و جدا شدن سوتورها و در موارد پیشرفته تر آتروفی اپتیك و اختلال در حركت چشم ها و مشكل در تعادل و راه رفتن كودك٬ دیده می گردد.
مراقبت های استاندارد كنونی این بیماری شامل جراحی پیوند لوله ای شناخته شده بعنوان " شانت" (Shunt) برای تخلیه مایع اضافی از مغز است. در اغلب موارد شانت ها بعد از گذشت ۱۰ سال حدودا به صورت كامل دیگر عمل نمی كنند.تشخیص عمل نكردن صحیح شانت بسیار دشوار است.

این سنسور قابل انعطاف است و با اندازه گیری دما و میزان انتقال گرما بدن كاربران به آنها اطلاع می دهد كه چه میزان مایع مغزی نخاعی در شانت بیماران هیدروسفالی جریان دارد.
این سنسور پوستی بیماران هیدروسفالی را قادر می سازد تا در عرض پنج دقیقه بعد از قرار دادن آن بر روی پوست خود از میزان جریان مایع مغزی نخاعی در شانت خود آگاه شوند.
در پزشكی به هر نوع لوله، سوراخ و هرگونه محل عبور برای جابجایی مایعات موجود در بدن از بخشی به بخش دیگر شانت گفته می گردد و اگر این مجرا یا سوراخ در بدو تولد وجود داشته باشد، شانت مادرزادی و اگر بنا به تشخیص پزشك در بدن بیمار كار گذاشته شود شانت ایمپلمانت نامیده می گردد و شامل دو نوع مكانیكی و بیولوژیكی است. حالت سوم وقتی است كه به صورت خود بخود و به دلایلی چون زخم و عفونت در بافت پوششی به وجود بیاید كه فیستول نام دارد.
در موارد هیدروسفالی و دیگر شرایطی كه سبب افزایش مزمن فشار مایع داخل جمجمه می شود، شانت مكانیكال به صورت یك سوپاپ یك طرفه برای جمجمه استفاده می گردد و سبب تخلیه مایع مغزی نخاعی از مغز و حمل آن به سایر نقاط بدن می گردد. این سوپاپ معمولا در خارج از جمجمه و زیر پوست مثلا پشت گوش قرار می گیرد.
پژوهشگران این سنسور را با موفقیت بر روی ۵ فرد بزرگسال مبتلا به هیروسفالی آزمایش كردند.
نام این سنسور "مانیتور شانت پوشیدنی"(wearable shunt monitor) است.
یك باتری قابل شارژ بسیار كوچك در داخل این سنسور تعبیه شده است. این سنسور مجهز به بلوتوث است ازاین رو می تواند به گوشی هوشمند متصل شده و داده ها را با استفاده از یك برنامه اندروید برای گوشی ارسال نماید.
پژوهشگران این مطالعه گفتند: این یك وسیله پوشیدنی با یك حالت خاص و مفید می باشد كه نیاز بیماران هیدروسفالی را برآورده می سازد. تابحال هیچ شخصی موفق به توسعه چنین سنسوری نشده است.
این مطالعه در مجله Science Translational Medicine منتشر گردید.
1397/08/10
00:45:52
5.0 / 5
5074
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما