رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تاكید كرد

رتبه بندی اساتید و دانشجویان برپایه شاخص های بومی

رتبه بندی اساتید و دانشجویان برپایه شاخص های بومی این با من: رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: نگاه محققان، اعضای هیأت علمی و دانشجویان برای تولید محتوا باید نگاه به داخل، نگاه به مسئله كشور و حل مشكلات مردم باشد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، دكتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جلسه هیأت رئیسه واحد علوم و تحقیقات، اظهار داشت: با ترسیم نقشه راه و معماری پژوهش و فناوری، می توانید علاوه بر استادان و دانشجویان علوم و تحقیقات، سایر محققان كشور و دنیا را به تمركز بر روی حل مسئله ای كه مطرح می كنید، ترغیب كنید. در این چارچوب، اگر واحد علوم و تحقیقات به جای ۲ مجله نمایه شده در ISI، یكصد مجله در ISI داشته باشد، می تواند جریان علمی كشور را مدیریت كند و تأثیر بالایی در هدایت جریان علمی دنیا داشته باشد.
وی تدوین شاخص های بومی حوزه علم و فناوری را از اجزای نقشه راه و معماری پژوهش و فناوری دانست و خاطرنشان كرد: تاكید بر بومی سازی شاخص های حوزه علم و فناوری، به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ها و قواعد بین المللی نیست، بلكه منظور این است كه مقهور شاخص های طراحی شده رتبه بندی های بین المللی هم نشویم و بدانیم ارزش تولیدات و مقاله های علمی در این است كه چقدر در جهت حل مشكلات مردم و جامعه مؤثر واقع می شوند.
دكتر فرهاد رهبر فاصله رتبه جمهوری اسلامی ایران در تولید علم جهانی و رتبه كشورمان در تولید علم مؤثر در حل مسئله را قابل تأمل دانست و اظهار داشت: رساله های موازی یا بی ارتباط با همدیگر، گره ای از مسائل كشور باز نمی كنند بلكه انتظار این است كه رساله ها و رساله ها مكمل یكدیگر باشند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: ابتدا به دنبال ثروت آفرینی از تولیدات علمی برای خودمان باشیم و سپس اگر این تولید علم منجر به تولید یك محتوای بین المللی هم شد، در آن زمان گام مهمی برای حفظ یا بهبود موقعیت كشورمان در رتبه بندی های بین المللی برداشته ایم.
وی با تاكید بر تبدیل فكرها و ایده ها به برنامه اقدام، عمل و اجرا در دانشگاه و ثروت آفرینی از تولیدات علمی، اظهار داشت: اگر استاد و دانشجوی ایرانی نتوانسته باشد از ایده و تحقیقی كه به مرحله تولید مقاله رسیده، ثروت آفرینی كند، آن مقاله برای محققان و بهره برداران در سطح بین الملل خیلی عالی به حساب می آید، ولی برای ایران به آن اندازه كه برای دیگران پرارزش بوده، كارایی نداشته است.
رئیس واحد علوم و تحقیقات با تاكید بر تشویق استادانی كه در جریان تولید علم مشاركت دارند، خطاب به مدیران حوزه پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: اساتید و دانشجویان را برپایه شاخص های بومی رتبه بندی كنید تا برپایه این شاخص ها، پژوهشگران و فناوران برتر معرفی شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر فرهاد رهبر در انتها تصریح كرد: به جهت اینكه هدف را به دیگران نشان دهید باید شاخص گذاری حوزه پژوهش و فناوری را برپایه شاخص های بومی انجام دهید تا بتوانیم راحت تر به هدف مورد نظر در داخل - كه حل مسائل كشور است - دستیابی پیدا نماییم. اگر فقط همان شاخص هایی كه امروز در صحنه بین الملل مطرح است را كپی كنید و به بومی گرایی توجه نداشته باشید، در واقع خویش را درگیر مسابقه ای كرده اید كه مجانی دارید در آن می دوید، در حالیكه انتظار می رود قله ها هدف گرفته شوند و تیم ها از چند جبهه آماده شوند تا در قله به هم دست بدهند.1397/03/01
19:11:52
5.0 / 5
4576
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما