برای درمان بیماری های شایع شبكیه انجام شد

ابداع ابزاری شبیه به لایه خونی شبكیه

ابداع ابزاری شبیه به لایه خونی شبكیه این با من: پژوهشگران اسپانیایی، برای یافتن درمان بیماری های مربوط به شبكیه، ابزاری شبیه به لایه خونی آن، ابداع نموده اند.به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، گروهی از پژوهشگران در بارسلونا، یك تراشه میكروفلوئیدیك ابداع نموده اند كه شبیه به لایه خونی شبكیه چشم انسان است.

این ابزار، شامل چندین بخش موازی است كه برای تقلید از ساختار لایه ای شبكیه چشم، انواع گوناگونی از سلول را در بر می گیرد.

این پژوهشگران امیدوارند از این ابزار برای آزمایش تاثیر داروها بر شبكیه و بررسی بهتر بیماری ˮرتینوپاتی دیابتیˮ (diabetic retinopathy) استفاده كنند.

درحال حاضر، بررسی لایه خونی شبكیه، با استفاده از تكنیك های كشت سلول مرسوم، دقیقا شبیه به این محیط منحصربه فرد نیستند.

ˮرُزا ویلاˮ (Rosa Villa)، یكی از پژوهشگران این تحقیق اظهار داشت: در این ارگانیسم زنده، سلول های درون رگی كه دیواره های داخلی رگ های خونی را می پوشانند، در معرض تحریك خودبه خودی جریان خون هستند. در كاشت های سلولی كه در آنها این شرایط تولید نمی گردد، می توانیم بگوییم سلول ها ˮخواب آلودˮ هستند و مانند شرایط واقعی واكنش نشان نمی دهند.

این گروه پژوهشی، یك را ه حل ساده ابداع كرد؛ یك تراشه میكروفلوئیدیك كه سلول های حاضر در لایه خونی شبكیه را با ترتیب منحصربه فردی كه ارتباط سلولی و محرك های مكانیكی را می پذیرد، شامل می گردد.

این تراشه در مقایسه با فلاسك های آزمایشگاهی مرسوم كشف بافت، عرضه دقیق تری از شرایط فیزیولوژیكی در لایه خونی شبكیه است.

این ابزار، شامل محفظه های موازی است كه به ساختار لایه ای شبكیه شباهت دارد.

هر محفظه، نوع متفاوتی از سلول ها همچون سلول های درون رگی، سلول های عصبی و سلول های پوششی رنگ دانه ای شبكیه را در بر دارد.

این ابزار، مانند یك ارگان كلی، اجازه ارتباط سلولی را می دهد كه در آن سلول های موجود در محفظه های گوناگون می توانند از طریق كانال های بسیار كوچكی كه آنها را به هم متصل می كند، به یكدیگر سیگنال های شیمیایی بفرستند.

مناسب ترین خصوصیت این فناوری این است كه آنچه به صورت ˮدرون جانداریˮ در شبكیه اتفاق می افتد، تقلید می كند؛ ازاین رو می تواند ابزاری ضروری برای پیشرفت در آزمایش ˮدرون كشتگاهیˮ باشد.

ˮرافائل سیموˮ (Rafael Simó)، پژوهشگر دیگر این تحقیق اظهار داشت: در این ابزار، سلول ها پیوسته در تماس با ماده رشد و هم چنین تعامل نزدیك خویش را با واسطه های شیمیایی حفظ می كنند.

این گروه برنامه ریزی می كند تا از این ابزار پیچیده برای بررسی تاثیرات مولكول های مختلف بر لایه خونی شبكیه استفاده نماید تا در مورد بیماری های شبكیه مانند رتینوپاتی دیابتی و راه های درمان آنها بیشتر بداند.
1396/11/08
13:13:02
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما