امید به درمان سرطان با باکتری های مهندسی شده

امید به درمان سرطان با باکتری های مهندسی شده به گزارش این با من، یک داروی جدید ویرایش شده با ژن، باکتری ها را هدف قرار می دهد و امیدی برای درمان سرطان است.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، درمان آنتی بیوتیکی نشان داده است که باکتری های مضر روده ما و سایر باکتری های سالم را از بین می برد. این کاهش باکتری های خوب امکان دارد به سلامت افرادی که با بیماری هایی مانند سرطان مبارزه می کنند، صدمه برساند. درمان آنتی بیوتیکی امکان دارد اثر منفی بر میکروبیوم کلی بدن داشته باشد و حتی امکان دارد در بعضی موارد منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شود.
دانشمندان شرکت SNIPR BIOME برای رفع این نگرانی ها بر روی توسعه یک رویکرد هدفمند برای از بین بردن باکتری های مضر کار می کنند و در عین حال باکتری های ضروری را به صورت دقیق ذخیره می کنند.
ازاین رو دارویی معروف به SNIPR۰۰۱ دارویی است که برای از بین بردن باکتری E. coli طراحی شده و هم اکنون در مرحله آزمایشات بالینی است. این دارو می تواند در آینده به بیماران مبتلا به سرطان خونی(سرطان در رابطه با خون) داده شود.
مطالعه انتشار یافته در مجله Nature biotechnology توضیح داده است: انتقال باکتری های روده همچون ای. کولی از دستگاه گوارش یکی از علل مکرر عفونت های جریان خون است. مرگ و میر در ارتباط با عفونت های جریان خون ناشی از باکتری های روده ای مانند ای. کولی ۱۵ تا ۲۰ درصد است. برای کاهش احتمال عفونت امکان دارد پیش از درمان در افرادی که در معرض خطر تعداد کم نوتروفیل های خون هستند، آنتی بیوتیک تجویز شود.
توسعه این دارو
این گروه پژوهشی از باکتریوفاژهای مهندسی شده برای توسعه این دارو استفاده کردند. باکتریوفاژها ویروس هایی هستند که به صورت خاص باکتری ها را هدف قرار می دهند و رفتار آنها را انتخابی می کنند.
بر طبق این مطالعه، نزدیک به ۱۶۲ فاژ برای یافتن فاژهایی که قادر به آلوده کردن طیف وسیعی از سویه های ای. کولی مشتق شده از انسان بودند، غربالگری شدند. این سویه ها از افرادی که گرفتار عفونت جریان خون یا مجاری ادراری بودند و از روده افراد سالم به دست آمد.
بعد از این مرحله، فاژها با استفاده از فناوری ویرایش ژن معروف به CRISPR برای هدف قرار دادن ژنوم باکتری ای. کولی مهندسی شدند. در مجموع هشت فاژ مهندسی شده انتخاب شدند و تلفیقی از چهار مورد از این فاژها در مقابل باکتری ای. کولی موثرتر نشان دادند.
SNIPR۰۰۱ نامی است که به این گروه از چهار ترکیب داده شده است. این دارو با تجویز خوراکی روی مدلهای موش آزمایش شد و نتایج نشان داد که ای. کولی کمتری در مدفوع وجود دارد و نسبت به این ترکیب های فاژی مقاوم نیست. نتایج نشان داد که این روش می تواند از مقاومت باکتریایی جلوگیری نماید.
ای. کولی مسئول خیلی از عفونت های باکتریایی در بیماران سرطانی است. همینطور کشف شده است که در مقابل فلوروکینولون ها؛ آنتی بیوتیک هایی که برای درمان چنین عفونت هایی استفاده می شوند، مقاومت می کند.
منبع:

1402/02/21
14:01:09
5.0 / 5
184
تگهای خبر: پژوهش , دستگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما