کشف سنگین ترین عنصر تاریخ در یک سیاره فراخورشیدی

کشف سنگین ترین عنصر تاریخ در یک سیاره فراخورشیدی این با من: اخترشناسان سنگین ترین عناصری را که تا حالا در یک سیاره فراخورشیدی یافت شده است، کشف کردند. این سیاره فراخورشیدی موسوم به MASCARA-4b واقع در فاصله 556 سال نوری از زمین، میزبان عناصر ساماریوم و روبیدیوم است، دو عنصری که برای نخستین بار روی سیاره های بیگانه شناسایی شده اند.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ستاره شناسان در یک کشف جالب، سنگین ترین عنصر موسوم به ساماریوم(Sm) را در یک سیاره فراخورشیدی کشف کردند.
این کشف، رکورد سنگین ترین عنصر کشف شده در یک سیاره فراخورشیدی فراتر از منظومه شمسی را شکست.
قبل از این، عنصر باریم به عنوان سنگین ترین عنصر در آسمان سیارات فراخورشیدی ثبت شده بود.
سیاره فراخورشیدی یاد شده در اتمسفر بالایی دو سیاره فراخورشیدی WASP-76b و WASP-121b یافت شده است.
ساماریوم یک عنصر کمیاب در زمین با عدد اتمی 62 است و بیشتر در پوسته سیاره یافت می شود. از طرف دیگر، یافتن آن در جهان های دیگر می تواند به ما در درک چگونگی شکل گیری و تکامل سیارات در طول زمان کمک نماید.
ساماریوم چگونه در یک غول گازی فوق داغ پیدا شد؟
عنصر ساماریوم در سیاره فراخورشیدی MASCARA-4b کشف شد که یک سیاره فراخورشیدی اصطلاحا «مشتری فوق داغ» است که در فاصله نزدیک به 556 سال نوری از زمین قرار دارد. دمای این سیاره فراخورشیدی 2250 کلوین است و به دور یک ستاره جوان درخشان از نوع A می چرخد. این نوع ستاره ها تنها چند صد میلیون سال قدمت دارند و تشعشعات فروسرخ ساطع می کنند.
نویسندگان در پژوهش خود اظهار داشتند: مشتری های فوق داغ(UHJs) دارای خشن ترین محیط ها در بین انواع مختلف سیارات فراخورشیدی هستند که آنها را به لابراتوار های ایده آلی برای مطالعه ترکیب شیمیایی و خواص جنبشی جو سیاره فراخورشیدی با طیف سنجی با وضوح بالا(HRS) تبدیل می کند.
این غول گازی هر 2.82 روز یک دور به دور ستاره میزبان خود می چرخد، در صورتیکه فاصله تخمینی بین آنها 0.047 واحد نجومی است.
پژوهشگران دو گذر MASCARA-4 b را در 13 فوریه 2020 و 1 مارس 2020 از مقابل ستاره میزبان خود رصد کردند. این کار به آنها کمک کرد نور ستاره را بسنجند و عناصر موجود در جو سیاره را شناسایی کنند.
پژوهشگران برای انجام این کار از طیف نگار Echelle برای سیارات فراخورشیدی سنگی و مشاهدات طیف سنجی پایدار(ESPRESSO) استفاده کردند. این طیف نگار با وضوح بالا بر روی تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) در شیلی نصب شده است.
این مشاهدات منجر به شناسایی چندین عنصر سنگین تر در جو MASCARA-4 b همچون روبیدیم(Rb) و یون های تیتانیوم (Ti+) و باریم (Ba+) شد.
بر طبق این مطالعه، این نخستین بار است که روبیدیوم و ساماریوم در جو یک سیاره فراخورشیدی دوردست کشف می شوند، در صورتیکه Ti+ و Ba+ قبلاً در سیارات فراخورشیدی پیدا شده بودند.
این پژوهش توسط گروهی از اخترشناسان آکادمی علوم چین(CAS) هدایت می شود و مقاله آن برای انتشار در مجله Astronomical پذیرفته شده است.
حالا این پژوهشگران قصد دارند مشاهدات بیشتری را برای تعیین کمیت و تایید حضور این عناصر جدید در جو این سیاره فراخورشیدی انجام دهند.
منبع:

1402/02/01
16:40:42
5.0 / 5
284
تگهای خبر: پژوهش , مطالعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما