نمایشگاه CES ۲۰۲۳

تایرهای مریخ نورد روی دوچرخه

تایرهای مریخ نورد روی دوچرخه این با من: لاستیک های بدون باد ناسا که برای مریخ نوردها استفاده می شوند، حالا به تایرهایی روی دوچرخه تبدیل گشته اند تا مشکل پنچری را برای همیشه رفع کند.به گزارش این با من به نقل از ایسنا، شرکت اسمارت تایر (SMART Tire)، شرکتی که تایرهای بدون باد را با بهره گیری از فناوری مورد استفاده در مریخ نوردهای ناسا توسعه می دهد، دو جایزه نوآوری را در نمایشگاه لوازم الکترونیک مصرفی (CES۲۰۲۳) امسال در لاس وگاس، بزرگترین نمایشگاه فناوری جهان برنده شده است.

این شرکت در وب سایت خود آورده که تایرهای موسوم به METL آن برنده دو جایزه به عنوان برگزیده در دو دسته مختلف فناوری خودرو و تحرک پیشرفته و پایداری، طراحی زیست محیطی و انرژی هوشمند شده است.

این شرکت نمونه بارز شرکتی است که از فناوری فضایی برای سود بردن مردم روی زمین استفاده می نماید.

تایرهای بدون پنچری به لطف فناوری مریخ نوردها

دو هدف اصلی شرکت اسمارت تایر، بهبود گسترده پایداری صنعت تایر که ذاتاً ناپایدار است و همین طور بهبود ایمنی وسایل نقلیه در جاده ها است.

بر اساس گزارش ها از نمایشگاه CES امسال، ۷۵ درصد از درآمد صنعت تایر از لاستیک های جایگزین تامین می شود. به عنوان مثال در ایالات متحده حدودا ۲۴۶ میلیون لاستیک فرسوده در سال تولید می شود.

برایان ینی و ارل کول، دو بنیان گذار شرکت اسمارت تایر ادعا می کنند که تایرهای جدید آنها صنعت فعلی تایرهای لاستیکی را که ۲۵۰ میلیارد دلار ارزش دارد، مختل می کند.

تایرهای METL به عنوان قسمتی از همکاری شرکت اسمارت تایر با مرکز پژوهش های گلن ناسا به عنوان قسمتی از برنامه توافقنامه فضایی ناسا طراحی شده است. این دو سازمان، تایرهایی را با بهره گیری از فلزات حافظه دار تولید کردند که برای مقاومت در مقابل شرایط سخت فضا طراحی شده بودند.

به آلیاژهایی که در یک چرخه تنشی یا چرخه حرارتی به شکل اولیه تعریف شده خود باز می گردند، فلزات یا آلیاژهای حافظه دار یا SMA می گویند. آلیاژهای حافظه دار دارای توانایی تغییر ساختار کریستالوگرافی خود در پاسخ به یک محرک، در قالب تنش یا حرارت هستند. این تغییر در ساختار به این معنا است که ماده ای که دارای یک شکل خاص در دما و سطح تنشی معین است، با تغییر دما و سطح تنش، شکل متناظر با آن تغییرات را خواهد داشت.

نتیجه این تحقیقات یک لاستیک ضد پنچر شده است که سال ها دوام می آورد.

برایان ینی در یک مصاحبه توضیح داد که بدون هوای تحت فشار داخل تایرها، پنچری دیگر یک نگرانی نیست. حتی پارگی های بزرگ نیز سرعت این تایرها را کاهش نمی دهد.

وی اظهار داشت: شما می توانید یک چاقوی آشپزخانه را درست به درون این تایرها فرو کنید و به سواری خود ادامه دهید، برای اینکه این کار موجب نمی شود تا تایرها گرفتار مشکل شوند و سوراخ شدن و پارگی بر یکپارچگی ساختاری آن تأثیر نمی گذارد.

اولین محصول این شرکت تایر METL برای دوچرخه است. اگر همه چیز طبق برنامه جلو برود، این شرکت سپس بدنبال تهیه تایر برای اسکوترهای برقی خواهد بود تا در نهایت چند سال آینده، تایرهای خودرویی را نیز به بازار عرضه نماید.

صنعت خودرو بطور قطع حوزه ای است که می تواند بیشترین تأثیر را روی ایمنی داشته باشد. بگفته برایان ینی، ۲۰ درصد موارد اضطراری کنار جاده ای به مشکل لاستیک و تایر مربوط می شود و اکثریت قریب به اتفاق آنها به سبب کم شدن باد لاستیک یا میزان باد نامناسب آنست.

عرضه تایر METL به بازار

برایان ینی در مصاحبه خود اظهار داشت که شرکت SMART هزینه های تولید مواد را بیش از ۸۵ درصد نسبت به سال قبل برای نمونه اولیه تایر دوچرخه خود کاهش داده است و الان این شرکت درحال انجام آخرین تغییرات پیش از عرضه به بازار است.

اسمارت تایر در وب سایت خود اعلام نموده که تایرهای METL برای دوچرخه حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار قیمت دارند و در فصل اول سال ۲۰۲۳ برای سفارش در دسترس خواهند بود.

محصول جدید این شرکت نه فقط یک تغییر دهنده بالقوه بازی برای صنعت حمل و نقل است، بلکه نمونه ای درخشان از این مساله است که چگونه فناوری توسعه یافته برای فضا می تواند مزایای زیادی را برای مردم اینجا روی زمین فراهم آورد.


1401/10/15
20:44:23
5.0 / 5
229
تگهای خبر: پژوهش , سایت , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما