در گفت وگو با این با من اعلام شد

راه اندازی زیر ساخت های تست خودرو های برقی در کشور

راه اندازی زیر ساخت های تست خودرو های برقی در کشور به گزارش این با من، مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از اقدامات این ستاد برای ایجاد تست های مربوط به خودرو های برقی ساخت داخل در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: از آنجا که راه اندازی این نوع لابراتوار ها، اعتبارات زیادی می طلبد، بدین جهت مقرر است از زیر ساخت های موجود در کشور استفاده نمائیم.


دکتر شهریار زینی در گفت و گو با ایسنا، درباب راه اندازی تست خودرو های برقی، توضیح داد: خلا کشور برای آزمون خودرو های برقی، آزمون های R100 (آزمون ایمنی ویژه خودرو های برقی) و R10 است که هم اکنون تست های مربوط به R100 را شروع کردیم.
وی با اشاره به اینکه سطح آزمون های R100 دارای دو سطح "خودرو" و "قطعه" است، اظهار داشت: بمنظور ایجاد زیر ساخت های تست های R100، از طرف معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، نامه رسمی به سازمان ملی استاندارد ارسال و در آن اعلام شده که این معاونت آماده است که با همکاری دانشگاه تهران و شرکت بازرسی استاندارد ایران، زیر ساخت آزمون های R100 در سطح خودرو را در کشور بوجود آورد.
زینی تصریح کرد: ما منتظر هستیم که سازمان ملی استاندارد ما را همراهی و مجوزهای آنرا برای اجرای این آزمون، صادر کند.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی با اشاره به اینکه آزمون های R100 در سطح قطعه نیز شامل ۷ آزمون می شود، اظهار داشت: از این تعداد آزمون، برای ۵ آزمون آن با شرکت بازرسی کیفیت استاندارد ایران درحال ایجاد زیر ساخت های آن هستیم و مقرر است زیر ساخت در استان البرز مستقر شود.
زینی افزود: اجرای این دو آزمون هزینه های زیادی می طلبد تا راه اندازی شود و ما در صدد هستیم با همکاری شرکت ایتراک و مرکز تحقیقات نوآوری سایپا، با استفاده از زیر ساخت های آنها، این دو آزمون را اجرائی نماییم.
جزئیات راه اندازی تست های خودرو های برقی ساخت داخل
زینی به بیان جزییات زیر ساخت های مربوط به تست خودرو های برقی تولید پرداخت و اظهار داشت: بنا بر بررسی هایی که در کشور اجرائی کردیم، امکان اجرائی کردن ۵ آزمون از ۷ آزمون در کشور وجود دارد و برای دو آزمون، زیر ساخت های تست و آزمون را نداریم که شامل "شوک مکانیکی" و " آزمون ارتعاش" می شود.
وی افزود: اگر بخواهیم زیر ساخت های این دو آزمون را در کشور اجرائی نماییم، برمبنای برآوردهای انجام شده حدود ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. از این سعی کردیم از زیر ساخت های آزمونی که در صنعت خودرو سازی راه اندازی شده و می تواند به ما خدمات عرضه نماید، استفاده نماییم.
مدیر توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی اشاره کرد: زیر ساخت های آزمون ارتعاش در شرکت ایتراک که شرکت ایران خودرو سهامدار آنست، موجود است و می توان تست های مربوط به قطعات خودرو را اجرائی کرد.
زینی با تأکید بر این که زیر ساخت های تست موجود در این شرکت مختص آزمون های R100 نیست، تصریح کرد: ولی می توانیم با ایجاد تغییرات و تمهیداتی، آزمون R100 در زمینه ارتعاش را در این آزمایشگاه، ارائه دهیم. از طرف دیگر زیر ساخت دیگری در مرکز تحقیقات سایپا وجود دارد که با تمهیدات و تغییراتی می توانیم آزمون شوک مکانیکی خودرو های برقی را اجرائی نماییم.
وی اشاره کرد: در صورتیکه بتوانیم این آزمون ها را شبکه سازی نماییم، می توان امیدوار بود که آزمون های مربوط به R100 بطور کامل در کشور قابل اجرا می باشد.
تست R10
زینی با اشاره به زیر ساخت های مربوط به تست های R10 خودرو های برقی، اظهار داشت: دراین زمینه معاونت علمی حمایتی کرد تا این زیر ساخت در شرکتی به نام شرکت انفورماتیک ایران واقع در شهرک صنعتی پرند مستقر شود. در این شرکت ها، تست های این حوزه آماده قابل اجرا می باشد.
وی اظهار داشت: ولی نکته قابل توجه دراین زمینه آنست که تست های R10 محدود به تست های استاتیکی نیست، بلکه تست های دینامیکی را نیز شامل می شود و ما زیر ساخت های تست های دینامیکی را آماده کردیم، ولی تست دینامیکی آن آماده نشده است و کمبودهای ما در آزمون های R10 مربوط به تست های دینامیکی می شود.
دبیر ستاد توسعه تکنولوژی های جدید خودرویی و طرح های کلان ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی، حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینکه اجرای این تست هزینه های زیادی را می طلبد، تصریح کرد: اگر بتوانیم اعتبارات لازم را کسب نماییم، زیر ساخت های این آزمون ها را در کشور راه اندازی می نماییم، در غیر این صورت باید از ظرفیت ارسال نمونه به خارج از کشور بهره ببریم.
منبع:

1401/09/18
12:56:48
5.0 / 5
294
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما