لیست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه

لیست ناسا از زنان کاندیدای اعزام به ماه به گزارش این با من ناسا لیستی از ۹ زن را عرضه کرده است که احیانا فضانورد مأموریت ماه، از میان آنها انتخاب خواهد شد که نام ˮیاسمین مقبلیˮ، فضانورد ایرانی هم در بین آنها دیده می شود. در این گزارش، به معرفی این زنان می پردازیم.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، بیش از نیم قرن از اولین قدم گذاشتن انسان روی ماه می گذرد؛ زمانی که "نیل آرمسترانگ" (Neil Armstrong) این کلمات جاودانه را به زبان آورد: "این یک قدم کوچک برای انسان و یک جهش بزرگ برای نوع بشر است."
۱۱ آمریکایی دیگر که همگی از میان مردان بودند، همچون "باز آلدرین" (Buzz Aldrin)، "آلن شپرد" (Alan Shepard) و "یوجین سرنان" (Eugene Cernan) در این راه پیش رفتند.
ناسا هم اکنون، درحال برنامه ریزی برای فرود آوردن اولین زن در ماه است و می خواهد این کار را در کمی بیشتر از سه سال انجام دهد. ناسا لیست ۹ نفره این زنان را اعلام نموده است.
در بین این زنان، یک فارغ التحصیل "دانشگاه کمبریج" (University of Cambridge)، یک کهنه سرباز نیروی دریایی آمریکا و یک بازیکن سابق راگبی "دانشگاه باث" (University of Bath) که در مسابقات لیگ برتر زنان انگلیس بازی کرده است، دیده می شوند.
با عنایت به اینکه موشک "آرتمیس I" یا (Artemis I) بدون سرنشین ناسا مقرر است اواخر این ماه پرتاب شود و اولین مأموریت از سه مأموریت پیچیده ای بشمار می رود که راه را برای بازگشت انسان به ماه هموار می کند، شمارش معکوس برای فرستادن اولین زن به ماه رسما شروع شده است.
در این گزارش، به معرفی زنانی می پردازیم که برای مأموریت سفر به ماه معرفی شده اند.

"کایلا بارون" (Kayla Barron)
زادگاه: ریچلند، واشنگتن
سن: ۳۴ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۱۷۶ روز و دو ساعت و ۳۹ دقیقه
کایلا بارون به مدت پنج سال فضانورد ناسا بوده اما دومین جوانی بشمار می رود که برای برنامه فرود روی ماه آرتمیس در سال ۲۰۲۵ انتخاب شده است.
او مدرک کارشناسی ارشد خویش را در رشته مهندسی هسته ای از "دانشگاه کمبریج" دریافت کرده است. همینطور این زن ۳۴ ساله جزو اولین گروه زنانی بود که افسر جنگ زیردریایی شدند.


بارون بعنوان عضوی از مأموریت "کرو۳" (Crew-۳) شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) که در نوامبر ۲۰۲۱ پرتاب شد، در ایستگاه فضایی بین المللی خدمت کرد. او طی سفر بعنوان مهندس پرواز کار کرد و یک پیاده روی فضایی شش و نیم ساعته را برای جایگزینی آنتن ارتباطی که خراب شده بود، انجام داد.
بارون در ماه مارس سالجاری و بعد از گذراندن حدودا ۱۷۷ روز در مدار، به زمین بازگشت.
او پیش تر درباره آرزوهای آینده خود اظهار داشته بود: وقتی شب ها بیرون می ایستم و ماه را می بینم، تلاش می کنم خودم را تصور کنم که روی ماه ایستاده ام و به زمین نگاه می کنم.
"اسکات ساکس" (Scott Sax)، پدر بارون بعنوان مهندس پروژه برای وزارت انرژی آمریکا کار می کند اما همیشه آرزوی کار کردن برای ناسا را در سر داشته است. دختر او زمانی که در سال ۲۰۱۷ و در ۲۹ سالگی برای پیوستن به ناسا انتخاب شد، به این آرزو پی برد.

"کریستینا کخ" (Christina Koch)
زادگاه: گرندرپیدز، میشیگان
سن: ۴۳ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۳۲۸ روز و ۱۳ ساعت و ۵۸ دقیقه
کریستینا کخ که رکورددار طولانی ترین پرواز فضایی یک زن است، طی سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی بین سالهای ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰، ۳۲۸ روز را در مدار گذرانده است. این رکورد از رکورد قبلی ۲۸۸ روزه "پگی ویتسون" (Peggy Whitson) فراتر رفت.
کخ و یک زن فضانورد دیگر به نام "جسیکا میر" (Jessica Meir)، چند ماه پیش اولین پیاده روی فضایی کاملا زنانه را به پایان رساندند.
کخ به صورت کلی، شش راهپیمایی فضایی انجام داده است که مجموعا ۴۲ ساعت و ۱۵ دقیقه زمان برده و سه پیاده روی فضایی کاملا زنانه را شامل می شود.
بعد از رکوردشکنی مأموریت ایستگاه فضایی بین المللی، نام کخ در لیست تأثیرگذارترین افراد سال ۲۰۲۰ تایم قرار گرفت.


کخ از سنین جوانی قصد داشت که فضانورد شود و به "راکت کلوپ" (Rocket Club) مدرسه راهنمایی خود پیوسته بود.
این زن ۴۳ ساله قبلا در "ایستگاه جنوبگان آمونسن - اسکات" (Amundsen–Scott South Pole Station) و "پایگاه پالمر" (Palmer Station) کار کرده است و در تجهیز "فضاپیمای جونو" (Juno spacecraft) و کاوشگرهای "ون آلن" (Van Allen) هم مشارکت داشت.
کخ بعد از انتخاب شدن برای برنامه آرتمیس اظهار داشت: آنچه آرتمیس نشان می دهد، برای من این است که ناسا متعهد به پاسخگویی به درخواست بشریت برای کاوش توسط همه و برای همه است. ما نمونه ای از موفقیت شما هستیم که در هر بخش از جهان، سیاره و بشریت کمک می کنید.

"نیکول مان" (Nicole Mann)
زادگاه: پتالوما، کالیفرنیا
سن: ۴۵ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۰
نیکول مان، یک سرهنگ در سپاه تفنگداران دریایی و یک خلبان آزمایشی سابق است که ۴۷ مأموریت جنگی را انجام داده است. وی در مجموع، بیشتر از ۲۵۰۰ ساعت زمان پرواز را در ۲۵ هواپیمای مختلف ثبت کرده است. دوستان و خدمه مان، او را دوک صدا می زنند؛ لقبی که گفته می شود در واقع، علامت تماس وی در سپاه تفنگداران دریایی بوده است.
حدودا یک دهه پیش، مان یکی از هشت نامزدی بود که از بین بیشتر از ۶۳۰۰ متقاضی برای آموزش بعنوان فضانورد ناسا انتخاب شدند.
مان بعد از اتمام دوره آموزشی فضانوردی خود در سال ۲۰۱۵ قرار بود در اولین پروازهای سرنشین دار فضاپیمای "استارلاینر" (Starliner) شرکت "بوئینگ" (Starliner) حضور داشته باشد اما در سال ۲۰۲۱، او برای حضور در مأموریت "کرو۵" (Crew-۵) اسپیس ایکس انتخاب شد که مقرر است ماه آینده همراه با مان بعنوان فرمانده مأموریت، به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شود.


مان در مصاحبه ای با "نشنال جئوگرافیک" (National Geographic)، به پسر هشت ساله خود اشاره نمود و اظهار داشت: ما همیشه بیرون می نشینیم و دوست داریم به ستاره ها و به ماه نگاه نماییم اما حالا فکر می کنم که هر کدام از ما با نوری متفاوت و برقی متفاوت در چشمان خود آنرا می بینیم. امیدوارم روزی پسرم بتواند پرواز مادر خود و راه رفتن او روی ماه را تماشا کند.

"آن مک کلین" (Anne McClain)
زادگاه: اسپوکن، واشنگتن
سن: ۴۳ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۲۰۳ روز و ۱۵ ساعت و ۱۶ دقیقه
مک کلین، یک خلبان سابق بالگرد ارتش و کهنه سرباز است. این زن ۴۳ ساله در مسابقات لیگ برتر بانوان انگلیس، راگبی بازی می کند و این ورزش را به خاطر فراهم کردن سختی، صلابت و تمرکز ذهنی، برای موفقیت بعنوان فضانورد لازم می داند.


او ابتدا قرار بود اولین راهپیمایی فضایی کاملا زنانه را در کنار کریستینا کخ در مارس ۲۰۱۹ انجام دهد اما مشکلات در ارتباط با اندازه لباس فضایی سبب شد که این مأموریت به او محول نشود.
در سال ۲۰۱۹، مک کلین توسط ناسا مورد بازجویی قرار گرفت و از آن چه بعنوان اولین جنایت فضایی شناخته می شد، تبرئه شد. او توسط همسرش به دسترسی نادرست به سوابق بانکی در حین مأموریت شش ماهه در ایستگاه فضایی بین المللی متهم شده بود. "سامر وردن" (Summer Worden)، همسر سابق مک کلین، بعد از تبرئه شدن او از هرگونه تخلف، به اظهارات نادرست در مقابل مقامات فدرال متهم شد.

"جسیکا میر" (Jessica Meir)
زادگاه: کربو، مین
سن: ۴۵ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۲۰۴ روز و ۱۵ ساعت و ۱۹ دقیقه
جسیکا میر برای اولین بار در سن پنج سالگی، رویای فضانورد شدن را داشت. وی در مصاحبه ای با مجله تایم اظهار داشت: از ما خواسته شد تا تصویری را از آن چه در بزرگسالی به آن تبدیل می شویم، ترسیم نماییم. من به وضوح به یاد دارم که فضانوردی را با لباس فضایی کشیدم که روی سطح ماه در کنار پرچم آمریکا ایستاده بود.
همینطور میر در ۱۳ سالگی، در یک اردوی فضایی جوانان در "دانشگاه پردو" (Purdue University) شرکت کرد که دانشگاه نیل آرمسترانگ بود.
او قبل از انجام آموزش های فیزیولوژیکی، آموزش بقا، کلاس های پرواز و طیف گسترده ای از آموزش های فنی در مراکز فضایی سراسر جهان، در نهایت در سال ۲۰۱۳ برای پیوستن به ناسا انتخاب گردید.
میر بعد از پرتاب به فضا با "سایوز ام اس-۱۵" (Soyuz MS-۱۵) در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹، بعنوان مهندس پرواز در ایستگاه فضایی بین المللی برای اکسپدیشن های ۶۱ و ۶۲ خدمت کرد. ورود او، دوره ای غیرمعمول را در ایستگاه رقم زد چونکه ۹ نفر در ایستگاه بودند. این در حالی بود که ایستگاه فضایی بین المللی برای پشتیبانی از شش خدمه در یک زمان طراحی شده است.
همینطور میر، اولین راهپیمایی فضایی کاملا زنانه را در کنار کریستینا کخ در اکتبر ۲۰۱۹ انجام داد.


قبل از فضانورد شدن، حرفه میر بعنوان یک دانشمند، بر فیزیولوژی حیوانات در محیط های ناملایم متمرکز بود.
وقتی از میر پرسیده شد از اینکه اولین زنی است که روی ماه قدم می گذارد، چه حسی دارد، اظهار داشت: من بسیار هیجان زده و خوش شانس خواهم بود که اولین زن روی ماه باشم. من باید برای مدتی طولانی فکر کنم که اولین کلمات من بعد از قدم گذاشتن بر سطح ماه چه خواهد بود. من با افتخار بعنوان نماینده بشریت در این گام بزرگ رو به جلو برای اکتشاف خدمت خواهم کرد.

"یاسمین مقبلی" (Jasmin Moghbeli)
زادگاه: بالدوین، نیویورک
سن: ۳۹ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۰
مقبلی مادر دو دختر دوقلو است. او اوایل سالجاری در توییتی نوشت: بسیار سپاسگزارم که مادر این دو هستم که در قلب من جای دارند و هیچگاه در آوردن لبخند روی لبهای من کوتاهی نمی کنند.
وی در ماه مارس، بعنوان فرمانده مأموریت "کرو۷" (Crew-۷) به ایستگاه فضایی بین المللی انتخاب گردید. انتظار می رود این مأموریت زودتر از سال ۲۰۲۳ و با موشک فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس از مجتمع پرتاب ۳۹A در مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا پرتاب شود. این اولین پرواز فضایی برای مقبلی خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ فضانورد ناسا شد.
مقبلی، مدرک لیسانس خویش را در رشته مهندسی هوافضا در دانشگاه "ام آی تی" (MIT) گرفت و در آنجا ورزش های والیبال و بسکتبال را هم دنبال می کرد.
او بعنوان یک خلبان، بیشتر از ۱۵۰ مأموریت را انجام داده و ۲۰۰۰ ساعت زمان را در بیشتر از ۲۵ هواپیمای مختلف گذرانده است.


رویای مقبلی برای فضانورد شدن به کلاس ششم بازمی گردد؛ زمانی که او گزارشی درباره "والنتینا ترشکووا" (Valentina Tereshkova)، فضانورد روسی و اولین زن در فضا تهیه کرد. وی خاطرنشان کرد به خاطر می آورد که مادرش در تهیه لباس فضایی به او کمک می کرد تا آنرا برای عرضه گزارش خود در کلاس بپوشد.

"کیت روبینز" (Kate Rubins)
زادگاه: ناپا، کالیفرنیا
سن: ۴۳ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۳۰۰ روز و یک ساعت و ۳۱ دقیقه
کیت روبینز با پرتاب فضاپیمای روسی سایوز به ایستگاه فضایی بین المللی در ۷ جولای ۲۰۱۶، شصتمین زنی شد که در فضا پرواز کرده است.
وی در طول مأموریت خود، اولین فردی بود که DNA را در فضا توالی یابی کرد.
در طول دو پرواز خود، وی در مجموع ۳۰۰ روز را در فضا گذرانده است که چهارمین دوره طولانی مدت یک فضانورد زن آمریکایی بشمار می رود.


روبینز که یک میکروبیولوژیست و همینطور فضانورد ناسا است، مدرک دکتری زیست شناسی سرطان دارد و خویش را در توییتر، "شکارچی سابق ویروس" می نامد.
او وقتی جوانتر بود، رویای فضانورد شدن را نداشت، بلکه بیشتر روی بررسی و ریشه کن کردن ویروس ها متمرکز بود. این دقیقاً همان کاری بود که او بعد از دریافت مدرک خود از "دانشگاه کالیفرنیا-سن دیگو" و "دانشگاه استنفورد" انجام داد.
روبینز بعدها در مورد درمان ویروس های "ابولا" (Ebola) و "لاسا" (Lassa) تحقیق کرد و در عین حال توانست به ایجاد مدل عفونت آبله کمک نماید.
روبینز در جدید ترین سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی، روی یک آزمایش قلبی کار کرد تا بررسی کند که تغییرات گرانش چگونه بر سلول های قلبی-عروقی در سطوح سلولی و بافتی تاثیر می گذارند.
نتایج پژوهش های وی می توانند درک جدیدی را در مورد مشکلات قلبی در زمین عرضه کنند، به شناسایی درمان های جدید کمک کنند و به پشتیبانی از توسعه معیارهای غربالگری برای پیشبینی خطرات قلبی-عروقی قبل از پرواز فضایی بپردازند.

"جسیکا واتکینز" (Jessica Watkins)
زادگاه: لافایت، کلرادو
سن: ۳۴ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: هم اکنون در فضا به سر می برد.
جسیکا واتکینز هم اکنون بعنوان متخصص در مأموریت "کرو۴" (Crew-۴) ناسا که در ۲۷ آوریل ۲۰۲۲ پرتاب شد، به ایستگاه فضایی بین المللی خدمت می کند.
وی در "مرکز تحقیقات ایمز" (Ames Research Center) و "آزمایشگاه پیش رانش جت" (JPL) ناسا کار کرده است و همچنین، یکی از اعضای گروه علمی "آزمایشگاه علمی مریخ" (Mars Science Laboratory) و "کنجکاوی" (Curiosity) بود.


واتکینز، مدرک کارشناسی علوم زمین شناسی و علوم محیطی را از دانشگاه استنفورد و دکترای زمین شناسی را از "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس" (UCLA) دریافت کرد.
او سفر خویش را به ایستگاه فضایی بین المللی، در توییتر ثبت کرده است. واتکینز در توئیت ماه ژوئن نوشت: به همان اندازه که زمین زیباست، بنظر می رسد که نمی توانم چشمانم را از ماه بردارم.
همچنین، او تصاویری از خود درحال انجام دادن لوله کشی فضایی برای تعمیر یک توالت در ایستگاه فضایی بین المللی به اشتراک گذاشت و در توئیتی جداگانه افزود: یکی از بخش های مورد علاقه من پیرامون قرار گرفتن در مدار، مشاهده خصوصیت های زمین شناسی روی زمین از منظر سیاره ای است.

"استفانی ویلسون" (Stephanie Wilson)
زادگاه: بوستون، ماساچوست
سن: ۵۵ سال
مدت زمان سپری کرده در فضا: ۴۲ روز و ۲۳ ساعت و ۴۶ دقیقه
استفانی ویلسون، به دومین زن سیاهپوست تبدیل شد که در فضا حضور یافته و یکی از کهنه سربازان سه مأموریت شاتل فضایی به ایستگاه فضایی بین المللی در سالهای ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ است.
او ارشدترین فضانورد زن آفریقایی-آمریکایی ناسا بشمار می رود که بیشتر از ۴۲ روز در مدار بوده است. اگر ویلسون بعنوان اولین زن انتخاب شود، عنوان مسن ترین فردی را هم دریافت می کند که روی ماه قدم گذاشته است.
وی در گروه ۱۸ نفره آرتمیس، بیشتر از هر شخص دیگری فضانورد بوده و بیشتر از همه آنها به جز یکی از آنها پرواز کرده است.


ویلسون، مدرک کارشناسی خویش را در رشته علوم مهندسی از "دانشگاه هاروارد" و مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی هوافضا از "دانشگاه تگزاس" دریافت کرد.
ویلسون در مورد احساس خود در مورد احتمال حضور در این مأموریت اظهار داشت: من بطور قطع از اینکه در بین گروه قرار می گیرم، هیجان زده هستم و مشتاقانه منتظرم که اولین زن، هر کدام از گزینه ها باشد و خانمهایی که برنامه آرتمیس را برای ادامه مطالعات ما در مورد ماه دنبال می کنند، با فرودگر روی سطح ماه فرود بیایند. ما امیدواریم یک پایگاه قمری در ماه بسازیم و سفر خویش را از لابراتوار مداری "Gateway" ادامه دهیم.
منبع:

1401/05/15
10:13:36
5.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما