جزییات برنامه هند برای سفر به ماه

جزییات برنامه هند برای سفر به ماه این با من: بگفته رییس آژانس فضایی هند، تلاش دیگر هند برای فرود یک فضاپیما بر روی ماه احیانا تا سال 2023 به تعویق خواهد افتاد.


به گزارش این با من به نقل از ایسنا، "اس سومانات"(S. Somanath)، رییس سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) در گفتگو با کانال خبری هندی "نیوز ایکس" اظهار داشت که ماه نورد "چاندرایان ۳" در مرحله مونتاژ است؛ اما پژوهشگران همچنان درحال آزمایش سیستم های حیاتی هستند و این به آن معنا است پرتابی که قبلا برای ماه آگوست برنامه ریزی شده بود، ممکنست تا سال آینده به تعویق افتد.
"سومانات" اظهار داشت: هم اکنون ما درحال آزمایش سیستم پیشرانش "چاندرایان ۳" هستیم، برای اینکه می دانید که آخرین تلاش با مشکل مواجه گردید. این نظر او به ماموریت "چاندرایان ۲" در سال ۲۰۱۹ اشاره دارد که شامل یک مدارگرد، یک سطح نشین و یک ماه نورد بود. ماموریت "چاندرایان ۲" بیش از دو سال بود که با موفقیت کار می کرد، اما فرودگر ویکرام بعد از از دست دادن کنترل بر رانش فضاپیما، گرفتار فرود سختی شد.
برای جلوگیری از بروز حادثه مشابه در "چاندرایان ۳"، سازمان تحقیقات فضایی هند تغییراتی را در تنظیمات این ماموریت اعمال کرده است. "چاندرایان ۱" در سال ۲۰۰۸ پرتاب شد و یکی از نخستین ماموریت های اصلی برنامه فضایی هند بود. این ماموریت که از یک مدارگرد و یک کاوشگر نفوذ در سطح تشکیل شده بود، نخستین مأموریتی بود که شواهد موجود در مورد حضور آب در ماه را تایید نمود. متأسفانه کمتر از یک سال بعد ارتباط آن با ماهواره قطع شد و این اتفاق ناخوشایند با جانشین آن یعنی "چاندرایان-۲"(Chandrayaan-۲ ) نیز رخ داد. "چاندرایان ۲" متشکل از یک مدارگرد، یک سطح نشین(ویکرام) و یک ماه نورد بود. چند ماه پس از این اتفاق هندی ها خبر از توسعه "چاندرایان ۳" دادند. این ماموریت از یک سطح نشین و ماه نورد تشکیل خواهد شد. اگر همه چیز خوب جلو برود، "چاندرایان ۳" در حوضه قطب جنوب-آیتکن فرود خواهد آمد. حوضه قطب جنوب-آیتکن نام یک دهانه برخوردی بر روی سطح کره ماه است.
"سومانات" اظهار داشت: تغییری در سیستم پیشرانش این ماموریت به وجود آمده است. ما درحال آزمایش این بخش در مرکز پیشرانش مایع در ماهندراگیری هستیم. پژوهشگران درحال آزمایش یکپارچه سازی پیشرانش، کامپیوتر و سیستم های سنسور آن هستند.
در صورتیکه نتایج آزمایش ها بسیار عالی بوده اند، اما سازمان فضایی هند باز هم با دقت درحال بررسی این عملیات است.
"سومانات" اظهار داشت: ما می خواهیم این دفعه بسیار محتاطانه عمل کنیم؛ برای اینکه می دانیم چگونه به ماه برویم. این به خوبی ثابت شده است. تنها چیزی که ما به آن نیاز داریم، این است که یاد بگیریم چگونه و بدون خطا فرود بیاید.
ماموریت سرنشین دار "گاگانیان"(Gaganyaan) سازمان تحقیقات فضایی هند نیز درحال پیشرفت است. به گزارش ایندیا تودی یک شرکت دولتی هوافضا به نام "Hindustan Aeronautics" نخستین مجموعه سخت افزاری "گاگانیان" را در ۴ آوریل به سازمان تحقیقات فضایی هند تحویل داد.
برای گام های بعدی، سازمان تحقیقات فضایی هند آزمایش خطای ماموریت را در ماه آگوست و دسامبر انجام خواهد داد. این آزمایش ها برای تایید این مساله طراحی شده اند که سیستم های اضطراری می توانند فضانوردان را در صورت بروز ناهنجاری در حین پرتاب به محل امن برسانند. آزمایشات خطا پیش از انجام پروازهای آزمایشی مداری کپسول "گاگانیان" توسط هند صورت خواهد گرفت.
ماموریت "گاگانیان" در اوت ۲۰۱۸ با هدف پرتاب نخستین ماموریت سرنشین دار هند و پیش از هفتاد و پنجمین سالگرد استقلال هند اعلام گردید. در سال ۲۰۲۱ سازمان تحقیقات فضایی هند اعلام نمود که همه گیری کووید-۱۹ نخستین پرواز سرنشین دار را تا سال ۲۰۲۳ به تعویق انداخته است. انتظار می رود در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایشات خطا، پروازهای آزمایشی در سال ۲۰۲۳ صورت گیرد، اما نخستین پرواز سرنشین دار ممکنست در سال ۲۰۲۴ صورت گیرد. فضاپیمای "گاگانیان" سوار بر یک پرتابگر ماهواره زمین آهنگ اصلاح شده پرتاب خواهد شد.
منبع:

1401/02/05
15:38:09
5.0 / 5
197
تگهای خبر: پژوهش , شركت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
این با من - انجام پروژه
inbaman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت این با من محفوظ است

این با من

انجام پروژه های شما